İPUÇLARIM

Mide Yanmasına Bitkisel Çözümler, Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Bitkisel Çözümler, Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Günümüzde mide problemleri oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle bazen yemeklerden sonra mide yanmaları veya sabah uyandığınızda mide yanmaları hissedebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda öncelikle yediğiniz besinlere dikkat ederek size rahatsızlık vereni bulabilirsiniz. Ayrıca aşırı yağlı gıdalar, bol baharat tüketimi, acı besinler, sindirimi zor olan besinler ve tatlılar mide yanmasını tetikleyici gıda ürünleridir.Eğer mide yanması probleminiz varsa bunları yemek listenizden çıkarmanız gerekebilir.

Bunlar dışında mide yanmasına ne iyi gelir? Sorunun cevabını merak ediyorsanız hayatınızda bazı alışkanlıkları değiştirmeniz gerekecektir. Mesela yatmadan en az 2 – 3 saat önce yemek tüketimi bırakılmalıdır. Mide yanmasını arttıran kola, kahve, yeşil çay gibi kafeinli içecekler tüketilmemeli. Yağsız süt ve süt ürünleri tercih edin. Özellikle yatmadan 2 – 3 saat önce içilen 1 bardak yağsız sıcak süt uyandığınızda mide yanmasını önleyecektir.

Mide yanmasına iyi gelen besinler:

Meyveler; Mide dostu olan lifli meyveler midenizde hemen sindirime uğradığı için rahatsızlık vermek ve yumuşak tutar mideyi. Fakat meyve tüketirken asitli meyvelerden uzak durun. Özellikle turunçgillerden greyfurt, portakal, mandalina asit içeren çilek, kivi ve ananas gibi meyveler sakıncalıdır. Şeftali, armut, kavun ve muz mide yanmasını önleyen besinler arasında hastalara en çok tavsiye edilen meyveler arasında yer alır.

Sebzeler; Sebze tüketimi özellikle mide sıkıntısı yaşayanlar için oldukça önemlidir. Öğünleri hafif tutmak adına sebze tüketimi mide yanmasının önüne geçer. Kolay tüketilen çiğ sebzeler tercih edilebilir. Yeşil yapraklı olan sebzeler çiğ veya pişmiş tercih edilebilir. Fakat brokoli ve domates asitli yapılarından dolayı gaz yapma özelliğine sahiptir. Bu bakımdan mide yanmasını tetikleyeceğinden uzak durulması gereken besinler arasındadır.

Lahana; Lahanayı ince ince doğrayarak salata şeklinde tüketebilirsiniz. Ayrıca meyce sıkma makinasında suyunu sıkarak içerisine yine suyu sıkılmış kırmızı elma suyu ilave edilip karıştırılır. Bu karışım sabah akşam içildiğinde mide yanmasında sizi rahatlatacaktır.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin mide üzerinde çok fazla etkisi vardır. Fakat sade tüketilmesi tadı ve kokusunda dolayı zordur. Mümkünse sabahları su ile karıştırıp içebilirsiniz ya da yemek, salata ve mezelere karıştırabilirsiniz.

Maden suyu; Mide yanmasını önlemek için mide asidini dengelemek gerekir. Bu bakımdan maden suyu tüketimi bu dengeyi sağlaması açısından iyi bir tercihtir. Fakat farklı mide hastalıklarına yol açmaması açısından fazla tüketilmemesi gerekir.

Ispanak; Birçok hastalığa iyi gelen ıspanak tam bir mide dostudur. Haşlayarak tüketebilirsiniz ya da taze yapraklarından salata yapabilirsiniz.

Meyankökü: Midedeki asidi azaltarak mide yanmasını en aza indiren besinlerden birisidir.

Mide yanmasına çok fazla ilaç kullanımı, sinir ve stres gibi etkenlerde neden olabilir. Bu bakımdan psikolojik olarak rahatlatıcı etkinliklerde bulunabilirsiniz. Beslenmenizde hafif yiyeceklere yer verip fazla kilolardan kurtulmanızda mide yanmasının büyük ölçüde önüne geçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.