Nohut Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Nohut Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Nohut demek sadece yaz ya da kış aylarında yediğimiz ve yemeği yapılan bir besin değil, salatalarda ve mezelerde dahi kullanılan ve birçok besleyici özelliği olan bir besindir.

Biz nohutu mutfaklarımızdan asla eksik etmeyiz. Ve bin bir bahane ile sofraya taşımayı severiz. Ve biliriz ki nohutu kesinlikle öylece gelişi güzel saklayamayız.

Nohutun kendine has ve özenle saklama koşulları bulunmaktadır. Bu koşullara uyulduğu taktirde nohutu oldukça uzun bir süre boyunca saklamanız mümkündür.

nohut nasil muhafaza edilir

Nohutun Doğru Saklama Koşulları Nelerdir?

Bildiğiniz üzere nohut çok uzun bir süre boyunca tazeliğini koruyan bir besindir. Fakat nohutun sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi için en uygun ortam loş hatta karanlık ortamlardır.

Bu yüzden evde küçük bir kileriniz var ise nohutu burada en iyi bir şekilde saklayabilirsiniz.

Ancak evde kileriniz yok ise ya da kiler haline dönüştürebileceğiniz küçük bir boş odanız yok ise o zaman nohutu dolapların en dip köşesinde yani ışık ya da ısı almayan kısmında saklayabilirsiniz. Unutmayın nohutu sağlıklı bir şekilde saklayabilmeniz için en uygun ısı 18 derecenin altındaki ısılardır.

Nohutu saklarken asla ama asla plastik olan saklama kaplarında saklamayın. Plastik malzemeler uzun süreli saklamalarda besin maddelerinin kokularını sindirebilir.

Eğer nohutu sağlıklı bir şekilde ve uzun bir süre boyunca saklamak istiyorsanız eski usul temiz ve bez torbaları tercih etmelisiniz. Hatırladığınız gibi ağız kısmında ip büzgüler olan genellikle beyaz renkte olan bez torbalar hem nemi hem de rutubeti içerisinde bulunan hububattan uzat tutar.

Bez torbalar içerisinde bulunan hububatlar ya da nohutlar kesinlikle böceklenme ya da kelebeklenmez. Bu sayede de oldukça uzun bir süre boyunca sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilirler.

Eğer evde hazır bez torbalarınız yok ise alternatif olarak temiz ve ağzı sıkı bir şekilde kapanan cam kavanozları da tercih edebilirsiniz. Unutmayın cam kavanoz dahi olsa ağız kısmı çok iyi bir şekilde kapanmalıdır.

Eğer elinizde fazlaca nohut var ise ve tüm nohutların tazeliklerini çok uzun bir süre boyunca korumasını istiyorsanız o zaman nohutları belli ve düzenli aralıklar ile iyice havalandırın. Bunun için genişçe bir tepsiye nohutları dökün ve eğer mümkün ise kuru havalarda balkonunuzda bir süre havalanmaya bırakın.

Fakat kış zamanında olduğumuz için balkona koymanız nohutların nemlenmesine sebep olabileceği için balkona çıkarmamayı tercih edebilirsiniz. Bunun yerine fazlaca nohut var ise sinilere yayıp salonda bir süre bekletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder