Puf Çiçekli Bebek Battaniyesi Nasıl İşlenir?

Bu hızlı işlenecek olan bebek battaniyesi modelinde kırmızı, pembe, yeşil ve beyaz iplikler kullanılacak. Bu çalışmada battaniyenin tam yapımı değil battaniye karelerini oluşturmayı göstereceğiz.

Tüm kareler tamamlandıktan sonra tek yapmanız gereken ister tığ ile tek kroşe işleyerek isterseniz de sadece kalın iğne ve iplik ile kareleri birleştirerek bebek battaniyenizi oluşturabilirsiniz.

Burada önemli olan karelerdeki çiçek motifinin düzgün bir şekilde dışarıya yansımasıdır. Aslında bu proje kalan iplikleri değerlendirmek için güzel bir fırsattır. Çünkü 3 farklı renk her bir karede kullanıldığından isterseniz sizde kalan iplikler ile rengârenk çiçeklere sahip olan bir battaniye hazırlayabilirsiniz.

Puf Çiçekli Bebek Battaniyesi

bebek battaniyesi 2

Sıra 1: Başlama düğümünü tamamlamayın ve başlama düğümü yerine ipi yuvarlak yüzük şeklinde kavrayın ve bir tane zincir çekin.

bebek battaniyesi 3Hazırladığınız bu dairenin içerisine 16 tane tekli kroşe işleyin. İşlemiş olduğunuz ilk tekli kroşe ile tığınızdaki ilmeği birleştirin yani ip aşırtın ya da ip kaydırın.

bebek battaniyesi 4Sıra 2: Üç tane zincir çekin ve aynı zincirin içerisine 4 tane çift kroşe birlikte işleyin.
5 İlk baloncuğu yani beşli çift kroşeyi işledikten sonra 3 tane zincir çekin. Sonraki zinciri atlayın ve bir sonraki zincire yeniden beşli kroşe işleyin.

Aynı şekilde tüm sırayı bir zincir atlayıp, beşli kroşe işleyip ve 3 tane zincir çekerek işleyin.

Sıra sonuna geldiğinizde ilk işlediğiniz beşli kroşede bulunan üçüncü kroşenin üzerindeki zincir ile birleştirme işlemesini yapın. Sonrasında ipi kesin ve ipi çiçek gövdesine bağlayın.

bebek battaniyesi 5Sıra 3: Daha sonra yeşil ipi alın ve yeşil ipi çiçek gövdesi işlemesine ekleyin. Bağlamayı aynı yerden değil başka bir alandan ve 3 zincir çektiğiniz boşluklardan herhangi birinden yapın. (Renk sırası seçimini istediğiniz gibi ya da işlemenin erkek ya da kız bebek için mi olacağına bağlı şekilde yapabilirsiniz.)

Sonrasında 2 tane zincir çekin ve boşluğa üç zincir ile beraber üçlü çift kroşe işleyin ve 2 tane zincir çekin.

Her bir 3 zincirlik boşluğa aynı şekilde üçlü çift kroşe işleyerek sıra ikiyi tamamlayın. Sıra sonuna geldiğinizde ilk işlediğiniz üçlü çift kroşenin üçüncü kroşe zincirinden iki tarafı da birleştirin.

bebek battaniyesi 7Şu anda yukarıdaki görüntüyü elde etmiş olmanız gerekiyor.

Sıra bitince ipi kesin ve ipi tığ işine bağlayın.

bebek battaniyesi 8Yeni bir ip alın ve 2 zincir çektiğiniz bölgeden yeni ipi bağlayın ve 2 tane zincir çekin.

Sonrasında aynı boşluğun içerisine 2 tane daha çift kroşe işleyin ve 1 tane zincir çekin.

bebek battaniyesi 9Sonraki boşluğa ve tüm diğer boşluklara 3 tane zincir çekip 1 tane zincir atarak tüm sırayı tamamlayın. Sona geldiğinizde 2 zincir çekin ve ilk işlediğiniz 3 çift kroşeden ikinci kroşenin üst zincirinden el işinizi bağlayın yani ip aşırtın.

bebek battaniyesi 10Bundan sonra gerekli gördüğünüz kadar kareler işledikten sonra kareleri birleştirip battaniyenizi ortaya çıkartabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.