Ömrü Uzatan Gıdalar Nelerdir?

Ömrü Uzatan Gıdalar Nelerdir?

Ömrü uzatan gıdalar dediğimizde artık özellikle 7 tane gıda üzerinde durulmaktadır. Bu 7 önemli gıda çay, zeytinyağı, sebze çorbası, patates, tarçın, kahve ve bademdir.
Şimdi ise sizlerle bu 7 önemli gıdanın günlük olarak ne kadar alınması gerektiğini ve vücutta en işe yarayarak ömrü uzattığını paylaşacağız.

Ömrü Uzatan 7 Önemli Gıda

Çay Kanseri Önlüyor: Çay siyah ya da yeşil fark etmeksizin kanser riskini azaltıyor. Özellikle kadınlarda rahim kanseri riskini neredeyse %50 oranında azaltırken göğüs kanseri riskini ise %60 oranında azaltıyor. Bunların dışında çay kalp krizi ve Alzheimer’e karşıda koruyu bir rol oynuyor.

Kalp Dostu Zeytinyağı: Zeytinyağı kanser riskini azaltmakla beraber aynı zamanda da iyi kolesterolün artmasını sağlayıp kalbi koruyor.

Kaslar İçin Sebze Çorbası: Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için sebze çorbası birebirdir. Çünkü sebze çorbası hem doyurucudur hem de kalori içermez. Sodyum açısından çok zengin olan sebze çorbası sinir sistemi ile kasların düzenli bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Bunun dışında sebze çorbası vücutta bulunan sıvı dengesini de düzenleme görevi üstleniyor.

Antioksidan Patates: Patates antioksidan açısından çok zengindir. Patatesin bu özelliğinden faydalanmak için kızartması yerine fırında ya da yağsız haşlamasını yemeniz yeterli olacaktır.

Sinirlere Tarçın: Tarçını her gün yemeniz şarttır. İster meyveye, ister içeceğe ekleyin her gün bir miktar tarçın yemeniz hem sinirlerini düzeltir hem de kan şekerinizi düzenler.

Diyabete Karşı Kahve: Günde sadece 2 fincan kahve içmeniz demek kendinizi tip-2 diyabete ve Parkinson hastalığına yakalanma riskinizi azaltmanız demektir. Kahvenin diyabete karşı koruyucu özelliği içeriğindeki kafein maddesinden ileri gelir. Kahvenin diyabete karşı koruyucu özelliği yaklaşık olarak %35 civarındadır. Ayrıca kahve içmek sinirlerinize de yatıştırıcı bir etki sağlar, kahve süt ile birlikte içildiği zaman kemiklerin zayıflaması da engellenmiş olur. Çünkü sütlü kahve içerken sütün içerisindeki kalsiyumdan da kişi faydalanma fırsatı bulur.

Dolaşım Sistemini Badem İle Koru: Her gün 30 gram kadar badem kalbinizi korur, damar tıkanıklığını önleri kanda bulunan kötü kolesterolü düşürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder