Perdeyi Nasıl Seçmeliyim?

Perdeyi Nasıl Seçmeliyim?

Perdeyi seçerken bilhassa rengini belirlerken ilk önce perdeyi asacağınız odanın ne derece ışık aldığını ve pencerenizin konumunu göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer perdeyi asacağınız oda kuzeye bakıyor ise mutlaka perdenin rengi turuncu ya da altın sarısı gibi sıcak tonlardan birinde olmalıdır. Bu sayede kuzeyde olan pencerenin güneş ışığı eksikliğini perdenin rengi ile kapatabileceksiniz. Eğer kuzeyde olan bir pencereye soğuk tonlardaki renklerden birini perde olarak asarsanız o zaman oda da her zaman soğuk bir hava esecektir.

Perdeyi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Perdeyi alırken duvar rengini de göz önünde bulundurun. Perdeyi asacağınız odanın duvarı ile seçtiğiniz perdenin rengi kesinlikle aynı renkte olmamalıdır. Çünkü hem perdenin hem de duvarın rengi aynı olur ise o zaman odada bunaltıcı bir hava eser.

Eğer odanızın duvarı açık bir renkte ya da sade beyaz bir renkte ise o zaman mutlaka çiçek desenleri olan bir perdeyi seçmelisiniz.

Yatak odasına perde seçerken kesinlikle parlak türden kumaşları seçmeyin. Bu türden perdeler odanın içinde stresli bir hava esmesine neden olur. Ayrıca bu türden perdeler odanın içindeki kişinin dinlenmesini de zorlaştıracaktır.

Eğer evde küçük odalar var ise bu odaların perdeleri üzerindeki desenlerin büyük olmamasına özen gösterin.

Büyük odanın içindeki perdelerin süsleri de kesinlikle küçük desenler olmamalıdır.

Odayı hem daha yüksek hem de daha geniş göstermek isterseniz, yüksek göstermek için dikey, geniş göstermek için de yatay çizgileri olan perdeleri tercih edin.

Perde Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Yüksek türdeki perdeler mutlaka büyük pencereleri ve yüksek tavanı olan odalara asılmalıdır. Eğer küçük bir odaya uzun perdeler asarsanız o zaman odayı sıkışık ve hatta dar göstermeye neden olursunuz.

Fransız pencereleri için perde seçerken uç kısımları yere değen perdeleri tercih edin. Çünkü bu türdeki perdeler tavandan aşağıya doğru asılıdır ve bu düzenekte odayı çok daha yüksek gösterir.

Çocuk odaları için perde seçerken yere kadar uzanan perdeleri tercih edin. Ayrıca çocuk odasındaki perdeleri sade bir şekilde bırakmayın. Bu perdeleri çocuklarınızın sevdiği çizgi film karakterleri ya da hayvan oyuncaklar ile süsleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder