İPUÇLARIM

Perdelerdeki Kalorifer Lekeleri Nasıl Çıkar?

  • 22 Eylül 2014
  • 1.476 kez görüntülendi.
Perdelerdeki Kalorifer Lekeleri Nasıl Çıkar?

Bütün kış yanan kaloriferden sızan isler maalesef perdelerimizde leke olarak bize geri döner. Özellikle tül perdelerde çok fazla fark edilen bu lekeler, evimizin en güzel süsü olan perdelerin kötü görünmesine neden olur.
Hanımların en büyük dertlerinden birisi, bahar gelince bu perdeleri eskisi gibi lekesiz ve temiz hale getirmektir. Koyu renkli perdelerde çok büyük sorun olmasa da özellikle açık renkli tüllerdeki lekeleri gidermek zor bir iştir. Bugün sizlere bu konuda ipuçları vermeye çalışacağız:

Tül perde yıkamanın püf noktaları:

Tüllerinizi yıkamadan evvel küvetinize ılık su doldurun ve yarım su bardağı kadar amonyak ekleyip tülleri bu suya bastırın. İki saat kadar bu suda kalan tülleri makinede hassas programda yıkayıp bekletmeden asın.

Tüllerinizi yıkamadan önce deterjanla birlikte aynı göze 2 çorba kaşığı kadar karbonat ilave ederseniz lekeleri sökmede yardımcı olduğunu görürsünüz.

Tülleriniz eğer çok kirliyse bir gece önceden küvete bastırmak ve bu suya da biraz karbonat koymak size leke çıkarmada çok yardımcı olur.

Tüllerdeki kalorifer lekelerini çıkartmak için doğru deterjan seçmek çok önemlidir. Çamaşır suları lekeleri çıkartır ancak tülün dokusunu bozup yıpratır. Bu yüzden size tavsiyemiz içeriğinde oksijen olan beyazlatıcıları kullanmanız yönündedir. Bu ürünler hem kalorifer lekelerini çıkartır hem de tülünüze hiç zarar vermez.

Tülleriniz kırışmaya eğilimli olacağı için, makinenizin devrini düşürerek hassas programı tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Tülleri makinede bekletmeden yıkamanız ve yıkamadan sonra da bekletmeden asmanız da ütü ihtiyacına gerek bırakmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Leyla Bozkurt dedi ki:

    Zebra perdelerde is lekelerini PerdeSil ile temizleyebilirsiniz. Yeni kullandim perdeleri sokmeden temizleyebilirsiniz.

    1. İpuçlarım dedi ki:

      Teşekkürler öneriniz için Leyla hanım.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.