Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 1

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 1

Yumurtaları kızartmak istediğinizde mutlaka bir miktarda tuz ekleyin. Bu sayede yumurtalar daha fazla katılaşacaktır.

Eğer yumurta pişiriciniz yok ise saklama kavanozunu kullanabilirsiniz. Yumurtanın yapışmasını önlemek için de kenar kısımların iç tarafını hafif bir şekilde yağlayabilirsiniz. Yumurta beyazlarının yayılmasını önlemek için de suyun içine 1 damla kadar limon ilave edebilirsiniz. Ya da isterseniz metal bir kavanozun kenar kısımlarını yağladıktan sonra tavaya ters bir şekilde koyabilirsiniz.

Yumurta İpuçları

Yumurtanın tamamen haşlanması için mutlaka kısık ateşte iyice pişine kadar haşlamaya devam edin.

Kaynamış olan yumurtanın çatlamasını önlemek için pişirmeden önce yumurtaları sadece bir kaç dakika kadar ılık suya tutmanız yeterli olacaktır.

Yumurtaları kaynatmadan önce yumurtanın geniş olan tarafına temiz bir iğne ile sadece 1 tane delik açarsanız yumurtaların çatlamayacağından emin olabilirsiniz.

Yumurtaları haşlamadan yani pişirmeden önce yumurtaların çatlak olduğunu fark ederseniz o zaman hemen yumurtaları alüminyum folyoya sarın ve sonarsında bekletmeden hemen haşlayın.

Yumurtaları ikili kaynatıcının alt kısmında kaynatırsanız o zaman enerji tasarrufu da yapmış olursunuz.

Katı bir şekilde haşlanmış olan yumurtaları dilimlemek için kullanacağınız bıçağı sürekli olarak suya daldırın. Bu sayede dilimlediğiniz yumurtaların sarı kısımları dilimleme sırasında dağılmaz.

Eğer yumurtanın kabuğu kaseye düşerse hemen kasenin içine düşen kabuktan daha büyük bir kabuk alın ve bu kabuk ile kasenin içindeki kabuğu kolayca yakalayın.

Yumurtaları büyük olan tarafları yukarıya doğru gelecek şekilde saklamanız gerekir. Bu sayede havanın büyük kısmı toplanacak ve sarı kısımda ortada kalacaktır.

Yumurtalarınızı daima kutuda saklamaya çalışın. Bu sayede nem kaybını yavaşlatır ve aynı zamanda da dolabın kokusunu içine çekmemelerini sağlarsınız.

Yumurtaları her zaman için dolapta tutun ve yumurtaları pişirmeden sadece 30 dakika önce dolaptan çıkartın.

Yumurtaların sarı kısmını saklamak için soğuk suyun içerisinde ve mutlaka buzdolabında saklayın. Bu sayede yumurta sarılarını en az 2 gün boyunca taze tutabilirsiniz.

Yumurtaların beyazını saklamak için plastik torba kullanın. Bu sayede yumurta beyazlarını en az 7 gün boyunca taze tutabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder