Mürekkep lekesi çıkarmak için pratik bilgiler

Ceket cebinde veya başka yerlerde taşıdığınız kalemler bazen akıntı yapabilirler. Akışkan sıvı özelliği olan mürekkep, çıkarılması zor kötü lekeler oluşturabilir. Bu tarz lekeler çok çabuk dağılır,elimize veya kıyafetlere bulaşabilir. Mürekkep lekelerini temizlemek için sizlere birkaç önerim olacak.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pamuklu, yünlü, keten ve ipek kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Bu tarz özel kumaşlarda lekenin kurumasına izin verilmeden soğuk su ile yıkayıp mürekkebi olduğu kadar akıtın. Az miktarda giden boyayı sabun ve ılık su ile yeniden yıkayın. Sonrasında kalan mürekkep boyasını taze süt ile yıkayıp limon tuzu kullanarak ovun. Leke iyice çıktı sayılır son olarak soğuk su ile durulayın.

Beyaz kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Beyaz gömlekte oluşan leke için alkol ve limon suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu alkole bastırıp leke olan bölgeyi hafifçe silin. Ayni işlemi limon suyuyla da yapabilirsiniz.

Renkli ve sentetik kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Leke olan bölgeyi, kaynatılmış taze süte batırmak gerekir. Ilık sütte bir süre bekletin, kumaş sütü iyice içine çeksin. Daha sonra sabunlu ılık su ile ovarak yıkayınız. Bu şekilde çıkmadıysa limon suyu veya limon tuzu kullanmanız gerekir.

Parkeye dökülen mürekkep lekelerini çıkarmak için:Leke kurumadan hızlı şekilde terebentin kullanarak ovalayın. Bu şekilde parkelerinizdeki lekeden kurtulacaksınız.

Halıda oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için:Bir miktar mısır nişastasını taze süz ile karıştırıp halin üzerindeki mürekkep lekesine sürün. Bu karışım hali üzerinde kuruyana kadar kalmalı. Kuruyan karışımı elektrik süpürgesi kullanarak iyice çektirin. Son olacakta sabunlu ilik su ile halıyı silin. Evet, iste bu kadar basit şekilde halin ortasında duran mavi mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.

Ele bulasan mürekkep lekesini çıkarmak için:Elinizi domates suyu ile sertçe ovalayın. Cildinize zarar vermeyecek bir fırça ile bastırarak ovalamaya devam edin. Son olarak ılık su ile durulayın gerekirse sabunda kullanın. Bizden bu kadar umarım ufakta olsa sorunlarınıza yardımcı olabilmişizdir.

MÜREKKEP LEKESİ

 • Mürekkep lekesiyle ilgili bilmeniz gereken ilk şey, lekeyi yaymamak için kumaşı asla sıcak suya koymayın ve mürekkep müdahalesi yapacağınız yeri yayılmaması için sınırlı bir yerde tutmaya çalışın.
 • Bunun yanında leke henüz ıslakken müdahale edildiğinde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Eğer sıvı yoğunsa ilk olarak beyaz, temiz, kuru bir bez ya da kağıt havluyla lekeyi emdirin ve daha sonra hazırladığınız 1 bardak su ile ağırtıcı olmayan sıvı deterjan karışımını bez ya da kağıt havluyla tamponlayın ve sonra giysinizi ılık suyla yıkayın.
 • Giysinizi kurutmadan önce kontrol edin ve eğer hala lekeliyse bahsedilen aşamaları tekrar yapın.

Alternatif Yöntem:

 • İlk olarak mürekkep lekesini çıkaracağınız kumaşın altına beyaz kağıt havlu veya bir bez koyarak, lekenin kumaşın diğer yerlerine dağılmamasına engel olun
 • Ardından bir parça pamuğu ispirto(denatüre metil alkol)ya batırarak lekenin üzerine sürtmeden veya çitilemeden, kıyafete zarar vermeden, hafifçe uygulayınız.
 • Pamuk kirlendikçe pamuğu değiştirin ve pamuğa mürekkebin geçmediğine emin olana kadar bu işlemi yapmaya devam edin ve yaklaşık 30 dakika boyunca alkolün lekeli yüzeyde kalmasına özen gösteriniz ve ardından soğuk suyla güzelce yıkayıp, iyice çıktığına emin olunca da deterjanla yıkayınız.

NOT:Mürekkep lekesini çıkarmak için deterjan kullanmak gerekir. Normal sabun kullanıldığında, deterjanla aynı etkiyi göstermeyecektir. Sabun aksine deterjan; içindeki aktif maddelerle lekenin lif üzerinden çıkmasını sağlayarak, lekeli molekülleri içine hapsedecek ve uzaklaştıracaktır.

44 YORUMLAR

 1. Ben bebekken annemin çektiği bir fotoğraf var albumde.kardeşim gelmiş kafama mürekkepli kalemle saç yapmis 😂 buna bir çözüm var midir acaba ? 🤔

 2. Gömleğimde mürekkep lekesi vardı 1 fincan süt ve 3 kaşık nişasta karıştırdım mürekkep lekesine döktüm 5 dak bekletim çamaşır makinasına attım yıkadım geçti

 3. arkadaşlar hepimize geçmiş olsun. benim bir şefim var adam dahi. banada tavsiye etti sütle limon
  suyunu karıştırın yalnız(süt taze olacak inekten taze sağılacak)bunları karıştırın lekeli bölgeyi karışımın içinde bekletin arasıra ovalayın çıktığını göreceksiniz. NOT mürekkep döküldüğü an hemen yıkamayın peçeteyle bastırarak azda olsa mürekkebi temizleyin sonra yazdıklarımı uygulayın

 4. Benim üniformama leke bulaştı ancak kol çantam surtundugu için oldu onu nasıl çıkarabilirim yardimci olun lütfen herseyi denedim ama çıkaramadım.

 5. Leke çıksa da mutlaka izi kalır. Önemli olan leke yapmamak. Aslolan Lekeye karşı önlem almaktır.

 6. benim kalemliğime kalemin kapağı açık kalmış ve kalemliğim içi dışı kalem olmuş çıkmıo nasıl çıkarabilirim

 7. Süt yerine başka bir şey var mı? Süt olmuyor Adidas siyah eşofmana döküldü. Eşofman 100% polyester.

 8. Bende bulasik makinesi parlaticiyla bulaşık sıvı sabunuyla nazikce ovalayip çamaşır makinesine attım sarı yünlü kazagim tertemiz çıktı 30 derecede kısa yikamada ama önce lekeyi peceteyle bastira bastira emdirdim ondan sonra

 9. arkadaşlar çini mürekkepi döküldü ama nasıl çıkar acil ve kesin bir sonuç istiyorum lütfen

 10. Mürekkep lekesi gerçekten zor ve uğraştırıcı bir leke türüdür. Verdiğiniz bilgi çok yararlı teşekkürler

 11. bn yanlışlıkla Pamuklu, yünlü, keten ve ipek kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;

  denedım azcık cıkı yanı bıldığın elımde dözvmeler vardı boşyer yoktu zaten ilk aseton deneyınce cıkmaya başladı B)

 12. Şey benim hırkama tipex geldi de aseton vs denedim fakat bunları deemedim renkleri solar mı acaba?

 13. Defterlerin sayfalarına sıçrayan kapkara iri bir mürekkep lekesi gibi kirletmemeli gönül defterlerini.

 14. Bir mürekkep lekesi insanı ne kadar hüzünlendirebilir?
  Kırılan kalp ne kadar özleyebilir sevdiğini?

 15. Lekenin üzerine biraz ılık süt dökün yıkayın limon suyu damlatın, beyaz giysi üzerindeki mürekkep lekesini böyle çıkarabilirsiniz.

 16. Biz ispirto ile yaptık beyaz bır kazağa mürekkep deymişti orya ispirto döktük ve sildik leke çıktı

  • Eda hanim yukaridaki yorumlarda gizem hanim ispirtoile lekeyi cikardigini söylemis isterseniz ispirtoyla silmeyi bir deneyiniz.
   Yanliz sunuda belirteyim kuruyan mürekkep lekesi sizi cok ugrastiracak hatta cikaramayabilirsiniz.

 17. bende dövme sanatı ile uğraşıyorum, dövme boyasıda aynı şekilde elbisenize geldiğinde mümkünatı yoktur çıkmasının ama dediğinizi yaptım şuan taze süt ile iyice çiteledim limon tuzu kullanarak çıkarttım çok teşekkürler :)))

 18. Biz ispirto ile yaptık beyaz bır kazağa mürekkep deymişti orya ispirto döktük ve sildik leke çıktı

 19. mürekkep lekesi gerçekten zor elbise dışında koltuk veya halıya döküldüyse çok zor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here