Perde Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır, Eskiyen Perdeler Nasıl Yıkanır?

Perde Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır, Eskiyen Perdeler Nasıl Yıkanır?

Çoğu sentetik, astarlı ve hazır perde iyi bir şekilde yıkanamaz. Bu tür perdeleri yıkamak bazen kalıcı buruşukluklara neden olabilir. Fakat eğer böyle bir sorun ile karşı karşıyaysanız kuru temizleyiciler perdelerinizi yeni aldığınız günkü durumuna getirebilirler ama bu genelde oldukça pahalıya patlar.

Perdelerinizin çok daha uzun süre boyunca temiz kalabilmeleri için perdelerinizi sık sık elektrik süpürgesi ile süpürüp yüzeylerindeki tozları aldığınızdan emin olun. Elektrik süpürgenizin başına döşeme başlığı geçirmeyi unutmayın.

Dantel Ve Sentetik Perdeler

İlk önce perdelerinizi indirin ve kancalarını yavaş yavaş çıkartın sonra elde yıkama yapmadan önce ılık, deterjanlı ve temiz bir suyun içerisinde perdelerinizi en az 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra perdelerinizi nazikçe elde yıkayın ve en az 2 defa durulayın kesinlikle sıkmadan asın. Perdenizin suyunu sıkmadan asmanız buruşuk perdelerinizin açılmasını sağlayacaktır.

Unutmayın bu tür perdelerinizi güneşte fazla kurutmayın ve perdelerinizde damlayan su kalmadığında kurutma ipinden hemen alın ve odalardaki yerlerine asma işlemini yapın.

Pamuklu Ve Keten Perdeler
Bu tür perdeler çabuk çekebilirler bu yüzden perdeleriniz hala ıslakken alt kenarlarına birer perde çubuğu geçirin ve perdelerinizi yerlerine asın. Bu sayede perdelerinizdeki buruşukluklar da geçecektir.

Diğer perdelerinizi ütülerken enine ütülemeyin, yukarıdan aşağı doğru ütüleme işlemini yapın.

Renkli ve yıkanabilir olan perdeleri ilk defa yıkamaya almadan önce bu tür perdelerinize renk testi uygulamanız çok daha sağlıklı olacaktır. Kesinlikle hiçbir zaman sıcak suda yıkama yapmayın. Yıkama yapmak için bir avuç kadar tuz eklediğiniz soğuk suda 15 dakika kadar perdelerinizi bekletiniz.

Sonra bu suyu dökün ve yumuşak yapıda olan bir deterjana 5 dakika kadar ön ıslatma yapın. Bu tür perdelerinizi ılık suda 1 defa yıkayıp soğuk suda 2 defa durulayın ve kurumaları için hiç bekletmeden ipe asın.

Eğer perdeleriniz çok uzunsa ve iplerde çok fazla aşağı doğru sarkıyorlar ise o zaman kurumaları için 3 ya da 4 çamaşır ipine birden bu uzun perdelerinizi asabilirsiniz. Diğer perdeleri isterseniz yatay bir şekilde de asabilirsiniz.

20110610-8

Yıpranmış Eski Perdeler
Yıpranmış ve iyice eskimiş olan perdelerinizi çok dikkatli bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Bu tür perdelerinizi gevşek bir şekilde katlayın ve bir perdeyi eski bir yastık kılıfına koyup, arada sırada soğuk köpük ile döndürerek 15 dakika kadar ön ıslatma yapın. Fazla suyunu sıktıktan sonra aynı şekilde yıkayıp 2 defa durulayın.

Daha sonra yastık kılıfına koyduğunuz perde ya da perdelerinizi yastık kılıflarından çıkartın ve havlunun içine sarın. Sentetik olan perdeleri kurumaya bırakmak için ipe asın ve eğer çok gerekli ise çok bastırmadan hafif bir ütü geçin.

Perdelerde Yırtıklarda Ve Delikler
Aynı kumaş türünden geniş bir parça saf kolaya batırılmak sureti ile yama yapılabilir. İlk önce parçayı kesin ve üstüne yayıp kese kâğıdı ile bir güzel kaplayın ve yama yapışana dek orta sıcaklıkta ütüyü basın.

Yapmış olduğunuz bu yama, perdenizin bir dahaki yıkama işlemine dek dayanır ve perde katları arasında göze çarpmaz.

Perde Tertibatı
Parlak ve metal perde takımlarınız kararmış ise onları eski haline döndürmeniz için yapmanız gereken işlem; 1 bardak suya 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyin ve metal takımlarınızı bu suda 12 dakika kadar kaynatın. 15 dakika sonra kaynama işlemi tamamlandığında takımlara durulama işlemi uygulamadan direk kurutun.

Perdelerinizin olduğu odalar yeterince havalanmıyor ya da eviniz deniz kenarında ise metal perde aksamlarınızın paslanmasını önlemek için plastik tertibatlar uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder