Rahimde Pembe Akıntı Ve Kaşıntı Sebepleri

İster evli ister bekâr olsun, kadınlar yılda 1 ya da 2 defa hazneden gelen akıntılardan dolayı rahatsız olurlar.

Hazneden gelen bu akıntıların özellikle bekâr ve menopoza giren bayanlarda hiçbir sebebi yoktur. Bekâr ve menopoza girmiş olan kadınlarda ortaya çıkan bu akıntılar doğal yani fizyolojik akıntılardır ve herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Eğer bu akıntıların altında bir sebep var ise ya da enfeksiyon yüzünden bu akıntılar ortaya çıkmış ise bu akıntılar artık fizyolojik yani doğal akıntılar değildir.

Doğal Akıntı (Fizyolojik Akıntı) Nedir?

Fizyolojik akıntılar başka bir değiş ile doğal akıntılar sıvı yumurta akı kıvamında berrak olan akıntılardır. Bu doğal akıntılar genellikle herhangi bir kokuya sahip değillerdir fakat bazı bayanlar ekşi bir kokudan şikâyet ederler. Doğal akıntılarda kaşınma durumu söz konusu değildir ve ilişki sırasında yanma ya da ağrı gibi hisler olmaz.

Doğal akıntıların en büyük özelliği 1 ya da 2 yıl boyunca hiçbir değişikliğe uğramadan aynı şekilde devam etmeleridir.

Fakat zaman içerisinde kokusuz, beyaz ve berrak akıntılar karakteristik değişimler gösteriyor ise bu akıntıların değişimleri gözlemlenmeli ve bu değişimlerde devamlılık görülüyor ise doktora başvurulmalıdır.

Bazı doğal akıntılar sanıldığından daha fazla miktarlarda akarlar ve özellikle iç çamaşırların ve koruyucu pedlerin sürekli olarak ıslak ya da nemli kalmalarına neden olabilirler. Bu yüzden de bu tür fazla gelen akıntılar hanımların endişelenmesine neden olurlar.

Bu ıslaklıkların yoğunluğu yumurtlama dönemlerinde hormonal ve fizyolojik nedenlerden dolayı değişip daha fazla sıvı bir hale gelebilirler. Bunun nedeni vücudun döllenmek için hazır olan yumurtaların döllenmelerini daha kolay bir hale getirebilmek için akıntının sıvılaşmasına sebep olmasıdır.

Bazı bayanlarda adet dönemine yakın zamanlarda akıntının rengi hem koyu bir hal alabilir hem de akıntıda koku olabilir. Bu durumun nedeni adet kanamasına yol açan hormonların etkisinden kaynaklanmaktadır. Yine bu sebepler nedeni ile özellikle gebelik döneminde bu akıntılar normalden daha fazladır.

Doğal Olmayan Akıntılar Nelerdir? (Fizyolojik Olmayan Akıntılar)
Vajinat ya da servisit adı ile bilinen bu akıntılar, doğal olmayan yani fizyolojik olmayan akıntılardır. Bu akıntılar rahim ağzındaki herhangi bir enfeksiyon nedeni ile meydana gelen akıntılardır.

Servisit Ve Vajinat Akıntı Belirtileri
• Rahimde görülen aşırı fazla akıntı sarı veya yeşil akıntı ya da kötü bir kokuya sebep olan akıntı veya beyaz parçalara sahip olan koyu kıvamdaki akıntı.
• Haznede, vulvada görülen kaşıntı ile tahriş.
• İlişki sırasında hissedilen acı ile disparoni ya da ağrılı ilişki.
• Karnın alt bölgesinde ya da kasıklarda rahatsızlık derecesine varan ağrı ya da kasıklarda görülen ağrı hissi.
• Her zaman olmasa da bazı durumlarda rahimde kanama ya da lekelenme.
• Vulvada ödem, dış genital bölgede görülen şişme durumu.

Enjeksiyon Nedenli, Fizyolojik Olmayan Akıntı Sebepleri
Rahimde Akıntı Sebepleri
• Rahimde oluşan mantar hastalıkları.
• Trikomanas vajiniti nedeni ile.
• Bakteriyel olan vaginosis.
• Rahimde olan bazı yabancı maddeler yüzünden oluşan akıntı.

Serviks, Rahim Ağzı Akıntı Sebepleri
• Erozyon ya da rahim ağzında oluşan yaralar.
• Bel soğukluğu türünden ilişki nedeni ile meydana gelen hastalıklar.
• Herpes türü virüslerin neden olduğu akıntılar.
• Spiralin ipi nedeni ile oluşan akıntılar.
• Servikste yer alan ben nedeni ile oluşan akıntılar.

Akıntı Çeşitleri
Rahimde yanma, kaşıntı, akıntı, normal dışı kokulu akıntı gibi durumlarda sorun genellikle vajinit rahatsızlığıdır.

Trichomonas Vajiniti: Rahimde kaşıntı, yeşil ya da sarı akıntı veya kokulu akıntıdır.

Bakteriyel Vajinit: Beyaz köpüklü gri-beyaz sulu akıntı. Bazı durumlarda rahimde ortaya çıkan koku ile ilişki sırasında ağrı hissi.

Candida, Vajinal Mantar Hastalığı: Rahimde görülen kaşıntı ile yanma hissi. Ayrıca koyu peynirimsi beyaz kokusuz akıntı.


Leave a Reply