Lavabo Nasıl Temizlenir?

Lavabo Nasıl Temizlenir?

Evye yüzeylerdeki en genel lekeler çay ile kahve lekeleridir. Bu lekeleri temizlemenin en iyi yolu ise yüzeye uygulanan kabartma tozu uygulamasıdır. Kabartma tozunu biraz ıslatıp macun haline getirdikten sonra evyeyi iyice bu macun ile temizleyin. Daha sonra macundan eser kalmayana dek evyeyi bol su yardımı ile durulayın. Durulama işleminin ardına lavabonuzu çok iyi bir şekilde kurutun.

Gres Yağı Ya da Parmak İzi Lekeleri

Bu lekeleri bulaşık sabunu ve su ile çıkarmak çok kolaydır. Ama bazen bu lekeler evyede yer edebilir ve temizlemesi çok kolay olmaz. İşte bu zamanlarda bu yüzeyleri alkol ya da evde kolayca bulabileceğiniz aseton yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Temizleme işleminin ardına biraz bulaşık deterjanı ve su ile yüzeyi yeniden bir temizleyip bol su ile durulayın ve yüzeyi kâğıt havlu ile iyice kurutun.

Çimento Lekesi

Çimento hala yaşken çimento lavabodan hemen temizlenmelidir. Eğer çimento lavaboda kurumuş ise temizlenmesi çok zor bir hale gelebilir. Çimento lekesini lavaboya zarar vermeden temizlemek için fosforik asit kullanılmalıdır. Ancak fosforik asit bile seyreltilerek kullanılmalıdır. Temizleme sırasında dikkatli olunmalı ve mutlaka temizleme sonrasında lavabo bol su ile iyice yıkanmalıdır.

Su Kalıntısı

Lavabodaki su izlerini temizlemek için dörtte bir sirke ile dörtte üç suyu karıştırın. Eğer su izleri inatçı ise solüsyonu sıcak olarak uygulayabilirsiniz. Temizleme işlemi uygulandıktan sonra lavabo bol su ile yıkanmalı ve lavabo çok iyi bir şekilde kurutulmalıdır.

Boya Lekesi

Boyayı gelişi güzel bir şekilde temizleyemezsiniz. Boyayı temizlemek için çözücüyü iyi bir şekilde seçmeniz gerekir. Ancak isterseniz her zaman organik çözücüleri kullanabilirsiniz. Temizleme işlemi ardına çözücünün lavabo yüzeyinden temizlendiğine emin olana dek lavaboyu sabun ile temizleyip hemen ardına bol su ile yıkayınız.

Kazıma işlemini yaparken mümkünse çelik değil sert plastikten bir spatula kullanmanızda fayda vardır.

Yapışkan Lekesi

Tutkal türündeki yapışkanları temizlemek için zeytinyağı ile lavaboyu ovmanız yeterli olacaktır. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise aseton ya da alkole de başvurabilirsiniz. Eğer lavaboda etiket türünde yapışkan izi var ise hafif bir çözücü ile bu lekeleri temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminin ardına bol su ve bulaşık deterjanı ile lavaboyu bir defa daha temizleyip sonrasında bol su ile durulama işlemi yapmalı ve kağıt havlu ile lavabonuzu iyice kurutmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder