Melek Danteli Modeli Atkı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Melek danteli modeli atkı oldukça şık bir atkı modelidir. Özellikle soğuk aylara girmeye başladığımız bu dönemde az miktardaki aklın yün iplik ile hazırlayabileceğiniz ve özellikle çalışan hanımların sürekli olarak kullandıkları bir atkı modelidir.

Melek Danteli Modeli Atkı

Bu atkı modelini çok hızlı bir şekilde işleyeceksiniz. Özellikle bu atkı modelinde mutlaka en kalın ipliklerden seçmelisiniz ayrıca 9 mili metrelik bir yün işleme tığı da gerekmektedir.
Başlama düğümü ardına 14 adet zincir çekin.

melek dantel modeli atki 2Yukarı taraftan tığın olduğu taraftan aşağıya doğru beşinci zincire 2 çift kroşe işleyin sonrasında 2 zincir çekin ve yine aynı zincire 2 tane çift kroşe daha işleyin.

melek dantel modeli atki 3Bundan sonra tüm sırayı aynı şekilde bir zincir atlayıp sonraki zincire 2 tane çift kroşe, 2 tane zincir ve yine aynı zincirin içine 2 tane daha çift kroşe işleyerek devam edin. Son sıraya geldiğinizde sadece 1 adet çift kroşe işleyin ve 3 adet zincir çektikten sonra tığ işini diğer tarafa çevirmeyi ihmal etmeyin.

   

melek dantel modeli atki 4Bundan sonra bu sırayı ilk sırada olduğu gibi 2 tane çift kroşe, 2 tane zincir ve 2 tane daha çift kroşeyi ortadaki boşluğun içerisine işleyerek devam edeceğiz.

Sona geldiğinizde dönüş ilmeğine bir tane çift kroşe işleyin ve 3 adet zincir çekerek örgüyü diğer tarafa çevirin.

Bu noktadan sonra tün 2 çift kroşe, 2 zincir ve 2 çift kroşeleri istediğiniz uzunluğa atkınız ulaşıncaya dek orta boşluklara işleyerek atkınızı tamamlayın.

Genellikle 45 cm uzunluk bu atkı modeli için idealdir. Ama siz biraz daha geniş ya da dar tutabilirsiniz.

melek dantel modeli atki 5Atkı istediğiniz boya ulaştıktan sonra tığı çıkartmayın ve her iki kanadı tığ ile işleyerek birleştirin. Eğer birleştirmede sorun yaşıyorsanız tığ ile birleştirme işini sadece tekli kroşe çekerek de yapabilirsiniz.

Önemli olan düzgün bir şekilde her iki kanadı da birleştirip atkıyı boğazınıza uygun bir şekilde geçecek noktada birleştirmektir.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.