Okyanus Esintisi Modeli Battaniye

Okyanus Esintisi Modeli Battaniye

Bu battaniye motifi altıgendir ve bir köşeden diğer köşeye 35.5 cm uzunluğundadır. Battaniye ise 109×124.5 cm uzunluğundadır.

13 tane tekli kroşe ve 14 sıra =10 cm. Battaniye ipleri; Beyaz 2 yumak A, açık mavi 1 yumak B, denizci mavisi 2 yumak C, parlak renkte herhangi bir renkte 2 yumak D, 1 yumak cam mavisi E ve 2 yumakta gri F renginde iplere ihtiyacınız var.Tığ olarak da 5 mm işleme tığına ve birde işaretleme malzemelerine ihtiyacınız var.

 Okyanus Esintisi Modeli Battaniye

 Tüm yeni renkleri tığ kaydırma yöntemi ile işlemeye ekleyin.

Motif İşlemesi; Bu motif işlemeden 9 tane işleyin. A ipi ile 5 tane zincir çekin ve ilk zincire tığı kaydırıp işlemeyi yüzük şekline getirin.

Okyanus Esintisi

Sıra 1; İlk önce 3 tane zincir çekin (1 tane çift kroşe yerine geçiyor). Daha sonra yüzüğün içerisine 17 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sonra 3 zincirin üstüne tığ kaydırın. Sıra sonunda işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 2; B ipini herhangi bir çift kroşeye ekleyin. Sadece arka taraftan ön tarafa doğru işleme yapın. 2 tane zincir çekin ve bundan sonra sıra sonuna kadar her bir çift kroşeye ilmeklerin arka tarafından ikişer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda B ipini kesin ve C ipini işlemeye ekleyin. (Sıra sonunda 36 tane çift kroşe işlemesi oldu).

Okyanus Esintisi

Sıra 3; C ipi ile 1 tane zincir çekin, aynı yere 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. İlk tekli kroşeye tığı kaydırın ve sırayı tamamlayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 4; İlk önce 4 tane zincir çekin, bir önceki tekli kroşeye tığı kaydırın, sadece ilmeğin arka tarafından işleme yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekin, sonraki 5 tane ilmeğe arka ilmeklerden birer tane çift kroşe işlemesi yapın, (4 tane zincir çekin, sonraki 6 tane tekli kroşeye arka ilmeklerden birer tane çift kroşe işlemesi yapın) x5. Sıra sonunda 4 tane zincir çekin, 3 tane zincirin üst kısmına tığı kaydırın işlemeyi birleştirin ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 5; Herhangi bir 4 zincire D ipini ekleyin, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, (sonraki 6 tane zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 4 zincirlik boşluklara 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın) x5. Son 6 tane zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda ilk yarım çift kroşeye tığı kaydırın. (Sıra sonunda 66 tane yarım çift kroşe işlemesi oldu)

Okyanus Esintisi

Sıra 6; İlk önce 1 tane zincir çekin, ilk yarım çift kroşenin arka tarafına tığı kaydırın, sadece ilmeğin arka tarafından işleme yapın. Daha sonra 2 tane zincir çekin, sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki yarım çift kroşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın. (köşe işlendi)

Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Bir sıra aşağıdan işlemeye devam edin. Sonraki 2 tane çift kroşeye ikişer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın x5. Sıra sonunda ilk zincire tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 7; Çift kroşenin arka tarafından E ipini birleştirin. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x5. Son 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 8; Köşe çift kroşelerden birine F ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 9; İlk önce 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 14 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x5. Son 14 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 10; Köşe çift kroşelerden birine A ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın.

Okyanus Esintisi

Sıra 11; İlk önce 1 tane zincir çekin, ilk yarım çift kroşenin arka tarafına tığı kaydırın, sadece ilmeğin arka tarafından işleme yapın. Daha sonra 2 tane zincir çekin, sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki yarım çift kroşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin.

Okyanus Esintisi

Sıra 12; İlk önce 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın. A ipini kesin.

Okyanus Esintisi

Sıra 13; D ipi ile 1 tane zincir çekin, sıra 10 ile sıra 12’yi katlayın ve her iki ilmekten işlemeye devam edin. Sıra sonunda her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Okyanus Esintisi

Sıra 14; İlk önce 5 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 16 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x5. Son 16 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 15; 2 zincirlik boşluklardan birine F ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 16; Önce 3 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, orta tekli kroşe grubuna kadar birer tane çift kroşe işlemesi yapın, ortadaki tekli kroşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın x5. Bundan sonra sıra sonuna kadar her bir tekli kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. İlk tekli kroşeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. 3 zincirin üzerine E ipini ekleyin ve F ipini kesin.

Okyanus Esintisi

Sıra 17; E ipini birleştirin. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x5. Son 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 18; Sıra 11’de işaretli yerden C ipini ekleyin. Sonraki arka ilmekteki çift kroşeye tığı kaydırın. Sıra boyunca tığı kaydırmaya devam edin. Sıra sonunda yeniden tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Tüm ilmekleri sıra 11’e doğru hafifçe kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 19; Sıra 11’de işaretli yerden B ipini ekleyin. Sonraki arka ilmekteki çift kroşeye tığı kaydırın. Sıra boyunca tığı kaydırmaya devam edin. Sıra sonunda yeniden tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Tüm ilmekleri sıra 11’e doğru hafifçe kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Yarım Motif; Bu işlemeden 3 tane işleyin. A ipi ile 5 tane zincir çekin ve tığı kaydırıp yüzük işleme yapın.

Okyanus Esintisi

Sıra 1; (düz taraf size bakacak şekilde) ilk önce 3 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe yerine geçiyor) sonra yüzüğün içerisine 8 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi kapayın. İşlemeyi diğer tarafa çevirmeyin. (sıra sonunda 9 tane çift kroşe işlemesi oldu)

Okyanus Esintisi

Sıra 2; 3 zincirin üzerine B ipini ekleyin, daha sonra 2 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe yerine geçiyor) aynı boşluğa 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, son çift kroşeye kadar her bir çift kroşeye 2 tane çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi kapayın. İşlemeyi diğer tarafa çevirmeyin. (sıra sonunda 18 tane çift kroşe işlemesi oldu)

Okyanus Esintisi

Sıra 3; İlk yarım çift kroşeye C ipini ekleyin. 1 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi kapayın. İşlemeyi diğer tarafa çevirmeyin.

Okyanus Esintisi

Sıra 4; İlk tekli kroşeye C ipini ekleyin. Sonra 5 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe ve 3 zincir yerine geçiyor) ilk 6 tekli kroşeye birer tane arka ilmeklerden çift kroşe işlemesi yapın, 4 tane zincir çekin, sonraki 6 tekli kroşeye birer tane arka ilmeklerden çift kroşe işlemesi yapın) x2. Sonra 2 tane zincir çekin, son yarım çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi kapatın. İşlemeyi diğer tarafa çevirmeyin.

Okyanus Esintisi

Sıra 5; İlk 2 zincirlik boşluğa D ipini ekleyin, 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 3 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, (sonraki 6 tane zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 4 zincirlik boşluğa 5 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın) x2. Sonraki 6 tane zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 2 zincirlik boşluğa 3 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. (sıra sonunda 34 tane yarım çift kroşe oldu) işlemeyi kapatın ve işlemeyi diğer tarafa çevirmeyin.

Okyanus Esintisi

Sıra 6; İlk yarım çift kroşeye D ipini ekleyin. 2 tane zincir çekin. İlk yarım çift kroşeye 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (ilk köşe işleme) Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın.

Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Bir sıra aşağıdan işlemeye devam edin. Sonraki 2 tane çift kroşeye ikişer tane üçlü kroşe işlemesi yapın. Sonraki 2 tane yarım çift kroşeye birer tane çift kroşe işlemesi yapın x5. Sıra sonunda ilk zincire tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 7; E ipini birleştirin. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2. Son 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 8; F ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 9; İlk önce 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 14 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x5. Son 14 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 10; A ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 11; 3 zincirin üzerinden A ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 12; İlk yarım çift kroşeye A ipini işlemeye ekleyin. 2 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar yarım çift kroşe işlemesi yapın.

Okyanus Esintisi

Sıra 13; D ipi ile 1 tane zincir çekin, sıra 10 ile sıra 12’yi katlayın ve her iki ilmekten işlemeye devam edin. Sıra 12’nin ilmeklerinden işleme yapın. Sıra sonunda her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Okyanus Esintisi

Sıra 14; İlk tekli kroşeye D ipini ekleyin. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 16 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2. Son 16 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 15; F ipini işlemeye ekleyin. Sadece arka ilmeklerden işleme yapın. 2 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk çift kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 16; İlk tekli kroşeye F ipini ekleyin. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 16 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2. Son 16 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi

Sıra 17; E ipini birleştirin. Daha sonra 3 tane zincir çekin. Aynı zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın. (sonraki köşedeki 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın, köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) x2. Son 12 tane zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 18; Sıra 11’de işaretli yerden C ipini ekleyin. Sonraki arka ilmekteki çift kroşeye tığı kaydırın. Sıra boyunca tığı kaydırmaya devam edin. Sıra sonunda yeniden tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin. Tüm ilmekleri sıra 11’e doğru hafifçe kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 19; Sıra 11’de işaretli yerden B ipini ekleyin. Sonraki arka ilmekteki çift kroşeye tığı kaydırın. Sıra boyunca tığı kaydırmaya devam edin. Sıra sonunda yeniden tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Yarım Motifin Yan İşlemesi

 İlk tekli kroşeye E ipini ekleyin. 1 tane zincir çekin. 46 tane tekli kroşe işleyin. İşlemeyi kapayın.

Kenar İşleme

 Sıra 1; (düz taraf size bakacak şekilde) herhangi bir köşeye E ipini ekleyin, 1 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, her bir tekli kroşeye birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 motifin birleşme yerlerine 2 tane tekli kroşe birlikte işleyin. Tığı kaydırarak C ipini birleştirin ve E ipini kesin.

Sıra 2; İlk önce 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, sonraki tekli kroşeyi atlayın, sonraki tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve sıra boyunca aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 3 tane zincir çekin ve ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Okyanus Esintisi Modeli Battaniye

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder