Radyant Çizgili Battaniye Nasıl İşlenir?

Bu harika battaniye işlemesi için 288 metrelik ve 170 gramlık A açık mavi 4 yumağa, B mavi renkte 3 yumağa, C kemik rengi 3 yumağa, D beyaz renkte 3 yumağa, 5 mili metrelik işleme tığına ve 1 tane işaretleme malzemesine ihtiyacınız var.

Bu işleme bir uçtan diğer uca 132 cm x 160 cm’dir. 13 tane tekli kroşe 14 sıra =10 cm.

Radyant Çizgili Battaniye Nasıl İşlenir?

Panel 1; Bu işlemeden 3 tane işleyin.

Motif İşlemesi; A rengi ip ile 5 tane zincir çekin ve ilk zincire tığı kaydırıp yüzük oluşturun.

   

Çizgili Battaniye

Sıra 1; İlk önce 3 tane zincir çekin ve sonra da yüzüğün içerisine 15 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (sırayı tamamladığınız zaman 16 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım)

Çizgili Battaniye

Sıra 2; İlk önce 4 tane zincir çekin (4 tane zincir 1 tane çift kroşe ve 1 tane zincir yerine geçiyor). Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 1 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde 4 zincirin 3. zinciri ile tığı kaydırın. Daha sonra A ipini kesin.

Çizgili Battaniye

Sıra 3; İkinci sıradan her hangi bir zincire D ipini birleştirin ve 3 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda son 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 3 zincirin üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Daha sonra D ipini kesin. (sırayı tamamladığınız zaman 48 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım)

Çizgili Battaniye

Sıra 4; C ipini herhangi bir çift kroşeye ya da sıra 3’den herhangi bir zincire ekleyin ve 1 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 5 tane zincir çekin. Sonra tığ tarafından 5. zincire köşe için tığı kaydırın. Daha sonra 2 tane zincir çekin. Sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın. Sonraki çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane zincir çekin. Sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın. Sonraki çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın. Sonraki çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane zincir çekin. Sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın. Sonraki çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bundan sonra aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde ilk tekli kroşeye tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Çizgili Battaniye

Sıra 5; Sonraki 5 zincirlik köşe bölgesine tığı kaydırın ve 3 tane zincir çekin. Aynı boşluğa (4 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin ve 5 tane tekli kroşe işlemesi yapın). Sonraki 2 zincirlik boşluğu atlayın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 3 zincirlik boşluğa 5 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 5 zincirlik köşe bölgesine (5 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin ve 5 tane tekli kroşe işlemesi yapın). Sonraki 2 zincirlik boşluğu atlayın. Bundan sonra aynı şekilde 2 defa daha tekrar edin. Sıra sonunda 3 zincirin üstüne tığı kaydırın ve C ipini kesin.

Çizgili Battaniye

Sıra 6; A ipini köşedeki herhangi bir çift kroşeye ekleyin ve 1 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Daha sonra 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 5 tane zincir çekin. Sonraki tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Sonraki 2 tane çift kroşeyi atlayın. Sonraki tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 5 tane zincir çekin. Sonraki 3 zincirlik boşluğa (1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, daha sonra 3 tane zincir çekin ve 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) Bundan sonra aynı şekilde 2 defa daha tekrar edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırıp işlemeyi kapayın.

Çizgili Battaniye

Sıra 7; Sonraki 3 zincirlik köşe bölgesine tığı kaydırın ve 3 tane zincir çekin. Aynı boşluğa (2 tane çift kroşe işlemesi yapın, daha sonra 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın). Sonraki 5 zincirlik boşluğa 5 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki 3 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2. Sonraki 5 zincirlik boşluğa 5 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki 3 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın daha sonra 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2. Bundan sonra aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3 zincirin üstüne tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Çizgili Battaniye Çizgili Battaniye 9

İlk Taraf Sıra 1; (motifin düz tarafı size bakacak şekilde) Sıra 7’den herhangi bir 2 zincirlik köşeye B ipini ekleyin. Daha sonra 1 tane zincir çekin. Aynı boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeyi işaretleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bu noktada C ipini birleştirin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. (şu anda 49 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 2; C ipi ile 3 tane zincir çekin. (tığa ip alın ve sonraki 2 zincirden ilmeği geçirin) x2. (tığa ip alın ve sonraki 3 zincirden ilmeği geçirin) Sonraki 2 tane tekli kroşeye 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Sonraki 19 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. İşaretli tekli kroşeye 5 tane çift kroşe işlemesi yapın. Ortadaki çift kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 20 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. (2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın) x2. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. (şu anda 49 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 3; İlk önce 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4; D ipi ile 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 5; D ipi ile 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. A ipini işlemeye ekleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 6; A ipi ile, (tığa ip alın ve sonraki 2 zincirden ilmeği geçirin) x2. (tığa ip alın ve sonraki 3 zincirden ilmeği geçirin) Sonraki 2 tane tekli kroşeye 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Sonraki 19 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. İşaretli tekli kroşeye 5 tane çift kroşe işlemesi yapın. Ortadaki çift kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 20 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. (2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın) x2. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. D ipini işlemeye ekleyin.

Sıra 7; D ipi ile 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. B ipini işlemeye ekleyin.

Sıra 8-10; B ipi ile 3 tane zincir çekin. (tığa ip alın ve sonraki 2 zincirden ilmeği geçirin) x2. (tığa ip alın ve sonraki 3 zincirden ilmeği geçirin) Sonraki 2 tane tekli kroşeye 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Sonraki 19 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. İşaretli tekli kroşeye 5 tane çift kroşe işlemesi yapın. Ortadaki çift kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 20 tane tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. (2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın) x2. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. Daha sonra 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. Sıraları tamamladığınız zaman C ipini ekleyin.

Sıra 11; C ipi ile 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. D ipini işlemeye ekleyin.

Sıra 12; D ipi ile 4 tane zincir çekin (4 tane zincir 1 tane çift kroşe ve 1 tane zincir yerine geçiyor). Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 1 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde 4 zincirin 3. zinciri ile tığı kaydırın. C ipini ekleyin.

Sıra 13; C ipi ile 3 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda son 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 3 zincirin üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. A ipini ekleyin.

Sıra 14-16; A ipi ile sıra 2’den başlayın ve sıra 4’e kadar işlemeye devam edin. Sıraların sonunda C ipini işlemeye ekleyin. Sıraların sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 17; C ipi ile 3 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda son 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 3 zincirin üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. A ipini birleştirin.

Sıra 18; A ipi ile 4 tane zincir çekin (4 tane zincir 1 tane çift kroşe ve 1 tane zincir yerine geçiyor). Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 1 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde 4 zincirin 3. zinciri ile tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. C ipini ekleyin.

Sıra 19; C ipi ile 1 tane zincir çekin. İlk 2 tane zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın. Daha sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki tekli kroşeye 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeye işaretleme yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonra 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Sıra sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin. D ipini işlemeye ekleyin.

Sıra 20-22; D ipi ile sıra 2’den başlayın ve sıra 4’e kadar işlemeye devam edin. Sıraların sonunda B ipini işlemeye ekleyin. Sıraların sonunda işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 23; B ipi ile 3 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda son 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 3 zincirin üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. İşlemeyi diğer tarafa çevirin ve C ipini birleştirin.

Sıra 24; C ipi ile 4 tane zincir çekin (4 tane zincir 1 tane çift kroşe ve 1 tane zincir yerine geçiyor). Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra 1 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde 4 zincirin 3. zinciri ile tığı kaydırın. B ipini ekleyin.

Sıra 25; B ipi ile 3 tane zincir çekin. Sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonraki çift kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda son 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 3 zincirin üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. C ipini birleştirin ve sıra 2’den sıra 25’e kadar yeniden işleme yapın x3. Sıraların sonunda işlemeyi kapayın.

İkinci Taraf Sıra 1; (düz taraf size bakacak şekilde) 2 zincirlik köşe boşluğa B ipini ekleyin. Daha sonra 1 tane zincir çekin. Aynı boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeyi işaretleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Bu noktada C ipini birleştirin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin. (şu anda 49 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Kenar İşleme; (düz taraf size bakacak şekilde) B ipini birleştirin. Daha sonra 1 tane zincir çekin. Köşenin aşağısına doğru tekli kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda işlemeyi kapayın. Diğer kenar için de aynı şekilde işleme yapın.

Panel 2; Bu işlemeden 2 tane işleyin.

Motif; Panel 1 motifi ile aynı şekilde işleme yapın. Ancak B yerine A ve D yerine C iplerini kullanın.

İlk Taraf Sıra 1; (düz taraf size bakacak şekilde) A ipini 2 zincirlik herhangi bir köşeye ekleyin. Daha sonra 1 tane zincir çekin. Aynı boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 3 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Ortadaki tekli kroşeyi işaretleyin. Sonraki 22 tane çift kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Bundan sonra panel 1 ile aynı şekilde devam edin.

İkinci Taraf Sıra 1; A ipi ile panel 1’in taraf işlemesi ile aynı şekilde işleme yapın.

Kenar İşleme; Panel 1 ile aynı şekilde işleme yapın.

Panellerin düz taraflarını birleştirin ve B ipi ile panel 1, 2, 1, 2 ve 1’i sıra ile birleştirin.

Radyant Çizgili Battaniye Nasıl İşlenir?

 Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.