Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Son zamanlarda hemen hemen herkes tarafından yaşanılan problemlerden birisi öksürüktür. Öksürük kuru öksürük veya balgamlı öksürük şeklinde ortaya çıkabilir.
Bunlara sebep yeteri kadar sıvı alamama, boğazın kuru kalması, sigara dumanı, kirli hava ve bazı hastalıklar sebep olabilir.
Kuru öksürük balgamlıya göre kimi zaman daha çok sıkıntı verir. Bunun sebebi sık sık öksürük nöbetleri ve boğazdan bir şeyin atılmamasıdır.
Peki, öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğü önlemek için öncelikle bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Sonrasında sigara dumanından ve kirli ortamlardan uzaklaşmanız gerekmektedir.

Bunların dışında öksürüğe iyi gelen doğal tarifler bulunmaktadır.

Öksürüğe iyi gelen doğal tarifler;

 • 1 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı karabiber karıştırılır. Sabah akşam özellikle yatmadan önce yutulursa çok hızlı etki gösterir. Herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa acının miktarını azaltabilirsiniz. Dilerseniz sonrasında boğazınızı yumuşatmanız için 1 çay bardağı süt içerebilirsiniz. ( Fazla süt tüketmemeye dikkat edin. Çünkü süt balgamı artırıcı özelliğe sahiptir.)
 • Eğer öksürüğünüz balgamsız yani kuru öksürük ise bir su bardağı süt ile incir yaprağını ( 3-4 yaprak )bir cezveye koyun altını yakın. Isıtmaya başlayın tam kaynayacağı zaman altını kapatın cezvenin ağzını kapatıp kendi halinde dinlenmeye bırakın. Burada önemli olan kaynamaya başlamadan yakalamaktır. Kaynama sırasında incir yaprağının özünü kaybetmesini önlemek için yapılmaktadır. Bu tarifi günde 2 kez ya da her öksürmeye başladığınızda yapabilirsiniz. İncir yaprağının kokusu ve sütün yumuşaklığı ile boğazınız rahatlayacaktır.
 • Dut pekmezi de öksürükte oldukça etkilidir. 2 kaşık dut pekmezi ile 1 çay kaşığı karabiber karıştırılırsa öksürüğe çok iyi gelir.
 • Öksürüğe iyi gelen tariflerden birisi ise bal ve limon karışımıdır. Yine 1 yemek kaşığı balın içine onu sıvılaştıracak kadar limon sıkılır ve tek seferde yutulur. Ekşi ve tatlı bir anda boğazınızı yakacak ve öksürüğü kesecektir.

Yukarıda verdiğimiz tariflerde dikkat edilecek olursa hep tatlı ve acı veya tatlı ve ekşi karıştırılır. Buradaki amaç acının ve ekşinin boğazınızı yakarken tatlının yumuşatmasıdır. Özellikle balgamlı öksürüklerde balgamı arttırmamak adına süt kullanımı azaltılmalıdır. Çünkü balgamın amacı içerideki rahatsız edici kiri ve mikropları atmaktır. Süt balgam hissini arttırır fakat balgam söktürmez. Bunun dışında bunlar yetişkinler için verilen tariflerdir. 1 yaş üzeri içinde uygulanabilir. Fakat bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? Bebeklerde daha dikkatli olmak gerekir. Bunun için doktorların verdiği şuruplar etkili olabileceği gibi bebeği sırt üstü yatırıp sırtını hafifçe sıvazlamak iyi gelecektir. Ayrıca 6 ay üzeri için ılık suda çok az balı eritip bebeğe içirebilirsiniz. Ayrıca tereyağı ve pekmez karışımı sıcak bir şekilde yine 6 ay üzeri için kullanılabilir. Hem çok lezzetli hem de oldukça etkilidir. Bebeklerde hazırlanan karışımlara çok dikkat edilmelidir.

Tüm bu tarifleri kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Fakat öksürüğünüz 1 haftayı geçtiyse mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Öksürüğü kesen şifalı bitkiler;

 • Andız otu öksürüğü dindirir balgamı sökmek özelliğine sahip çok şifalı bir bitkidir. Andız otu kökünün bir kabın içine koyup güzelce ezip balla karıştırılıp yenilir.
 • Taze ardıç meyvesi de öksürüğe çok iyi gelen bir meyvedir. Ardıç meyvesinin ezerek suyundan elde edilen şurup öksürük için birebirdir.
 • Böğürtlen yapraklarını toplayıp fazla güneş almayan gölgelik bir yerde kurutun. Kurutulan böğürtlen yapraklarından elde edilen şurup hem kanı temizler hem de kuru öksürük ve çok iyi gelir.
 • Ebegümeci bitkisinin göğsü yumuşatıp öksürükleri giderici özelliği vardır. Ayrıca bronşite ve nezleye de çok iyi gelir. Bulantı ve kusmalar dan çok şikayetçi iseniz ebegümeci bunlara karşı da avantajlıdır.
 • Gelincik çiçekleri ağrı kesici olarak kullanılan özel şifalı bitkilerdendir. Gelincik çiçeklerinden yapılan şuruplar öksürüğe ve öksürük gıcıklığı ve ağrılara iyi gelmektedir.
 • Ihlamur çayı da kronik öksürükleri kese bilen şifalı çaylardan dır. Ihlamur çayının balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.
 • Kenevir çayını şeker yerine bal ile tatlandırarak tüketiniz. Bu şifalı çay boğmaca ses kısıklığına ve öksürüğe çok iyi gelmektedir.
 • Kırmızı yaban mersini yapraklarından elde edilen şurup, öksürüğe iyi gelen şifalı bitkilerdendir.
 • Meşe ağacı kabuklarından demlenen çay, öksürme sırasında kan kusma ve kanlı öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Meyan kökü çocuklarda öksürüğe iyi gelen şifalı bitkilerdendir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Öksürüğe ne iyi gelir dedi ki:

  Doktoran aldığım ilaçlar yetmedi şifalı bitkilere başvurdum iyileşmedi bir türlü hastalığım. Buradaki bilgileri de deneyeceğim umarım geçer. Teşekkür ederim. Dilerseniz bu siteyi de ziyaret edebilir çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan