Peri Atkı Modeli Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Kış zamanı yaklaştıkça bizde atkı ve bere modellerine hız vermek istedik. Bu yüzden bugün özellikle bu şık peri modeli atkının nasıl tığ ile kolayca işlendiği siz sevgili el işi sever okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

Peri Atkı Modeli

Bu atkı modeli için kullanmanız gereken ağır olmayan ve mümkünse birçok rengi içinde barındıran tüylü bir ipliktir. İplik ne kadar hafif ama ne kadar renkli olursa peri atkı modelinizde o denli şık olacaktır.

Bu şıka atkıyı işleyebilmek için 6 mm yün örgü tığı, seçeneğiniz olan şık bir yumak, makas ve ucu düz iğneye ihtiyacınız var.

peri atki 2Atkıyı işlemeye ilk önce başlangıç düğümünü atıp 170 adet zincir çekin. Zincir çekerken zincirlerin kesinlikle dar olmamasına özen gösterin. Yani gevşek zincirler çekmeye gayret edin.

peri atki 3Zincir çekme tamamlandığından yukardan dördüncü zincire çift kroşe atın. Daha sonra her bir zincire birer tane çift kroşe işlemeye sıranın sonuna kadar devam edin.

peri atki 4Sıranın sonuna geldiğinizde 3 tane zincir çekin ve tığ işinizi diğer tarafa çevirin. Sonrasında tüm sıranın tüm ilmiklerine boşluklarına değil ilmiklerine birer tane çift kroşe işleyin. Tüm sıra tamamlandıktan sonra 3 zincir çekin ve tığ işinizi diğer tarafa çevirin.

peri atki 5Daha sonra alttaki çift kroşe işlemesinin arkasından bir tane çift kroşe işleyin. Tüm sırayı aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıranın sonuna geldiğinizde normal çift kroşe atın ve 3 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

Aynı şekilde bir ve ikinci sırayı takip ederek 7 sıra işlemeye devam edin. Atkınız tamamlandığı zaman ipi akıya ucu düz iğne ile dikin.

Bu atkı modelinde asıl önemli olan atkı için kullanılan ipliğin türüdür. İpliğin rengârenk ve farklı hatta puf bir iplik olması atkınızı çok daha şık bir hale sokacaktır. Ayrıca ipliği seçerken farklı renklerin yanı sıra aynı yumakta farklı tür ipliklerinde olduğu bir yumak seçmeniz harika sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply