Kolay Panço Şal Nasıl İşlenir?

Bu kolay panço şalı işlemek için istediğiniz türdeki iplik ile istediğiniz yün işleme tığını kullanabilirsiniz. Bu kolay panço şal modelini çok hızlı bir şekilde işleyecek ve soğuk zamanlara ilk adımları attığımız bu dönemlerde hem sıcak kalacak hem de şıklığınızı koruyacaksınız.

Kolay Panço Şal İşleme

panco 1Başlarken 60 adet zincir çekerek şalı işlemeye başlayacağız. Daha sonra tığ tarafından aşağıya doğru altıncı zincire 2 tane üçlü kroşe işleyin ve 2 zincir çekip sonrasında yine aynı zincire 1 tane çift kroşe işleyin.

panco 2Daha sonra 3 tane zincir atlayın ve dördüncü zincire aynı şekilde 2 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir çekin ve bir tane çift kroşe işleyin.

Aynı şekilde tüm sırayı işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde 2 tane zincir kalmış olması lazım. Son zincire 1 tane üçlü kroşe işleyin. Sonrasında 3 zincir ekçin ve şalı diğer tarafa çevirin.

panco 3Üçlü kroşe işlemelerin orta kısmındaki boşluklara aynı şekilde 2 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir ekçin ve 1 tane çift kroşe işleyin.

Tüm sırayı aynı şekilde işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde alttaki işlemenin en üst zincirine bir tane üçlü kroşe işleyin ve 3 zincir çektikten sonra pançoyu diğer tarafa çevirin.

Bundan sonra her bir sırayı aynı şekilde işlemeye devam edin. Toplamda aynı şekilde 72 sıra işleyin.

panco 4Şalı 72 sıra işledikten sonra ipi kesin. Yeni ip alın ve şalın yan köşe kısmından pançoya ipi bağlayın.

Yan şekilde ilk 2 zincirlik kısma 2 tane tekli kroşe işleyin. Üçlü kroşenin olduğu kısma 3 tane tekli kroşe işleyin. Burada yapılmaya çalışılan şal kenarlarını ve boyun kısmını tekli kroşeler ile işleyerek pançonun dış kenarlarını toplamaktır.

İsterseniz zincir içleri yerine tekli kroşeleri dış kenarlara boşlukların içerisine de işleyebilirsiniz.

panco 5Yan taraflardan tekli kroşe ile pançoyu toparladıktan sonra pançoyu ikiye katlayın ve aşağıdan yukarıya doğru 54 sıra saydıktan sonra pançoya işaret koyun. Hem üstteki hem de alttaki parçayı sayın ve her birinin de 54 sıra sonra işaretlenmiş olmasına özen gösterin.

panco 6Pançonun ters tarafı dışarıya gelecek şekilde ölçümleri yapıp işaretleri koyduktan sonra aşağıdan yukarıya işaretlerin olduğu kısma kadar pançoyu aynı iplik ile tekli kroşe işleyerek ya da direk dikerek birleştirin.

panco 7Birleştirmeyi tamamladıktan sonra sadece botun kısmının her bir zincirine birer tane tekli kroşe işleyin.

panco 8Panço tamamlandığı zaman isterseniz bir ya da 2 tane şık düğmeyi pançoya dikebilir ve pançoyu daha şık bir hale getirebilirsiniz.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.