İPUÇLARIM

Orkide Soğanı Ne Zaman Dikilir?

Orkide Soğanı Ne Zaman Dikilir?

Orkideler, dünya genelinde nesli tehlikede olan süs bitkilerinden biridir. Oldukça önemli ve gösterişli olan bu bitkiler, nemli ve ılık ortamlarda yetişir. Bazıları ağaç üstünde yaşarken, bazıları da toprak altına kök salarak hayata tutunur. Birçok çoğaltma yöntemi olan orkideler, üremesi zor bir bitkidir. Bakımı zor gibi görünse de, biraz ilgi ve zahmet isteyen noktaları vardır.

3 yılda bir saksı değiştirme işlemi gerçekleştirilmesi gereken bitkilerin, sulama işlemi yapılmadan önce toprağının kontrol edilmesi gerekir. Nemli ortamları seven orkideler, yeterli nem alamadıklarında çiçek açmazlar. İlkbaharda dikilmesi önerilir. Mayıs ayı orkide soğanının dikimi ve saksı değişimi için en uygun aylardandır.

Fazla güneş ışığından korunması gereken bitki, yılda 2-3 kez çiçek açar. Özel bir toprak karışımına sahip orkidelerin zaman zaman vitamine ihtiyacı olabilir. Bitkinizin türünü ve iklim koşullarını bilmenizde yarar var. Bu nasıl bakmanız gerektiği konusunda size oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca sürekli toprağına değil, püskürtme yöntemi ile yapraklarına da nem kazandırılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.