Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Sonbahar, kış aylarının gelmesiyle birlikte bakteri ve virüslerin neden olduğu rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkan öksürük, sosyal hayatı ve sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Grip gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıkabileceği gibi sadece tek başına da ortaya çıkabilen kuru öksürük, doğal bitkilerle rahatlıkla atlatılabilir. Doğanın bize sunduğu şifayı keşfetmeli, doğru şekilde tüketerek sağlığımıza kavuşmalıyız.

Kuru öksürük nedenleri nelerdir?

Kuru öksürüğün oluşma sebebi balgamlı öksürüğün oluşmasından farklıdır. Balgamlı öksürükte akciğer, solunum yolundaki enfeksiyonlar söz konusudur. Kuru öksürükte boğaz bölgesindeki bakteri ve virüs varlığından bahsedebiliriz. Sigara, alkol kullanımı, dumanlı bir havada solunum yapmak boğaz sağlığı olumsuz etkilidir. Bazı rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkisinin içinde öksürükten söz edilir, bu yüzden ilaçların içeriği doktorla mutlaka konuşulmalıdır. Ayrıca boğazdaki sıcak ve soğuk yiyeceklerin tahrişi söz konusu olduğunda öksürük başlayabilir. Bazı alerjik rahatsızlıklarda(astım gibi) kuru öksürük ortaya çıkabilir. Kuru öksürükte boğaz bölgesinde bir kaşıntı, bir bilye tanesi varmış hissinden bahsedilir. Kuru öksürüğü zamanında geçiremezseniz balgamlı bir öksürüğe dönüşebilir. Kuru öksürüğü farkettiğinizde hemen bitkisel tedaviye başlamalısınız.

Zencefil kuru öksürüğü kısa sürede geçiriyor

Bağışıklık sisteminin dostu zencefil, birçok hastalığı önlediği gibi kuru öksürüğü de hemen ortadan kaldırıyor. Alerjik sebeplerle ve bakteriyel nedenlerle oluşan öksürük için günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil toksin attırıcıdır ve bakterilerin ölmesinde etkili rol oynar.  Boğazdaki mikroplarla savaşırken terleyerek vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Öksürüğünüz için taze zencefili dilimlere ayırabilir, sıcak suyun içine birkaç dilim ekleyerek 5 dakika demleyebilirsiniz. Taze zencefil yerine toz zencefil de kullanabilirsiniz. Sabah kalktığınızda, öğlen yemekten sonra ve akşam yatmadan önce içeceğiniz zencefil çayı, bakterilerin çoğalmadan yok edilmesini sağlayacaktır. Zencefilin içine yarım çay kaşığı zerdeçal eklemeniz iyileştirme etkisini hızlandıracaktır.

Limon suyu ve bal ikilisinden mucize çözüm

Soğuk algınlığının en önemli savaşçısı limon, öksürüğü geçirmede de büyük rol oynar. Balın birçok faydası bulunmaktadır lakin en büyük etkisi antiseptik, antibakteriyel özelliğinin bulunmasıdır. Boğazdaki mikropların yok edilmesinde bal ve limonun güçleri birleştirildiğinde öksürük kendiliğinden yok olacaktır. Sabah kalktığınızda ılık bir bardak suyun içine 2 tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyunu ekleyin, için. Karışımı her birkaç saatte bir yapabilirsiniz. Limon suyu ve bal karışımı hem boğazınızı nemli tutar hem de bu bölgedeki öksürüğe enden olan bakterileri öldürür.

Bal, limon suyu, karabiber öksürük için etkilidir

Bal ve limon suyuyla yapılan başka bir formülün içinde ek olarak karabiber vardır. Eğer karabiber vücudunuza alerji yapmıyorsa, dokunmuyorsa bal ve limon suyu karışımınıza karabiber eklemeyi unutmayın. Karabiber, diğer malzemelerin etkisini arttırdığı gibi mikropların ölmesinde de rol oynar. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda karabiberin çok zorlu hastalıklarda iyileştirici etkisi olduğu görülmüştür. 2 tatlı kaşığı bala, bir tatlı kaşığı limon, bir çay kaşığı karabiber karıştırın. Sabah ve akşam 2 kere bu karışımı yediğinizde öksürüğünüz azaldığını farkedersiniz. Ayrıca boğazınızdaki kaşıntı azalır, öksürme isteği düşer.

Adaçayı ile gargara yapın

Kuru öksürüğü geçirmenin diğer yolu adaçayı tüketimidir. İster çay olarak için isterseniz gargara olarak kullanın. Adaçayı bakterileri yok eder, tahriş olan bölgeyi iyileştirir. Bir bardak sıcak su içine 3 dal adaçayı bitkisinden koyun. Birkaç dakika rengi çıkana kadar demledikten sonra yavaş yavaş için. Dakikalar içinde boğazınızdaki gıcıklık hissi geçer ve öksürüğünüz yok olur.  Günde 2 bardak adaçayı tüketin ve bir bardak da gargara için adaçayı hazırlayın. Her saat başı adaçayından bir yudum alın ve 2-3 dakika ağzınızda gezdirin. Boğazınızın nemli kalmasını sağlayan adaçayı gargarası aynı zamanda ağız içindeki bakterileri azaltacaktır.

Sarımsak öksürüğün düşmanıdır

Kuru öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında başarısını kanıtlanmış sarımsak, vücuttaki zarar maddeleri atmada etkilidir. Sarımsağı yemeklerinizde 4-5 diş şeklinde tüketebilirsiniz. Mide rahatsızlığınız varsa bir su bardağı sıcak suyun içine 4 tane sarımsağı koyun ve çok az bal ve bir tutam kekik ilavesi yapın. Saba akşam bu karışımı için. 1 hafta içinde öksürüğünüz oldukça azalır, çok ilerleyen bir öksürüğünüz varsa tamamen geçirecektir.

Atalarımız ilacı nane limon

İlaçların üretilmediği tarihten günümüze kadar popülerliğini kullanan nanae limon ikilisi, kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Boğazdaki bakteri oluşumunda kaynaklanan öksürüklerde, nane limon çayının etkisi kanıtlanmıştır. Nane ferahlatıcıdır, nefesi rahat almanız sağlar ve bakterilerin ölmesine yardımcıdır. Limonun asidik yapısı virüs ve bakteriyi vücudunuzdan kovar, C vitamini içeriğiyle bağışıklığı güçlendirir. Günde 2 kere özellikle boğazınızın kuruduğu zamanlarda nane limon çayını içmelisiniz. Nane limon çayını yapmak oldukça kolaydır, bir bardak su, bir tutam nane ve 15 damla limon suyu yeterlidir.

Soğan suyu ya da buharı öksürüğü keser

Tıpkı sarımsak gibi soğanın da vücuttaki mikrobu yok etme özelliği bulunur. Rahatsız olun olmayın yemeklerinizde mutlaka soğan tüketmelisiniz. Mide rahatsızlığı olanlar soğanı direkt yiyemiyorlarsa soğanı şurup niyetine tüketebilirler ya da soğan buharı uygulaması yapabilirler. Bir soğanı güzelce yıkayın ve dörde bölün. 2 bardak arıtılmış suyun içine soğanları ekleyin ve 10 dakika kadar kaynatın. Suyun rengi sarı renge döndüğünde ocağı kapatın ve kabın üzerine eğitin ve buhardan daha çok yararlanmak için kafanızı havluyla kapatın. Buhara çok eğilmeniz cildinizi yakabilir, tencere ile başınızın arasında 20-30 cm bir aralık olmalı. Günde 1 kez buhar uygulamasını yapabilirsiniz.

Soğan buharı yanında yapabileceğiniz diğer yöntem, soğan şurubudur.  1,5 bardak kaynamış suyun içine bir tane soğanı birkaç parçaya bölüp koyun.2-3 dakika kaynadıktan suyu süzün. Soğan suyunun içine biraz bal karıştırıp aklınıza geldikçe bir kaşık şurup niyetine içebilirsiniz.

Karanfil mikropları öldürür

Hoş kokusuyla tatlılara, reçellere renk katan karanfil, insan sağlığına büyük hizmet sunar. Karanfilin antiseptik özelliği dokunduğu bölgeyi tüm olumsuzluklardan temizlemesi demektir. Ayrıca antibakteriyel yanıyla birçok rahatsızlığın iyileşmesini hızlandırır. Karanfil, özellikle iltihaplı diş ağrılarında ağrıyı kestiği için tercih edilmektedir. Kuru öksürüğün geçmesi için karanfilin gücünden yararlanabilirsiniz. 2-3 tane karanfili ağzınıza alıp dişlerinizle ezip suyunu çıkarabilirsiniz. Bir süre ağzınızda oynadığınız karanfil, ağız içindeki bakterileri yok edecektir. Boğazınızdaki kaşınmayı yavaşlatır, nefes almanızı kolaylaştırır. Karanfil yağını bir tatlı kaşığı balın üstüne birkaç damla damlatın. Mide sorununuz yoksa bir diş sarımsağı ezin ve karışıma eleyin. Hemen etkisini gösteren karışımı günde birkaç kez yapabilirsiniz.

Bademlerden gelen şifayı kabul edin

Kuru öksürüğün geçmesinde büyük etkisi görülmüş bademler, doğru tarifle hazırlanmalıdır. 6 tane bademi alın ve ılık suyun içine bırakın. Bir gece beklettikten sonra bademleri çatalla ezin ve püre haline getirin. Ezdiğiniz bademe bir çay kaşığı kadar tereyağı ekleyerek günde sabah, öğle, akşam olarak 3 öğünde yiyin. 10 gün boyunca ara vermeden badem karışımını yediğinizde öksürüğünüz tamamen yok olacaktır.

Tavuk suyuna çorba için

Annelerimizin eşsiz yemeği tavuk suyuna çorba, bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besindir. Özellikle köy tavuğunun kemik suyu kullanılarak çorbanızı hazırlamalısınız. Çorbanın bol miktarda antioksidan içermesi, vücudun bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmasını sağlar. Boğazdaki mikropların yok edilmesi için birkaç gün tavuk çorbası tüketmenizi öneririz.

Ayva yaprağı boğaz tahrişini yok ediyor

Mide asidini almasıyla bilinen ayva, yapraklarıyla da şifa dağıtmaktadır. 4 tane taze ayva yaprağını kaynamış suyun içine atın ve 5 dakika kadar demleyin. Eğer kuru ayva yaprağı kullanacaksanız, bir bardak sıcak su için 10 tane yaprak yeterli gelecektir. Ayva yaprağı çayını mümkünse günde 3 kere, 1 hafta süresince tüketin. Her geçen gün öksürüğünüzün azaldığını farkedeceksiniz ve boğaz ağrınız yok olacak.

Öksürük için ekinezya çayı tüketin

Kış aylarında grip ve soğuk algınlığına yakalanmamak için içilen ekinezya, hoş kokusuyla ve etkili formülüyle öksürüğe de meydan okuyor. Ekinezya çayı bağışıklık sisteminin en büyük dostudur, bakterilerle ve virüslerle baş edilmesinde destekçidir. Boğaz ve akciğerdeki iltihapları kurutan ekinezya, boğaz acısını ortadan kaldırır. Boğazın kuruluğunu yumuşatır, uzun vadede öksürüğün geçmesini sağlar. Ekinezya çayını 15 gün aralıksız günde 2 bardak tüketmenizi öneririz.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında vücudunuzun alerjik reaksiyon gösterdikleri olursa hemen kullanımı sonlandırınız. Bitki çaylarını kaynatmamalı demleme şeklinde hazırlamalısınız. Daha etkili olacağını düşünerek belirtilen orandan daha fazla çay tüketimi yapmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder