İPUÇLARIM

Kumaştan Kitap Kaplama Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Kumaştan Kitap Kaplama Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Kitaplarınızı kaplamak ya da onları sıvı ya da kirden korumak için her zaman kâğıt defter kaplamalarına ihtiyaç duyulmaz. Aslında en güzel kitaplarınıza uygun olan kaplamaları kumaştan yapmak ve bu kaplamaları gerektiğinde yıkayıp temiz bir şekilde kullanmaktır.
Kumaş kaplamalar hem çok daha kullanışlıdır hem de istediğiniz şekilde üzerinde değişiklik yapıp kitap kaplamanıza istediğiniz eklentileri yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Kaplamak istediğiniz bir kitap, kumaş, iğne, iplik veya kumaş yapıştırıcısı, cetvel, kalem, makas, toplu iğneler, kurdele ve ütü.

Kumaştan Kitap Kaplama Yapımı

kitap kaplama 1Kumaşı masaya serin ve üzerine kaplamak istediğiniz kitabı koyun. Kitabı kapalı şekilde kumaşın üzerinde 3 defa ölçün. Yani bir kitap kapağından 3 tane gelecek şekilde ölçün. Ve sonuna da kitap yan ölçüsünü ekleyin.

Yani 3 kapak boyu ve 1 kitap orta ölçüsünün toplamı.

kitap kaplama 2Ölçüm tamamlandığında kumaşı kesin.

kitap kaplama 3Kumaşın yan uzun kenarlarını 1 cm içeriye kıvırın ve sıcak ütü ile ütüleyin.

kitap kaplama 4Kumaşı keserken mutlaka 1 cm ekstra uzun kesmeyi yani kıvırma payı bırakmayı unutmayın.

kitap kaplama 5Sonra yan kapak kenarlarını da 1 cm katlayıp ütüleyin.

kitap kaplama 6Ütülediğiniz tüm kenarları isterseniz iğne ve iplik ile dikin ya da güçlü bir kumaş yapıştırıcısı ile yapıştırın.

kitap kaplama 7Kumaşı serin ve üzerine kitabınızı ortalayacak şekilde yerleştirin. Sonrasında her iki yan kısımdan da kumaş parçalarını kitap kapağının üzerine eşit boyutlarda atın.

kitap kaplama 8Sonra kitabı kapatın ve yan taraflarından kumaşı hafifçe çekerek iki kumaşı da toplu iğne ile birleştirin.

kitap kaplama 9Toplu iğneler ile işaretledikten sonra kitabı yavaşça kumaştan çekin.

kitap kaplama 10İşaretlediğiniz kısımları iğne ve iplik ile ya da yapıştırıcı ile dikin ya da yapıştırın.

kitap kaplama 11Şimdi kitabınızı kumaş kaplamasının içerisine koyabilirsiniz.

kitap kaplama 12Eğer isterseniz kaplamanın ortasına uzun bir şerit kurdele ya da ince bir şerit kumaş parçasını dikip ya da yapıştırıp kitap kaplamanıza kitap ayracı da ekleyebilirsiniz.

kitap kaplama 13Başka güzel bir fikir de kitap kapağınızın yan iç kapak kısımlarına birer kurdele ya da ince şerit birer kumaşı dikip ya da yapıştırarak kitap kilidi yapabilirsiniz.

kitap kaplama 14İsterseniz kitap kaplamanın ön kısmına küçük bir cep dikebilir ya da yapıştırabilir ve önemli kitap notlarınızı burada saklayabilirsiniz.

İsterseniz hem kaplamanın hem kitap ayracının hem de kitap cebinin renklerini farklı yapıp daha şık bir kitap kaplaması elde edebilirsiniz.

Hatta eğer isterseniz gittiğiniz okulun amblemini dahi kitap kaplamanın üzerine dikebilir ya da yapıştırabilirsiniz.

Bu kitap kaplaması çok uzun yıllar boyunca kullanacağınız hatta kitap eskise dahi başka kitapları koruyabilecek bir kitap kaplamasıdır. Lekeleri makinede ya da elde yıkayabilirsiniz ve bu kitap kaplaması kâğıt kaplamalar gibi ateşte hemen yanmayacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.