İPUÇLARIM

Patates Nasıl Haşlanır?

Patates Nasıl Haşlanır?

Patates haşlamasını sade buluyorsanız ve haşlama patatesin tadını biraz arttırmak ya da değiştirmek istiyorsanız, o zaman patates haşlama suyunun içine 3 diş kadar sarımsak, birkaç tane defne yaprağı ve bir tane kuru soğan ilave edin.

Eğer patatesleri salata için haşlıyorsanız o zaman patateslerin kesinlikle kararmaması gerekir. Bunu sağlamak için haşlama suyuna 3 damla kadar limon suyu ilave edin.

Patates Haşlama İpuçları

Patatesleri haşlarken daima orta ateşi geçmeyin. Çünkü yüksek ısılarda haşlanan patateslerin sadece dış kısmı çatlarken iç kısımları ise çiğ bir şekilde kalır.

Eğer haşlama sürecini hızlandırmanız gerekiyor ise haşlama suyunun içerisine 1 yemek kaşığı ile sıvı yağ ilave edin.

Haşlama süresini hızlandırmanın bir diğer yolu da patatesleri enine değil uzunlamasına kesmektir.

Patatesleri haşlayacağınız zaman sıcak ya da ılık su kullanmayın. Patatesleri daima soğuk suyun içinde haşlamaya alın.

Patatesleri haşladıktan sonra tenceredeki suyu dökmeyin çünkü patatesi haşlama suyunda çeşitli besinler vardır ve sizde bu besinleri bilhassa çorba yapmak için kullanabilirsiniz.

Eğer isterseniz patatesin haşlama suyunu özellikle balık çorbası ya da vejetaryen bir çorba hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Patatesleri haşladığınız zaman patateslerin kabuklarının çatlamasını istemiyorsanız hemen patates haşlama suyuna 3 damla kadar sirke ilave edin ve hemen çatal yardımı ile patatesler üzerinde delikler açın.

Patates Püresi İpuçları

Patates püresi hazırlarken pürenin tadını arttırmak istiyorsanız buharda pişirme yöntemini uygulayın.

Pürenin su yerine sadece sıcak süt ile hazırlamayı ihmal etmeyin. Çünkü soğuk olan süt pürenin hem lezzetini hem de rengini değiştirecektir.

Pürenizin hem çok lezzetli hem de pürüzsüz olmasını sağlamak için içerisine ilk önce tereyağı ekleyin ve sonra da sıcak sütü ilave edin.

Eğer püres hazırlarken süt almayı unuttuysanız o zaman sütün yerine kremayı patates pürenize ekleyebilirsiniz.

Patatesleri soyduktan sonra çok uzun bir süre boyunca işleme tabi tutmadan bekletirseniz C vitamini ile nişasta özelliklerini kaybetmeye başlayacaktır.

Patatesi kolay bir şekilde soymak için sıcak suyun içerisinde bir süre boyunca bekletin ve sonra da hemen soğuk suya çiğ patatesi koyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.