Pazen, Peçe Ve Peluş Nasıl Temizlenir?

Pazen, Peçe Ve Peluş Nasıl Temizlenir?

Pazenleri elde de yıkayabilir makinede de yıkayabilirsiniz. Fakat ateşe dayanıklı olan pijama ve diğer pazen eşyalarınızı yıkamak için soğuk suyu kullanın.

Pazen kumaştan olan yastık yüzleri ile çarşaflar genellikle soğuk havalarda uyuma rahatlığı sağlamaktadır. Ancak pazen kumaşların tüyleri kişide solunum yolları rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bazı durumlarda da pazen kumaşlar toz sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bilhassa yeni alınmış olan çarşafların tüy dökmeye eğilimli seyrek iplikleri bulunur ve bu durumda mobilyanın tozlu bir görünüm almasına neden olabilir. Ama yeni kumaşlarda görülen bu sorun 4 ya da 5 yıkama sonra kendi kendine ortadan kaybolur.

Pazen çarşaflar kurutulurken kurutma makinesine atılmamalıdır. Pazen çarşaflar sıkma işlemi uygulamadan asılmalıdır. Pazen çarşaflar yıkama ve kurutma sonrasında eskisinden biraz daha sert hale gelebilir fakat güzel görünüşlerinde bir değişim olmaz.

Peçe Nasıl Temizlenir?

Peçeleri köpüklü ve soğuk temiz suyun içinde yıkadıktan sonra en az 3 defa durulama yapın. Daha sonra çimenin ya da betonun üstüne temiz ve eski bir çarşaf serdikten sonra çarşafın üzerine peçeleri kurutmak için yayın. Eğer peçeyi ütülemeniz gerekiyor ise peçeyi bir havluya sardıktan sonra hala ıslakken ütüleme yapabilirsiniz. Eğer peçeler gevşer ise gevşeyen bölgeleri düzeltmek için sıvı nişasta kullanabilirsiniz.

Peluş Nasıl Temizlenir?
Peluşlar perde ve döşemeliklerde kullanılan yapay ipek, sentetik elyaf, ipek ya da kadifeden yapılabilir. Yapay ipek ya da ipekten yapılan peluşlar elde ya da evde değil kuru temizleme de temizlenmelidir. Sahte kürkler ile sentetik peluşlar mutlaka üzerlerinde bulunan üretici etiketinin talimatlarına uygun bir şekilde yıkanıp kurutulmalıdır.

Peluş kaplama oyuncakların bazıları çamaşır makinesinde yıkanabilir. Fakat çoğu peluş kaplama oyuncaklar elde yıkanmalıdır. Bazı peluş oyuncaklar ise sadece şampuan ile ya da kuru temizlemeye verilerek yıkanabilir. Peluş oyuncakların etiketlerine her zaman için dikkat edin. Çünkü bu etiketler oyuncakların içerisindeki dolgu maddelerinin özellikleri göz önüne alınarak hazırlanmaktadır.

Şampuan uygulanarak yıkanabilir olan peluş oyuncakları yıkamadan önce mutlaka oyuncağın tozunu alın. Bunun için oyuncağın içerisinde herhangi bir makine yok ise oyuncağı iyice çırpabilirsiniz. Eğer makine var ise temiz bir elektrik süpürgesi ile oyuncağın üzerindeki tozları temizleyebilirsiniz. Daha sonra peluş oyuncağı ıslatın ve yumuşak bir şampuan ile iyice ovalayarak yıkayın.

Sonrasında tüyleri iyice fırçalayın ve peluş oyuncağın üzerindeki köpükleri tamamen temizleyin. Peluş oyuncağı hava alan bir yere asın ya da çok düşük derecedeki kurutma makinesine atın. Kurutma öncesi ve kurutma sonrasında topak haline gelmiş olan tüyleri peluş oyuncağın üzerinden temiz bir fırça yardımı ile iyice temizleyip oyuncağı tüylerden arındırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder