Nane Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Nane Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Nane özellikle Türk mutfağında çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Sadece yemeklerin içerisinde değil salatalarda, cacıkta ve mezelerde dahi nane kullanılmaktadır.

Fakat eşsiz bir tada sahip olan ve bin bir çeşit şifa kaynağı olan nane aynı roka ya da maydanoz gibi çok çabuk bir şekilde sararan ve bozulan yeşilliklerdendir.

Bu yüzden nane çok dikkatli bir şekilde saklanmalı ve içerisindeki şifalı maddelerin özeliklerini kaybetmediğinden emin olunmalıdır.

nane nasil saklanir

Nane Nasıl Muhafaza Edilir?

Demet halinde almış olduğunuz taze nanenin üzerindeki lastiği çıkartın. Daha sonra eğer var ise kalın saplarını ve çürükler kısımlarını iyi bir şekilde temizleyin ve sonra da naneleri kuru ve temiz bir bezin üzerine iyice yayın. Nanelerin üzerindeki ıslaklık hatta nem dahi kuruyana dek naneleri bezin üzerinde bekletin.

Naneler iyice kuruduktan sonra özellikle sap kısımları alt tarafa gelecek halde temiz ve kuru bir cam kavanozun içine yerleştirin ve kavanozun kapağının çok iyi bir şekilde kapandığından emin olun. Sonrasında cam kavanozu buzdolabına yerleştirin ve gerekli olduğu zaman buradan kullanın. Kullanım sonrasında yeniden kavanozun kapağını kapayın ve yeniden buz dolabına yerleştirin.

Naneleri saklamanın başka bir yolu da nanelerin çok iyi bir şekilde yıkanması ve sonrasında ince ince doğranıp bir önceki adımda olduğu gibi temiz bir beze serilip iyice kurutulmasıdır. Naneler tamamen kuruduktan sonra naneleri alüminyum bir folyoya sarın ve buzdolabınızın buzluk kısmına yerleştirin. İhtiyacınız oldukça buzluktan alın ve yeniden buzluğa yerleştirin.

Eğer isterseniz nanelerinizi iyice yıkayıp yine kuruması için temiz bir bezin üzerine serebilir ve naneler iyice kuruduktan sonra naneleri elleriniz ile toz haline getirip yemeklerde baharat olarak da kullanabilirsiniz. Tüm naneler toz haline geldikten sonra toz naneleri alın ve temiz bir cam kavanozun içerisine koyun sonrasında ise ister dolapta isterseniz de çekmece ya da rafta saklayın. Kurutup baharat haline getirdiğiniz naneleriniz çok uzun bir süre boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılır halde olacaktır.

Unutmayın!
Toz haline getirdiğiniz naneler ıslanmadığı sürece ve cam kavanozun içerisinde çok uzun bir süre boyunca saklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder