Pekmez Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Pekmez Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Pekmez sizinde iyi bildiğiniz gibi çok güzel ve güçlü bir tada sahip olan bir tür şuruptur. Pekmez hem üzüm hem incir hem de keçiboynuzu ve benzeri tatlı meyvelerin ezilmek sureti ile kaynatılması sonucu elde edilir.

Pekmez akışkan bir haldedir ve kaynatılarak da elde edildiğinden bakteri ya da mantar gibi bazı mikroplardan tamamen arındırılmış olur.

Pekmez kendine has bu özelliklerinden dolayı çok uzun bir süre boyunca çok rahat bir şekilde saklanabilmektedir.

Pekmez Nasıl Muhafaza Edilir?

Pekmez çok tatlı bir şurup olduğundan dikkat edilmesi gereken ilk nokta pekmezin mutlaka serin bir yerde saklanılması gerektiğidir. Çünkü pekmez fazlaca sıcağa maruz kalır ise pekmez şekerlenip bozulacaktır.

Pekmezi saklamak için buzdolabı ya da serince ve hava alan bir pencere kenarını kullanabilirsiniz. Bilhassa sıcak geçen yaz zamanlarında pekmezi buzdolabında tutmak çok daha iyidir. Ancak buzdolabı pekmeze çok fazla bir soğuk vereceği için bu defa da buzdolabı pekmezin donmasına neden olur.

Buzdolabına konulan pekmezin donması pekmezin de kaskatı kesilmesi demek değildir. Çünkü normal bir buzdolabı ısısında bu gibi bir durumun yaşanması da beklenemez. Fakat buzdolabında uzun bir süre kalan pekmez soğuma ile birlikte akışkanlığını da kaybedebilir.

Akışkanlığını kaybetmiş olan pekmez de kuruyacaktır ve tatlı yeme zevkine de mani olacaktır. Bu sebepten dolayı da pekmez ortalama ısıda sabit kalacak bir şekilde serin ortamlarda tutulmalıdır.

Diğer bir yandan da pekmezin hava almayacak bir şekilde saklanması en iyi saklama yöntemidir. Aksi halde hava almış olan pekmezin içinde mikroplar da üreyebilecektir. Üremiş olan bu mikroplarda pekmezin hem pH dengesini hem de bileşimini bozacaktır.

Pekmez bu uygulamalara dikkat edilir ve doğru bir şekilde muhafaza edilir ise 5 ila 6 ay gibi bir süre boyunca hiç bozulmadan tüketilebilir. Pekmezin kullanılıp kullanılmaması gerektiği zamanlar göz ile görülür bir şekilde fark edilir. Eğer pekmezin üzerinde küflenme ya da sert tortulaşma var ise böyle bir pekmezin kullanılması da önerilmez. Bunun haricinde de lezzet ile kokusunda ekşime hissedilmiş olan pekmezin de kullanılması tercih edilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder