Memur Olma Yaş Sınırı Kaç? 2022

  • 25 Temmuz 2022
  • 487 kez görüntülendi.
Memur Olma Yaş Sınırı Kaç? 2022

Memur olma yaş sınırı 2022 yılında da var mı? Memur olma yaş sınırı 2022 yılında kaç? Sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre! KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek devlet kadrolarına yerleşip memur olmak isteyenlerin devlet memuru olma şartlarını yerine getirmeleri gerekir. En önemli şartlardan biri olan memur olma yaş sınırı ve detayları yazının devamında.

Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar Var mı? Kamuda 35 Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar Hangileridir?

Kamu kurumlarına devlet memuru olma şartları arasında yaş sınırı bulunmaktadır, bu şart kanunla belirlenmektedir. Devlet kadrolarına yerleşmek için yaş sınırı genellikle 35 yaş ile sınırlandırılmıştır. 40 yaş ve üzeri alım yapan bazı kamu kurumları da mevcuttur.

memur-olma-yas-siniri

Memur Olma Yaş Sınırı

Memur olma yaş sınırı bulunmayan kurumlar şu şekilde sıralanabilir;

– Üniversite hastaneleri personel alımları

– KYK 4 B Sözleşmeli yurt memuru alımları

– İşçi alımı

-İtfaiyeci alımları

– Askeri kurumlara sivil memur alımı

– İlk kez atanacak öğretmen kadrolarında yaş sınırı şartı kaldırılmıştır.

– Adalet Bakanlığı sözleşmeli alımları

– Sağlık Bakanlığı sözleşmeli alımları

– Tarım Bakanlığı sözleşmeli alımları

– Askeri kurumlar

– İmam, müezzin, kuran kursu öğreticileri alımları

– Orman Genel Müdürlüğü’nün belli kadrolarında da memur olma yaş sınırı şartı aranmamaktadır.

35 Yaş Sınırı Kalktı mı?

35 yaş ve üstü kişiler belli başlı kamu kurumlarına atanma hakkına sahiptir. 18 yaşını dolduran ve meslek-sanat okulu mezunu olan kişiler 18 yaşını doldurmaları halinde memur olma hakkına sahiptir.

Açılan ilanlarda yaş sınırı belirtilmediği takdirde 40 yaş ve üzeri vatandaşlarda ilan için başvuruda bulunabilirler. Bunun yanı sıra, yaş sınırı olmadan alım yapan kurumlara da başvurabilirler.

memur-olma-yas-siniri

KPSS B Yaş Sınırı Nedir?

Üniversitelerin ön lisans bölümlerinden mezun olan kişiler, B grubu sınavına girerek devlet memuru olmaya hak kazanır. Sınav sonrası alınan puana göre atama için başvuruda bulunması gereken kişiler için belli bir yaş sınırı koyulmamıştır. Fakat başvuru yapılacak ilan detaylarına bağlı olarak memur olma yaş sınırı şartı değişiklik gösterebilir.

657 Memur Olma Şartları Nelerdir?

657 Devlet memurları kanunu 40. Maddesi gereğince her kadro için, ilanda yer alan özelliklere bağlı olarak herhangi bir yaş şartı olmayan memur çalıştırılabilmektedir. A grubu alımlarında ise 35 yaşını doldurmamış olmak hükmü ile ilan alımlarında memur olma yaş sınırı getirilmiştir.

Memur Olmak İçin KPSS Puanı Kaç Olmalıdır?

Devlet memuru olmak ve memuriyete atanmak için öncelikle KPSS sınavına girilerek en az 70 puan alınması gerekir. Bazı kurumlar ekstra kurum sınavı açmadan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucu ile alım yapar fakat bazıları ekstra bilgi, çaba ve özen ister bu nedenle kendi içinde de genel bir eleme yapmak için sınav düzenler. KPSS ve kurum sınavlarına en iyi şekilde çalışarak rakiplerinizin önüne geçerek, memur olmak için gereken şartları sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Memur Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder