Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi sadece giysilerde değil aynı zamanda mobilyaya, sert yüzeylere ve halıya da bulaşabilir. Ancak halıdaki, mobilyadaki, sert yüzeylerdeki ve giysilerdeki oje lekesini temizleme yöntemi aynı değildir.

Oje Lekesi Temizleme Yöntemleri

Oje lekesi eğer sert bir yüzeyde ise ve bu yüzeyde renk vermiyor türdense o zaman aseton ile kolayca çıkartılabilir. Bu yöntemi uygularken lekeli bölgenin dış tarafından iç tarafına doğru hafif dokunuşlar ile silme işlemi uygulanmalıdır. Aseton uygulamasından sonra lekeli yüzeyi soğuk su yardımı ile iyice yıkayın. Bu uygulamanın başarılı olması için bu uygulamanın birkaç defa tekrarlanması gerekebilir.

Kumaş üzerindeki oje lekesi gerçekten inatçı ise piyasada satılan hazır fırın temizleyicilerine güvenebilirsiniz. Kumaşın lekeli bölgesine fırın temizleyicisini bol miktarda sıkın ve 2 saat boyunca kumaşı bu şekilde bekletin. Daha sonra bulaşık eldiveninizi takın ve lekeli bölgeyi eski bir diş fırçası ile iyice fırçalayın. Bu yöntemin kumaş üzerinde yıpratıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle bu yöntem sadece ve sadece dayanıklı ve renk vermeyen kumaşlar üzerinde uygulanmalıdır.

Halı üzerindeki oje lekesi kurumuşsa hemen lekeli bölgenin üzerine 1 tane buz küpü tutun. Bu sayede lekeyi birazda olsa yumuşatmış olacaksınız. Daha sonra yumuşayan lekeyi uygun bir malzeme ile ve dikkatli bir şekilde halının üzerinden kazıyın. Sonrasında ıslattığınız temiz bir bez ile dış kısımdan iç kısmına doğru temizleme işlemi uygulayın. Halınızı temizledikten sonra sadece temiz kâğıt havlular ile emdirme işlemi uygulayın ve halıyı kendi haline kurumaya bırakın.

Eğer leke çok inatçıysa o zaman yukarıdaki uygulamayı su yerine doymamış alkol ile aynı şekilde uygulayın. Ancak durulama işlemini mutlaka soğuk su ile yapın.

Sert ve dayanıklı kumaşlardan lekeyi temizlemek için aseton dışında eter ya da alkol karışımından faydalanabilirsiniz. Bunun için hem eterden hem de alkolden aynı miktarlarda karıştırın. Daha sonra lekeli bölgenin altına 5 kat temiz ve beyaz bir bez yerleştirin. Lekeyi temizlemeye başladığınızda alttaki beyaz bezler kirlenmeye başlayacaktır. Bu yüzden temizleme sırasında sık sık bezleri değiştirmeyi ihmal etmeyin. Eğer lekeyi ilk uygulamada temizleyemezseniz o zaman bu uygulamayı bir defa daha tekrar etmeniz gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder