Kupürlü Atkı Nasıl İşlenir, Resimli Anlatım

Bu şık ve oldukça ilginç atkı modelimizde 3 farklı ip kullanacağız. İp seçerken özellikle koyu yeşil, koyu kahverengi ve koyu turuncu renklerini seçerseniz bu tığ işleme tekniğinin daha çok ön plana çıkmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Bu atkı modelini enlemesine değil uzunlamasına işleyeceğiz. Bu yüzden ne kadar uzunlukta atkınızın olmasını istiyorsanız zinciri de o kadar uzun çekmeniz gerekmektedir.

Bu model bana biraz zor gelebilir diyorsanız çok daha kolay bir işleme tekniğine sahip olan mango & salsa atkı modeli nasıl işlenir isimli çalışmamıza bir göz gezdirebilirsiniz.

Kupürlü Atkı İşleme

Başlangıç düğümü ve ardına istediğiniz uzunlukta zincir çektikten sonra atkıyı işlemeye başlayabiliriz. Zincir çekerken dikkat etmeniz gereken 3 ve üçün katlarında zincir sayısını takip etmeniz gerektiğidir.

kupurlu atki isleme 2Başlarken ikinci zincire bir adet tekli kroşe işliyoruz. Bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tüm başlangıç sıramızı tamamlıyoruz.

kupurlu atki isleme 3Tüm sıra tamamlandıktan sonra 3 adet zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonra 3 zincirin hemen yanındaki kendisi değil yanındaki zincire ve diğer tüm zincirlere birer tane çift kroşe işleyerek tüm sırayı aynı şekilde tamamlıyoruz.

Sıra sonuna geldiğinizde dönüş boşluğuna 1 tane çift kroşe işlemeyi ihmal etmeyin.

kupurlu atki isleme 4Sırayı tamamladıktan sonra bu sefer 4 adet zincir çekip tığ işini diğer tarafa çeviriyoruz.

Hemen 4 zincirin bulunduğu ilmikten sonar gelen ilmiğe yani zincire üçlü kroşe işliyoruz.

Bundan sonra tüm sırayı her bir ilmeğe üçlü kroşe işleyerek tamamlıyoruz. Aynı şekilde ilk olan iplik ile burada kahverengi kullanıldı 2 defa daha aynı tekniklere uyarak işlemeye devam edin. Yani aynı kalıptan 2 tane daha işlemeniz gerekiyor.

Elbette isterseniz sadece 1 defa daha ya da 4 ila 5 defa daha aynı kalıbı yeniden işleyip atkınızı daha kalın ya da daha ince yapabilirsiniz.

kupurlu atki isleme 5Atkınızın ilk bölümü istediğiniz kalınlığa geldikten sonra ilk ipi kesin ve ikinci renkteki ipi atkınıza dâhil edin. Sonrasında 2 adet zincir çekin ve atkıyı diğer tarafa çevirin. Daha sonra ilk ilmiğe 2 zincirden sonra gelen ilk ilmiğe yarım çift kroşe işleyin.

Bu sırayı tamamen her bir zincire yani ilmeğe birer tane yarım çift kroşe işleyerek tamamlayın.

kupurlu atki isleme 6Aynı şekilde bir sıra daha yarım çift kroşe işleyin. Yani 2 adet zincir çekin tığ işini diğer tarafa çevirin ve her bir ilmeğe birer tane yarım çift kroşe işleyin.

kupurlu atki isleme 7İki sırayı farklı yani ikinci renkteki yani yeşil iplik ile işledikten sonra ipi kesin ve bu sefer turuncu olan ipliği atkıya dâhil edin. Daha sonra bir tane zincir çekin ve atkıyı diğer tarafa çevirin.

Aynı zincire yani bir tane zincir çektiğiniz zincire ve sonraki zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sonraki zincire işleme yapmadan tığ atın ve ipi arka taraftan çekip zincir oluşturun. Aynı zincirin içine bir tane çift kroşe ve bir tane üçlü kroşe işleyin ve 3 adet zincir çekin.

Çektiğiniz üç zincirin üçüncüsüne tığınız ile ip alın.

Daha sonra yenide aynı zincire üçlü kroşe işleyin. Yine aynı zincire yeniden çift kroşe işleyin. Sonunda yeniden tığ atın ve ipi arka taraftan çekerek bir zincir oluşturarak motifi tamamlayın. Sonrasındaki iki zincire birer tane tekli kroşe çektikten sonra yeniden motifi tekrarlayın.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply