Poplin Nasıl Temizlenir?

Poplin Nasıl Temizlenir?

Poplin genellikle saf pamuktan yapılmasına rağmen bazen de suni ipek ya da ipekten hatta yünden dahi yapılabilmektedir. Genellikle bluzlar ya da gömleklerde pamuk içeren poplin kullanılır. Bu yüzden bu türdeki bluz ve gömlekler sıcak suyun içerisinde yıkanabilir. Ancak boyalı olan poplin kıyafetler sadece içerde kurutulmalı ve kesinlikle dışarda ya da balkonda kurutulmamalıdır. Bu tür kıyafetleri ütülerken çok hafif bir şekilde de olsa ütülendiği zaman kolalanmalı ya da kola spreyi hafif bir şekilde uygulanmalıdır.

Poplin Nasıl Yıkanır & Temizlenir?

İpek Poplin; İpek karışımlı poplinler genellikle yıkandıktan sonra parlaklıklarını kaybeden türden poplinlerdir. Bu yüzden kıyafetin parlaklığını korumak için kurutma öncesinde 1 litre kadar soğuk su ve iki çay kaşığı kadar beyaz sirke karıştırılır ve giysi bu suyun içerisinde bir süre bekletilir. Sonrasında giysi bol su ile durulanmalıdır. Bu sayede kıyafetin parlaklığı garanti altına alınır. Eğer bu uygulamayı yapmaya karar verdiyseniz o zaman uygulama öncesinde giysiyi en az 30 dakika boyunca soğuk ve temiz suyun içinde ıslatılmalıdır. Ütüleme işlemi yapılırken giysinin hafif nemli olmasına dikkat edin.

Yün Poplin; Yün poplin kumaşlar genelde kuru temizlemeye verilir. Ancak kuru temizlemeye vermek istemiyorsanız o zaman soğuk ve deterjanlı suyun içerisinde ve elde yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminden sonra giysinin fazla nemi alınmalıdır. Bunun için giysiyi temiz bir havluya sarabilir ve dışarıya ya da balkona asabilirsiniz. Ancak ütüleme işlemini yaparken giysi vatkalı türden bir askıya asılmalı ve ütünün buharı ile ütüleme işlemi uygulanmalıdır.

Suni İpek & İpek Poplin; Bu tür kumaşlarda elde yıkama işlemi deterjanlı ılık ve temiz su ile yapılmalıdır. Islak olan giysi temiz ve kuru olan bir havlunun içerisine sarılmalı ya da kuru olan giysi ıslak olan temiz bir havlunun içine sarılmalıdır. Ütüleme işlemi ise havlu ve giysinin nem oranı dengelendiği zaman yapılmalıdır.  Eğer giysi çok fazla bir şekilde kırıştı ise giysi hemen ters çevrilmeli ve buharlı ütü ile ütülenmelidir. Ancak ütü yapılmadan önce giysinin görünmeyen bir yerinde test uygulanmalıdır.

Eğer henüz ütü yapma konusunda şüpheleriniz varsa o zaman ütü yapma ipuçları isimli yazımızı inceleyebilir ve ütü yapma kurallarını öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder