Ana sayfa Bahçe işleri Mevsimlere Göre Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Mevsimlere Göre Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Çim bakımı mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Eğer çim yetiştiriciliği yapılıyorsa her mevsim farklı bir metotla çimlere yaklaşılmalıdır.

Yazın çim bakımı nasıl yapılır?

Yazın çim sulamak son derece sıkıntılı bir durumdur. Çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sıcak hava ile suyun bir araya gelmesi çime ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle yazın sulama zamanlamasına özellikle özen gösterilmesi gerekmektedir. Yazın yapılacak yanlış sulama mantara ve yabani otların çoğalmasına neden olabilmektedir. Haftada bir gün çimler biçilmeli ve yaklaşık 3 santimetreye indirilmelidir. Bunun yanında çimler hastalıklara karşı gözlemlenmelidir.

Kışın çim bakımı nasıl yapılır?

Kışa girerken çimlerin bakım tarzında değişikliğe gidilmelidir. Kışın soğuk etkilerinden korumak için çimde gübreleme ve ince toprak takviyesi yapılmalıdır. Bunun dışında kışın ekstra yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

Baharda çim bakımı nasıl yapılır?

Bahar mevsimi aslında çimlerin yaza hazırlandığı bir mevsimdir. Kışın karın, baharla birlikte de yağmurun etkisi nedeniyle, ayrıca bir sulamaya gerek duyulmayacaktır. Bu nedenle bahar ayları çim bakımının en rahat olduğu dönemlerdir. Bu bahar döneminde asıl yapılması gereken çimlerin gözlemlenmesi, yazın uygulanacak takviye yöntemlerin düşünülmesidir.

BİR CEVAP BIRAK