Postacı Çantası Nasıl İşlenir?

Hazırlayacağımız bu postacı çantası 30×30 cm boyundadır. Bu çantayı hazırlamak için kalın bir yün ipliği ile 9 mili metrelik yün işleme tığına ihtiyacınız var.

Postacı Çantası

Başlama düğümü ve sonrasında 4 tane zincir çekerek postacı çantasının işlemesine başlayın. Sonrasında ilk ve son düğümü birleştirip yuvarlak bir daire oluşturun. Daha sonra ise 5 tane zincir çekin.

postaci cantasi 1Dairenin içerisine 3 tane çift kroşe işleyin, sonrasında 2 tane zincir çekin ve yeniden 3 tane daha çift kroşe işleyin. Daha sonra yeniden 2 zincir çekin ve yine 3 tane daha çift kroşe işleyin. Son olarak 2 zincir daha çekip bu sefer sadece 2 tane çift kroşe işleyin ve daha yani ilk olarak 5 zincir çektiğiniz ilmikteki alttan üçüncü ilmek ile tığ işini birleştirin.

Toplamda başlama zinciri 5 dâhil olmak üzere 12 adet çift kroşe işlenmiş olması gerekiyor.

postaci cantasi 2Tığı tam köşeye aşırın ve 5 tane zinciri tam köşeye çekin. Daha sonra 2 tane çift kroşeyi köşe boşluğa işleyin.

postaci cantasi 3Köşeye 2 tane çift kroşe işledikten sonra bu sefer alttaki çift kroşelerin her birinin zincirine yani sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işleyin. Daha sonra ise köşe boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin ve 2 zincir çektikten sonra yeniden 2 tane çift kroşe işleyin.

postaci cantasi 4Sonraki 3 zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sonrasında yine köşe boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin ve 2 zincir çektikten sonra yeniden 2 tane çift kroşe işleyin.

postaci cantasi 5Sonra gelen 3 zincire birer tane çift kroşe işleyin ve yine köşe boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin ve 2 zincir çektikten sonra yeniden 2 tane çift kroşe işleyin.

postaci cantasi 6Son 3 zincire birer tane çift kroşe işledikten sonra 5 zincir çektiğiniz köşeye bir tane daha çift kroşe işleyin ve 5 zincir çektiğiniz ilmikteki alttan üçüncü ilmek ile tığ işini birleştirin.

Bir sıra daha aynı şekilde işleme yapın.

postaci cantasi 7Bir sıra daha aynı şekilde işleme yaptıktan sonra bu sefer ipi kesin ve ipi tığ işi ile bağladıktan sonra yeni ipi tam köşeye bağlayın.

postaci cantasi 8Sonrasında 5 tane zincir çekin bu sırayı da bir önceki sıra gibi işleyin.

postaci cantasi 9Bir sıra işledikten sonra ipi kesin ve ilk ipi yeniden tığ işine ekleyin ve 2 sıra daha aynı şekilde işleyin. Aynı adımları izleyerek 1 parça daha işleyin.

postaci cantasi 10İki parçayı birleştirin ve tığı köşeden atarak bu sefer köşelere 3 tane tekli kroşe işleyerek ve diğer tüm zincirlere birer tane tekli kroşe işleyerek 2 parçanın 3 kısmını birleştirin.

postaci cantasi 11Daha sonra çantanın ağız kısımlarını da tekli kroşe işleyerek toparlayın.

postaci cantasi 12Çantanın kollarını hazırlamak için çantanın sol tarafındaki köşeye yeni bir ip bağlayın. Bir zincir çektikten sonra çanta ağzını tekli kroşe ile işleyin. Tüm çanta ağzını tekli kroşe ile işledikten sonra iki tarafı da birleştirip bir tane zincir çekin ve çantayı diğer tarafa çevirin.

Daha sonra ilk dört zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

postaci cantasi 13Aynı şekilde tekli kroşe işleyerek çanta kolunu istediğiniz uzunluğa gelene kadar işleyin.

postaci cantasi 14Çantanızın kolunda düğme iliği istemiyorsanız yani çantanızı istediğinizde daha uzun ya da daha kısa tutmak istemiyorsanız işlediğiniz çanta kolunu çantanın diğer ağzına çapraz olarak dikebilir ya da tekli kroşe ile birleştirebilirsiniz.

postaci cantasi 15Düğme iliği açmak istiyorsanız bir tane zincir çekin ve çanta kolunu diğer tarafa çevirin. Sonrasında aynı zincirin içine bir tane tekli kroşe işleyip 2 zincir çekin. Sonraki 2 zinciri atlayıp son zincire bir tane tekli kroşe işleyin.

Daha sonra yeniden zincir çekin ve tekli kroşe ilik boşluklarını da tığa katarak tekli kroşe işlemeye devam edin. Aynı teknik ile istediğiniz kadar düğme iliğini çanta koluna ekleyebilirsiniz.

Bu çantada ilk ilik sonarsında 3 sıra tekli kroşe işlendi ve 3 sıra sonra yeniden bir düğme iliği daha eklendi. İkinci düğme iliğinden sonra sadece iki sıra daha tekli kroşe işlenip kol tamamlandı.

postaci cantasi 16Çanta kolu tamamlandıktan sonra kolun birleşik olduğu çanta ağzı değil diğer ağzın tam ters tarafına bir tane büyük ve kullandığınız ipliklere uygun şık bir düğmeyi dikmeyi ihmal etmeyin.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.