İPUÇLARIM

Kumaştan Süs Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Kumaştan Süs Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Kumaştan süsler ile isterseniz son sevdiklerinize hediyeler hazırlayabilir isterseniz de yılbaşı ağacını süsleyebilir ya da evde dekore amaçlı kullanabilirsiniz. Aslında hazırlayacağımız bu süslerin kullanım alanları çok geniştir bu yüzden tek tek saymak yerine dekore süslerini nerelerde kullanacağınızı size bırakıyoruz.

Her zaman olduğu gibi sizi gereksiz ölçü sorunları ile meşgul etmeyeceğiz. İstediğiniz renklerde ve boyutlarda bu süsleri hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Kumaş süslerinizi hazırlamak için simli ip, kalem, 2 tane birbirine yakın desende ama farlı renkte istediğiniz ebatlarda kumaş, makas, dikiş makinesi, iğne, iplik, toplu iğne, orta yuvarlak kesimi yapmak için yuvarlar her hangi bir tabak ya da benzeri bir alet.

Kumaştan Süs Hazırlamak

Kumastan sus 2Unutmayın önemli olan birbirine yakın desenler ama iki farklı renkte olan kumaşlardır.

Kumastan sus 3İster açık isterseniz de koyu renkte olan kumaşı ters serin ve üzerine tencere kapağı ya da tabak gibi yuvarlak şekil çizebileceğiniz herhangi bir şeyi koyun.

Kumastan sus 4Biz yaklaşık 20 santimetre olarak süslerimizin yuvarlak kısmını ayarladık siz istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. Kumaşın ters tarafında gerekli işaretlemeyi yapıp dairenizi oluşturduktan sonra düzgün bir şekilde daireyi makasınız ile kesin.

Kumastan sus 5Aynı işlemi diğer kumaşa da uygulayın diğer kumaştan da daire şeklinde kesin. (İsterseniz kumaşları üst üste koyup yuvarlak şekli çıkartıp 2 kumaşı da aynı anda kesebilirsiniz.)

Kumastan sus 6Şimdi 2 kumaşı da dış tarafları yani ön yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste koyun.

Kumastan sus 7Daha sonra kumaşlarınızı yan taraflarından kumaşlardan herhangi birinin renginde olan iplik ile makinede dikin.

Kumastan sus 8Yuvarlak kumaşlarınızı dikimini bitirmeden önce son tarafta en az 1,5 ila 2 cm kalacak kadar boşluk bırakın ki daha sonra süslerinizi ön taraflarına çevirebilesiniz.

Kumastan sus 9Yaklaşık 2 cm açıklık bıraktığınız yeri tutun ve süsünüzü ön tarafına çevirin. İsterseniz bir kalem yardımı ile düz tarafa çevirme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Şimdi dış taraftan süsünüzün kenarlarını makine ile dikin.

Diktiğiniz taraftaki renk süsünüzün ana değil ara rengi olacaktır bu yüzden süsünüzü düz tarafa çevirdikten sonra makine dikişini hangi tarafa atmanız gerektiğini yani hangi tarafın rengin görünmesi gerektiğini siz belirleyeceksiniz.

Kumastan sus 10Dikiş tarafı dışa gelecek şekilde süsü katlayın.

Kumastan sus 112 tarafındaki uçları parmaklarınız ile bastırın.

Kumastan sus 12Parmaklarınız ile bastırdığınız bir tarafı eliniz ile tutmaya devam ederek açın ve başparmağınız ile kavrayın.

Kumastan sus 13Şimdi diliş iğnesi ile kavradığınız noktadan ipi iğne ile birlikte geçirin.

Kumastan sus 14İpi kesmeden aynı iple karşı tarafa geçin ve böylece süsünüzü birleştirin. Birleşmiş olan bölgeyi iyice dikin.

Kumastan sus 15Yine ipi kesmeden bu defa diğer ucu kavrayın ve ipi iğne ile birlikte bu uç taraftan geçirin.

Kumastan sus 16Şimdi diğer ucada aynı şekilde iğne ile ipi geçirin ve sıkıca çekin. Çektiğiniz zaman birleşim yerinden 5-6 defa daha dikin.

Kumastan sus 17Elde ettiğiniz görüntü tam bu şekilde olmalı. Yani Çin restoranlarındaki şans kurabiyelerine benzemeli. Bu görüntüyü alınca yan taraflarına bastırıp süsünüzü biraz düzenleyin.

Kumastan sus 18Şimdi işin eğlenceli kısmı başlıyor. Parmaklarınız ile köşeyi kavrayın ve köşe kısmı iç taraftan dış tarafa doğru çevirin. 4 tarafı da çevirdikten sonra şişlikleri ve kıvrımları parmaklarınız ile iyice düzenleyin.

Kumastan sus 19Düzenlemenin iyi yapıldığından emin olun. Şu anda süsünüz bu şekilde görülmeli.

Kumastan sus 20Simli ipinizden istediğiniz uzunlukta kesin. Biz yaklaşık 15 cm kadar kesiyoruz.

Kumastan sus 21Süsün arka tarafından simli ipi iğneye takıp geçirin bir defa ipi ön tarafa atın ve iğneyi simli ipten çıkarın.

Kumastan sus 22Şimdi simli ipin iki ucunu da birleştirin ve minicik bir düğüm atın. Düğüm kısmının süsün arka cebinde görünmemesi için düğüm kısmını o tarafa doğru itin.

Kumastan sus 23İstiyorsanız süsün ortasına istediğiniz bir düğme ya da süsü dikebilirsiniz ya da sadece bu şekilde bırakabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.