Örgü Nasıl Örülür? (Sağ El) Resimli Anlatım

Örgü Nasıl Örülür? (Sağ El) Resimli Anlatım

Yavaş yavaş örgü bölümümüze örgü çalışmaları eklemeye başlayacağız. Bu nedenle örgü örmeyi bilmeyen hanımlara şimdiden örgü nasıl örülür öğretip en kısa zamanda örgü modellerimize başlamak istiyoruz.

Bu yüzden de işe sıfır basamaktan yani örgüyü daha önce hiç bilmeyenlerin ilk adım basamağından örgü çalışmalarımıza başlıyoruz.

Gerekli Malzemeler
Kalem, kalın bir ip ve kesmek için kesici bir malzeme. Eğer evde malzemeler var ise iki tane mil veya örgü şişi ile örgü ipi ve makas.

Örgü Nasıl Örülür? Sağ El

orgu sag el 1İpi alın ve bir metre ya da daha kısa ölçüp ikiye katlayın.

orgu sag el 2Sağ eliniz ile tuttuğunuz ipin katlama kısmını ters çevirin.

orgu sag el 3Sol elinizin başparmağından yardım alarak ipin x işareti olan kısmını kavrayın.

orgu sag el 4Sağ elinizin baş ile işaret parmağını yukarıda gördüğünüz gibi oluşan halkanın içinden geçirin.

orgu sag el 5Sağ işaret ile başparmağınız ile sol taraftaki ipi kavrayın ve çekin.

orgu sag el 6İpi gerdirmeyi ve parmağınıza geçirdiğiniz halkayı küçültmeyi ihmal etmeyin. Bu arada kısa ipin tarafı sol tarafta olmalı.

orgu sag el 7Mili oluşan halkanın içinden geçirin ve gevşek olmaması için ipi çekin.

orgu sag el 8Sol taraftaki kısa ipi sol elinize avucunuzun tersine alın.

orgu sag el 9Sonra ipi dört parmağınız ile kavrayın ve sol başparmağınızı ipin altından geçirip sol tarafa doğru çekin.

orgu sag el 10Mili ipin altından geçirin ve dışarıya doğru çekin.

orgu sag el 11Sol el baş ve işaret parmağınız ile mili kavrayın.

orgu sag el 12Sağ taraftaki ipi sağ eliniz ile alıp milin dışından iç tarafa doğru atın.

orgu sag el 13Sol başparmağınızın üzerinde olan ipi milin üzerinden atın ve sağ taraftaki ipi çekip ilk ilmeğinizi atın.

Aynı şekilde 10 adet ilmik atın. Bu anlatım çok detaylı hali ‘örgü nasıl örülür sol el’ çalışmamızda var. Sadece sol el kısımlarını sağ el ve sağ el kısımlarını sol eliniz ile yapmanız yeterli.

orgu sag el 14Toplamda on adet ilmik attıktan sonra ilmikler ile dolu olan mili ya da şişi veya kalemi sol elinize boş olan mili de sağ elinize alın.

orgu sag el 15Sağ eliniz ile tuttuğunuz boş olan mili sol elinizdeki ilmikler ile dolu olan milin ilk ilmiğinin altından geçirin.

orgu sag el 16Sağ eliniz ile uzun olan ipi tutun ve sağ taraftaki ilmiğin altında duran milin dış tarafından ipi mile atın.

orgu sag el 17Sağdaki mili sol taraftaki milin üzerine hala ilmiğin içindeyken alın.

orgu sag el 18Sağ işaret parmağınızın da yardımı ile sağdaki mili soldaki milden çekin.

Aynı işleme tüm sıra bitene dek devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde milleri değiştirin ve aynı işlemlere yeniden başlayın.

orgu sag el 19Örgü istediğiniz uzunluğa geldiği zaman kapatma işlemini uygulamanız gerekir. Bunun için sağ tarafta ilmiksiz kalan mili sol taraftaki ilk ilmiğin altından ama ön taraftan geçirin ve ipi arka taraftan öne doğru sağdaki mile atın.

orgu sag el 20Sonra mili attığınız ip ile birlikte çekin. Aynı işlemi bir daha tekrar edin.

orgu sag el 21Mile geçen ilk ilmiği yani arka taraftaki ilmiği sol baş ve işaret parmaklarınız ile kavrayıp öndeki ilmiğin üzerinden ve ilmikten geçirin.

Aynı işleme tüm ilmikler bitene kadar devam edin. Unutmayın ilk iki ilmikten sonra tek ilmik alın ve arka taraftakini ön tarafa ve ilmiğin üzerinden atın.

orgu sag el 22Tüm ilmikler bittiğinde son ilmiği milden çıkartın ve ipi makas ile kesip ipi son ilmiğin içinden geçirip sıkı bir düğüm atın.

Tüm bu işlemler yani örmek yani ilmik atmak örgünün boyunu, ilmik adedi örgünün enini belirleyen bir faktördür.

Çok daha detaylı bir anlatım sol el örgü konusunda işlendi. Sadece el konumlarını değiştirerek takip edebilirsiniz. Ayrıca aşağıda her saniyenin adım adım görsel olarak anlatıldığı çok detaylı bir video da size yardımcı olacaktır. Video yabancı olsa da konuşma olmadığı ve sadece görsel anlatım olduğu için videoyu anlamakta güçlük çekmezsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder