Kıyafetlerden Temizlenmesi İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir? Bölüm 2

Kıyafetlerden Temizlenmesi İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir? Bölüm 2

Kumaşlardan oje lekesini temizlemek için aynı ölçülerde eter ile alkol karışımını kullanabilirsiniz. Fakat lekeli bölgenin alt kısmına en az 5 kat katladığız temiz ve beyaz bir bez koyun ve lekeli bölgeyi temizlerken bu bezi kontrol etmeyi unutmayın. Daima lekeli bölgenin alt kısmına bezin temiz olan bölgelerini kaydırın. Eğer leke hızlı bir şekilde çıkmadıysa aynı işlemi tekrarlamanız yeterli olacaktır. İşlem sonrasında asetonu uçurmayı unutmayın.

İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir?

Boya Lekeleri; Eğer leke hala taze ise işinize yarayacak olan yardımcı temizleyici terebentindir. Ancak leke kurumuş ise hemen lekeli bölgeyi sabunlu su ile iyice yıkayın ve sonrasında en az 3 saat kadar suyun içinde kıyafeti bırakın. Boya tamamen yumuşadıktan sonra temiz bir bıçak ile çok dikkatli bir şekilde lekeli bölgeyi bıçağın tersini kullanarak kazıyın. Sonrasında lekeli bölgeyi terebentin yardımı ile iyice silin.

Katran Ve Yağ Lekesi; Perkloretilen ya da tiner ile lekeli bölgelere tampon yapmanız gerekiyor. Daha sonra lekeli bölgeleri iyice şampuanlayın ve aynı işlemi ispirto ile yeniden tekrar edin. Sonrasında yeniden şampuan uygulayın. Eğer isterseniz benzinle de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Eğer isterseniz lekenin çıkarabildiğiniz kadarını dikkatli bir şekilde kazıyın. Arta kalan lekeyi ise biraz gliserin ile yumuşatın ve sonrasında normal bir şekilde yıkayın.

Bu uygulamalar sonrasında leke hala çıkmadıysa o zaman satılan özel leke çıkarıcılardan faydalanabilirsiniz.

Pas Lekesi; Özellikle sentetik olmayan kumaşlardaki lekeleri tuz eklediğiniz limon suyu ile iyice ovmanız gerekir. Daha sonra suyun içerisine bir miktar amonyak ekleyin ve bu su ile lekeli bölgeleri iyice silin ve iyice durulayın. Sonrasında lekeli olan kısmı su ile iyice ıslatın ve bu bölgeyi kaynar suyun buharına tutun. Sonrasında bu bölgeyi kuzukulağı yardımı ile iyice ovduktan sonra sıcak su yardımı ile lekeli bölgeyi durulayın.

Eğer kumaş sentetik ise bu tür kumaşlara daha çok özen göstermeniz gerekir. Bu tür kumaşlarda en iyi yöntem lekeli bölgeleri limon ile soymaktır.

Bu tür kumaşları temizlerken özellikle asitli ürünlere dikkat edin. Sentetik kumaşlarda mutlaka limon suyu kullanmaya özen gösterin.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz bölüm 1‘e bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder