İPUÇLARIM

Portakal Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Portakal Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bildiğiniz üzere portakal meyvesi C vitamini deposudur ve en çok sevilen ve tüketilen meyveler arasındadır.

Portakal meyvesi aynı zamanda bir şifa kaynağı olduğu için hem posası ile hem suyu sıkılarak hem marmelat hem reçel hem şurubu yapılarak hem de tatlılara eşlik ederek tüketilen bir meyvedir.

Ayrıca yine çok iyi bir şekilde bildiğiniz gibi portakal meyvesinde çok fazla kalori olmadığı için diyet programlarına dahi portakal dâhil edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra portakal meyvesi salata ve kokteyl gibi içeceklere de eşlik eden bir meyve olma özelliğine sahiptir.

Portakal meyvesinin içerisinde bulunan zengin C vitamininden tamamen yararlanmak için portakal meyvesini kesmeden yemek çok önemlidir.

Portakal meyvesi ayrıca içeriğindeki magnezyum, potasyum ve diğer vitaminler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini de korumaktadır.

portakal nasil saklanir

Portakal Nasıl Saklanır?

Portakal meyvesini satın alırken ağır, kokusu güzel ve derisi yumuşak portakalları seçmeye çalışın. Çünkü bu türde olan portakallar diğer portakallara göre çok daha taze ve lezzetlidir.

Derisi kırışmış ve kuru olan portakallar ne yemek ne de farklı malzemelerde kullanılmak için uygun ya da sağlıklı olan portakallar değildir. Çünkü derisi kırışmış ve kuru olan portakallar tazeliğini kaybetmiş ve bozulmaya başlamış olan portakallardır.

Portakallar saklanırken yıkanmamalı ve kesilmeden bütün olarak saklanmalıdır. Portakal kabuklarının su ile temas etmesi demek portakalın bozulma sürecinin hızlanması demektir.

Ayrıca portakallar güneş ışığına maruz kalmaksızın oda sıcaklığında en az 2 gün boyunca da saklanabilirler.

Eğer portakalı buzdolabının içerisinde saklamak istiyorsanız en az 2 hafta boyunca tazeliklerini koruyabilirsiniz. Eğer portakalları ağzı açık olan bir kapta ve kabın etrafında hava sirkülasyonu olacak bir şekilde saklarsanız portakallar tazeliklerini çok daha rahat bir şekilde koruyacaklardır.

Portakalları soymadan önce soğuk suyun içerisinde ya da soğuk suya tutarak yıkayın. Daha sonra temiz olan bir kesme tahtası ve keskin bir bıçak ile hemen dilimleyin ve sonrasında yine vakit kaybetmeden hava geçirmeyen vakumlu bir saklama kabının içerisinde ve buzdolabında saklayın. Bu adımlara uyarak saklamış olduğunuz portakalları 4 gün süre ile ve taze bir şekilde muhafaza etmiş olacaksınız.

Eğer dilimlemiş olduğunuz portakalları derin dondurucu içerisinde ve çok daha uzun bir süre boyunca saklamak isterseniz o zaman sıcak suyun içerisine şeker ekleyip portakal dilimlerini şurup haline getirin. Bu adımlara uyarak sakladığınız portakallar 1 yıl süre ile tazeliklerini kaybetmezler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.