Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasırlar hem iltihaplı hem de iltihapsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Nasır tedavisinde genellikle ilaç tedavisi, losyon tedavisi ve de bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Fakat tedavi öncesinde alınması gereken bazı önlemler vardır. Ve bu önlemlerin en başında da nasıra sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Bu yüzden de ilk olarak kişinin ayağına uygun bir ayakkabı seçmesi ile kişinin sürekli bir şekilde kapalı kalan ve bu yüzden de tahriş olan ayak bölgelerinin temizliği ile ayak için gerekli olan nem düzeyinin koruması şarttır.

Nasır Tedavisinde Kullanılan Doğal Ürünler

Ponza Taşı Uygulaması: Nasır tedavisinde en etkili yöntemlerden biri de ponza taşıdır. Ponza taşı sade ölü deriyi kaldırmaz ama aynı zamanda da ağrıların da şiddetini azaltır.

Ponza taşı uygulamasında ilk önce ayaklar ılık suda bekletilir ve sonrasında ayak kurutulup özellikle nasırlı olan bölge üzerinde belli bir süre boyunca poza taşı sürtülmek sureti ile kullanılır.

Bu işlem en az 3 ila 5 dakika süre ile devam ettirilip sonrasında nasırlı olan bölgeye Hint yağına bastırılmış bir pamukla kapatılır. İsterseniz bu pamuğu ayağa direk olarak bantlayabilirsiniz.

Badem Yağı Uygulaması: Badem yağının içerisinde bol miktarda E vitamini bulunduğu için badem yağı özellikle cilt sorunlarını gidermek için etkilidir.

Badem yağı eğer düzenli bir şekilde kullanılır ise nasırlı bölgeyi yumuşatıp nasırında kısa bir zaman içerisinde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Badem yağı mutlaka nasırlı olan bölgeye hafif bir şekilde masaj yapılarak uygulanmalıdır.
Badem yağı kısa bir zaman içerisinde nasıra bağlı olan ağrıları da hafifletecektir.

Beyaz Sirke Uygulaması: Beyaz sirke en az günde bir defa ve mutlaka düzenli bir şekilde ve bir bardak suyun içerisine 3/1 oranında eklenerek kullanılmalıdır.

Beyaz sirke içeriğindeki asitler ile nasırlı bölgeye uygulandığında nasırın yumuşamasını sağlayarak nasır enfeksiyonunun da önüne geçecektir.

Beyaz sirke hafif nasır başlangıcı bulunan bölgeye sürülmeli ve bu bölge temiz bir bandaj ile kapatılıp sonraki günde ponza taşı yardımı ile temizlenmelidir.

Beyaz sirke sürekli ve düzenli olarak kullanılır ise kısa zamanda nasırında tamamen kaybolmasını sağlayacaktır.

Sarımsak Uygulaması: Sarımsağın içerisinde antifungal bulunduğu için antioksidan özelliğine de sahiptir.

Bu özelliği sayesinde de derideki enfeksiyonu önlediği için nasır tedavisinde çok etkili bir yöntem sayılmaktadır.

Sarımsak mutlaka uyumadan önce ve günde en az bir defa nasırlı olan bölgeye sürüldükten sonra kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonra yani ertesi sabahta ılık su yardımı ile iyice yıkanmalıdır.

Sarımsağı eğer isterseniz sirke ile birlikte de kullanılabilir ve etkisini daha da arttırabilirsiniz. Ancak sirke ile birlikte kullanırsanız o zaman sarımsağı en fazla 2 ila 3 saat bekletip sonrasında nasırlı olan bölgeden temizlemeniz gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder