Maden Suyundan Sonra İlaç İçilir Mi?

Sayısız faydalarıyla beden dostu olduğunu kanıtlayan maden suyu, her güzel besin gibi doğru tüketilirse sağlığı destekler, yanlış tüketilirse vücuda olumsuz yan etkiler yapabilir. Maden suyunu tüketirken dikkat edeceğiniz ilk nokta, midenizin maden suyundan rahatsız olup olmadığına bakmamızdır. Maden suyundan sonra ilaç içmek, maden suyuyla farklı besinler tüketmek, maden suyunun içine başka içecekler karıştırmak kişinin sağlığı açısından ayrıca incelenmelidir.

Maden suyunun içinde neler var?

Yeraltında biriken suların belirli yollardan geçerek bu bölgedeki mineralleri çözmesiyle oluşan suya maden suyu adı verilir. Bulunduğu toprağın yapısından kaynaklı farklı mineraller bulundurur ve belirli kaynak noktalarından yeryüzüne çıkar. Maden suyu eğer magma katmanına yakınsa belirli sıcaklıkta karşımıza çıkar, bu tarz mineralli sularda termal olarak değerlendirilir. Özellikle ülkemizde termallerle meşhur olmuş birkaç şehrimiz vardır.

Maden suyuyla sodanın aynı şey olduğu kanısı vardır, ikisi farklı içeceklerdir. Maden suyu yeraltında hiçbir işleme maruz kalmadan oluşan doğal suyken, soda bildiğimiz çeşme suyuna karbondioksit ve bikarbonat eklenerek hazırlanan işlemden geçmiş sudur. Soda uzun süre tüketildiğinde sağlığa zarar verebilir lakin maden suyunun vücut sağlığına olumsuz etkisi görülmemiştir. Bu yüzden maden suyu alırken içeriği kısmına dikkat etmelisiniz, listede bol miktarda mineral ismi varsa o ürün gerçek maden suyudur.

Maden suyunun faydaları saymakla bitmez

Kilo problemi yaşayanlar ve bir türlü zayıflayamayanlara önerilen ilk şey bol miktarda su içmektir. Kişinin vücut yapısına göre içeceği su miktarı değişse de ortalama günde 2 litere su içmenin vücut için gerekli olduğu belirtilir. Maden suyu içmek suyun etkisini iki katına çıkararak sindirimin kolayca yapılmasını sağlar. Yemek öncesinde içeceğiniz maden suyunun uzun süre tokluk hissi oluşturduğu da yapılan denemelerde görülmüştür. Diyetlerde verilen salatayla anı görevi yapan maden suyu, vücuda fayda sağlarken acıkmayı geciktirmektedir. Kilo problemi olmayanlara da günde bir şişe maden suyu içmesi önerilir.

Maden suyunu günün her saatinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yemek yedikten sonra karın şişliği çekiyorsanız maden suyu sindirime yardımcı olacaktır. Yemeklerden öncesi tüketilmesi, daha az yemek yemenizde, yemek sırasında mineralli su tüketilmesi besinlerin değerinin yükseltilmesinde etkilidir. Madenin bir diğer özelliği idrara çıkarmasıdır, böylelikle vücuttaki toksinler kolaylıkla atılır.

Kahvenin yanında maden suyu içmeyi denediniz mi? Uzmanlar kahveyle birlikte içilen maden suyunun boşaltım sisteminin çalışmasına destek verdiğini söylerler. Meyveli mineralli su son zamanlarda çok tüketilmektedir ancak doğru olan sade maden suyunu içmektir. Sade amden suyuna dilerseniz kendiniz istediğiniz meyvelerle tat verebilirsiniz.

Maden suyu vücudu dinlendiriyor

Günlük koşturmaca içinde kendimizi unutuyoruz ve eve yorgun argın dönüyoruz. Vücudun tüm ağırlığını, banyo suyuna biraz maden suyu ekleyerek alabilirsiniz. Küvetin içine su doldurduktan sonra 1 ya da 2 şişe maden suyunu küvetinize dökün. Bir süre bu suda vücudunuzu beklettiğinizde tüm ağrılarınız hafifler, tüm yorgunluk hissi yerini huzura bırakır. Zaten sıcak suyla karışan maden suyu tıpkı termal suların etkisini gösterecektir. Küvetiniz yoksa banyo yaptıktan sonra durulama suyu olarak bir şişe maden suyunu başınızdan dökün ve tekrar durulanmayın. Vücudunuza ve saçınızda kalan mineralli su sayesinde vücudunuz iyileşir, saçlarınız uzar.

Maden suyu cildi güzelleştirir

Maden suyu faydaları arasında kadınları en çok sevindiren etken, bu sihirli suyun cildi canlandırmada büyük etkisi olmasıdır. Birçok kozmetik firması ürünlerinin içine mineralli su, ölü deniz mineralleri, deniz tuzları eklemektedir. Doğadan gelen şifa sayesinde ciltteki bakteriler yok edilir, cildin hücre yapısı desteklenir. Ciltteki akneler bir süre sonra küçülmeye başlar, lekelerin rengi açılır.

Maden suyunu temiz bir şişeye koyun ve belirli aralıklarla yüzünüze sıkın. Silmeden cildinizde bekleyin. Gece atarken yapacağınız bu uygulamada, maden suyu cildinizde sabaha kadar kalacağı için daha büyük etki gösterir. Maden suyu bazı beyaz tenlerde sarımsı bir görüntü oluşturabilir, böyle bir etki gördüğünüzde maden suyunu yüzünüze sürdükten sonra uzun süre bekletmeyin. Maden suyunu evde yaptığınız doğal bakım maskelerinin içine de dâhil edebilirsiniz. Birçok bayan mineralli suyu tonik olarak kullanmaktadır. Ciltte kaşıntı ve kuruluk sorunu yaşayanlar, ciltlerine maden suyu sürerek bu rahatsızlıklarını ortadan kaldırıyorlar.

Maden suyu taş oluşmasını önlüyor

Yapılan birçok araştırmadan mineralli suyun vücutta bulunan taşları eritmede etkili olduğu görülmüş. Hatta vücutta asidin birikerek taş oluşturması maden suyu sayesinde engellenir. Böbrek taşı düşüren su diye meşhur olan yerler aslında mineralli sudan başka bir şey değildir. Günde 1 litreye yakın maden suyu tüketildiğinde, içinde bulunan mineraller idrar çıkmayı sıklaştırıyor ve vücutta taşın oluşmasını imkânsız hale getiriyor.

Maden suyu tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Maden suyu, bol miktarda mineral içerdiği için gereğinden fazla tüketilmemelidir. Fazla içilen maden suyu zararları, vücutta bulunması gereken minerallerin çoğalması ve gereğinden fazla vücudun yorulmasıdır. Sindirime yararlı olan mineraller çok olduğu zaman midenin tembelleşmesine neden olabilir. Bu da maden suyu içilmediğinde hazımsızlık sorununu ortaya çıkarır. Tıpkı su zehirlenmesi gibi maden suyu zehirlenmesinden de bahsedebiliriz. Vücuda çok fazla mineralin girmesi fazlaca idrar atma demektir, bu da vücuttaki sodyum oranını azaltır. Yaşam için gerekli olan sodyum azaldığında ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Maden suyunu hamileler kullanabilir mi?

Çok farklı bir hamilelik geçirilmiyorsa ve hekiminiz yasaklamadıysa hamileler maden suyu içebilirler. Hamilelikte en çok şikâyet edilen rahatsızlık, kabızlık oluşumudur. Maden suyunda bulunan magnezyumun kabızlığı yok ettiği gözlemlenmiştir ayrıca tuz nedeniyle vücudu şişen hamileler mineral suyu içerek sodyum ihtiyacını karşılayabilirler, vücutlarında hiçbir şişme oluşmayacaktır.

Maden suyuyla birlikte ilaç almak

Bazı ilaçlar, yenilen yiyeceklerle ve minerallerle etkileşim içine geçebilirler. Bu sebeple aç karına atılacak bir ilacın tok karna alınmaması gerekir. Antidepresanların çoğu beyindeki mutluluk hormonlarını harekete geçirmektedir. Peynir ve lahana gibi bazı besinler yendiğinde bu ilaçların etkisini azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Beraber tüketildiğinde, kan akışı hızlanıp yüksek tansiyon oluşturabilir ya da beyin kanamasına neden olabilir.

Maden suyunun içinde bulunan kalsiyum bazı ilaçlarla etkileşim içine girebilir, dolayısıyla kullandığınız ilacın içeriğini iyi bilmeniz gerekir. Bazı antibiyotiklerde bulunan maddeler, mineralli suyun içindeki kalsiyumla birleşerek etkisini kaybeder. Hiçbir fayda etmeden vücuttan atılan antibiyotik, hastalığa çözüm olamayacaktır. Maden suyuyla ya da maden suyundan sonra ilaç alma konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kolesterol için alınan hapların içinde bulunan maddeler limon suyu, greyfurt suyu, portakal suyuyla birleşince fazlaca yağ düşürücü etkisi yaptığından kalple ilgili problemlerin oluşmasına neden oluyor. Yeşilliklerde bulunan k vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit yapımını arttırdığından, kan sulandırıcı ilaç alanların yeşillikleri az yemeleri gerekir.

Çay ve kahvede bulunan Tanen maddesi, demiri bağlama özelliği taşıdığından, kansızlık problemi olanlara ve demir ilacı kullananlara, ilaç aldıktan sonra bu tarz içecekleri içmeleri önerilmez. İlaç içildikten sonra en az 3 saat sonra çay, kahve içilmelidir. Özellikle ağrıkesicilerin alkolle içilmesi karaciğeri oldukça yoracaktır.

Astım ilacı kullananların tüketmemesi gereken besinler karabiber, çok yağlı gıdalar, çikolata, çay kahve, asitli içeceklerdir. İlaç bu besinlerle birlikte alındığında vücutta ilacın emilimi zorlanır ve vücutta birikme yaparak zarar oluşturur. Alkol ile alınan astım ilaçlarının kusma, mide bulantısı, asabiyet yaptığı saptanmıştır.

Çok fazla yağlı yiyecekler yiyorsanız ve tansiyon düşürücü ilaç alıyorsanız, ilaç çok fazla etkileşime geçeceğinden gereğinden fazla tansiyon düşüşü yaşatabilirsiniz. Antibiyotik kullanımı yaptığınızda süt ürünleri tüketimi  aza indirmelisiniz. Sütün içindeki kalsiyumun antibiyotiklerle birleştiği ve bağırsak duvarına yapıştığı gözlemlenmiştir. Hangi ilacı kullanıyorsanız doktorunuza ilaçla etkileşim içine giren besinleri mutlaka sormalısınız. Sağlıklı bir hayatınız olsun.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.