Pirinç Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Pirinç Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Pirinç buğdaygiller ailesinden olan otsu bir bitki türüdür. Ve elbette sadece ülkemizde değil hemen hemen tüm dünya da tüketilen bir besin maddesidir.

Pirinç özellikle nişasta açısından çok zengindir ve bu yüzden de çok iyi bir enerji kaynağıdır. Pirincin içerisinde B1, B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra sodyum ile magnezyum ayrıca potasyum ve kalsiyum gibi bazı önemli minerallerde bulunur.

Pirinç sadece pilav yapımında değil dolma içinde ve birçok yemekte kullanıldığı gibi sütlü tatlılarda da çok fazla kullanılmaktadır. Büyük bir enerji deposu olan pirinç ayrıca mide dostu olan bir gıda türüdür. Bu yüzden de özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında yararlıdır.

Mutfaklardan hemen hemen hiç eksik olmayan bu gıdayı bozulmadan saklamak için birkaç önemli hususa dikkat etmek gerekir.

Pirinç Nasıl Muhafaza Edilir?

Bildiğiniz gibi özellikle nemli yerlerde pirinç daha çabuk bir şekilde yani kısa zamanda bozulmaktadır. Bu yüzden de pirinçten çok fazla miktarlarda almamak en iyisidir. Bilhassa mutfakta pirinç ya erzak dolabında ya da kilerde ve mutlaka temiz bir bez torbada saklanmalıdır. Bez torbalarda pirinci saklamak demek hem nem oluşumunu hem de küf oluşumunu önlemek demektir.

Bilhassa çok sıcak ya da havasız veya nemli ortamlar pirincin çok çabuk bir şekilde bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden de pirincin saklandığı erzak dolabı veya kiler hem havadar hem rutubetsiz hem de diret olarak güneş ışığı almayan ve hatta ısı kaynaklarından olabildiğince uzak ve loş olmalıdır.

Pirinci uzun bir süre boyunca doğru bir şekilde saklamak için loş ve havadar ortamda hem cam hem de kapaklı temiz kavanozlarda saklamak en iyisidir. Pirinç kavanozunun içerisine bir miktar tuz eklediğinizde pirincin böceklenmesini de kurtlanmasını da engellemiş olursunuz.

Pirinç oldukça kolay ve çabuk bir şekilde koku kapan bir gıda olduğu için deterjan ya da temizlik ürünleri hatta ve hatta sabun ya da fazla kokulu maddelerle veya çok fazla kokulu gıdalar ile aynı dolapta saklanmaması çok daha iyi olacaktır.

Pirinci satın aldığınız zaman kapalı bir paket içerisinde almanız en sağlıklısıdır. Çünkü açık satılan pirinçlerde hem mikrop hem de bakteri oluşumu genellikle çok daha fazladır. Bunun dışında pirinci alırken son kullanma tarihine de dikkat etmek şarttır. Eğer pirinç uygun şartlarda saklanır ise en az bir yıl boyunca pirinç kullanılabilir.

Eğer isterseniz pirinci sakladığınız torba ya da kavanozlara birkaç tane defne yaprağı ya da birkaç diş kabuklu sarımsak koyarak böceklenmenin de önüne geçmiş olursunuz.

Eğer pirinçte kurtlanma ya da böceklenme görürseniz en iyisi tüm pirinci atmaktır. Çünkü göz ile görülemeyen kurtçuklar çoktan diğer pirinç tanelerinde geçtiğinden temizleyip kullanmak sağlık açısından hiç de doğru bir hareket olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder