Köri, Nikotin, Ot ve Tereyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Köri, Nikotin, Ot ve Tereyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle beyaz kumaştan şarap lekesini temizlerken kumaşı kaynamakta olan süte batırmanız ve sonra da yıkama işlemi uygulamanız en iyisi olacaktır.

Bir diğer yöntem ise kumaşın üzerine dökülen şarap lekesini hemen yani leke hala ıslakken lekenin üzerine tuz dökmektir. Bu sayede sadece ilk yıkamada bile lekeden eser kalmaz.

Tabi isterseniz yıkama suyuna bir miktarda çamaşır suyu ilave edip lekenin tamamen temizlendiğinden emin olabilirsiniz.

Renkli olan kumaşlardan şarap lekesini temizlerken lekeli bölgeyi amonyak ilave ettiğiniz soğuk suya batırabilirsiniz.

Eğer beyaz ve pamuklu bir kumaş ise lekeli bölgeyi hemen beyaz şarap ile ıslatın.

İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir?

Tereyağı Lekesi; Sentetik kumaş ise hemen sabunlu su ile yıkayıp lekeyi temizleyebilirsiniz. Kumaş beyaz ve pamuklu ise o zaman yıkama öncesinde lekeli bölgeye sabun sürmelisiniz. Kumaş türü ipekli ve yünlü ise tebeşir tozu ile talk pudrasından yararlanabilirsiniz.

Zeytinyağı Lekesi; Bu lekeyi kıyafetten çıkartmak için kolonya ya da su kullanmaya kalkmayın. Onun yerine hemen bir parça ekmek içini alın ve hemen lekenin üst kısmında iyice gezdirin.

Ot Lekesi; İlk önce lekeyi iyice ıslatın ve sonra üzerine aynı miktardaki krem tartar ve sofra tuzu serpin ve hemen güneşte kurutun.

Nikotin Lekesi; Kumaş üzerindeki nikotin lekesini temizlemek için leke tamamen temizlenene dek 90 derecedeki alkole temiz bir bezi batırın ve bu bez ile lekeli bölgeyi iyice silin.

Mum Lekesi; Kumaştaki mum lekesini temizlemek için ilk önce donmuş mumu elinizden geldiğince koparın ve sonrasında örtüyü iyice yıkayın. Kumaşı iyice kurutun ve sonrasında güzel bir şekilde ütüleyin. Fakat ütüleme yaparken lekenin olduğu bölgeyi en az 2 kat kurutma kâğıdının arasına düzgün bir şekilde yerleştirin.

Köri Lekesi; Köri lekesinde hemen kumaşı buz gibi su ile iyice durulayın ve sonrasında aynı miktarlardaki gliserin ve suyu lekenin üzerine sürün. Lekenin üzerini tamamen bu karışım ile kaplayın. Daha sonra bu şekilde en az 30 dakika kadar bekletin ve sonrasında çok iyi bir şekilde kumaşı durulayın. Daha sonra kumaşı her zamanki gibi makinede yıkayın.

Yukarıdaki bilgileri beğendiyseniz ancak daha fazlasını öğrenmek isterseniz o zaman mutlaka bölüm 1, bölüm 2 ve bölüm 3‘e de bir göz atıp diğer leke çıkartma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder