Kitap Ayracı Yapımı: 3 Farklı Model

Kitap Ayracı Yapımı: 3 Farklı Model

Kitap kurtları kitap ayracı yapımı yazımız sizin için. Bende bir kitap kurdu olduğum için hiçbir zaman evde yeteri kadar kitap ayracım olmuyordu. O yüzden biz kitap kurtları için kolay ayraç yapımı yazısı hazırlamak istedim.

Elbette sadece kitap kurtları için değil okulların açılmasına az kaldı daha önce pano çalışması yapmıştık ve bu kitap ayracı çalışmasıyla da sevgili anneleri her biri 1 lira bu ayraçlara masraf yapmaktan kurtaracağız. Toplamda 2 ila 3 lira harcayıp isterseniz 10 tane hatta daha fazla ayraç hazırlayabilirsiniz. Ya da evde hazır olan malzemeler ile hiç para harcamadan istediğiniz kadar ayracı hem kendiniz hem de okulu başlayacak olan çocuklarınız için hazırlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeleri sıralamadan önce bu malzemelerin 3 farklı tarzdaki ayraç için olduğunu belirtmek isterim. Yani bu malzemeler evde hazır yoksa sadece yapmak istediğiniz modeldeki malzemeleri kırtasiyelerde çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Kolay ayraç yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler. Dekoratif kâğıt, makas, cetvel, kurşun kalem, bant, A4 kâğıdı, renkli ince karton, yapıştırıcı, süsler, iğne iplik, kurdele, saç lastiği ve düğme gibi basit malzemeler ile evde kitap ayracı yapacağız.

Kitap Ayracı yapımı

kitap ayraci 1Asıl ayraçlarımızı hazırlamaya başlamadan önce evde en kolay kitap ayracı yapmanın zarf köşelerini keserek hazırlamak olduğunu hatırlatmak isteriz. Sadece köşe kısımlarını üçgen şeklinde kesin.

kitap ayraci 2Kestiğiniz kısımları kitap sayfalarına ekleyin. İşte eski zarfı atmanda önce yeni 2 tane kitap ayracınız oldu bile.

kitap ayraci 3Model 1: Renkli kâğıdı 12×6 cm ölçülerinde dikdörtgen şeklinde kesin. Bu noktada ölçünüzün tam olması şarttır. Daha küçük ya da daha büyük ya da dengesiz ölçüler ayracınızın görünümünü etkileyecektir.

kitap ayraci 4Dikdörtgen kâğıdı uzunlamasına ikiye katlayın.

kitap ayraci 5Şimdi enine olarak ikiye katlayın.

kitap ayraci 6Katlama sırasında oluşan çizgiyi kullanarak yani bu çizgiyi merkez çizgisi alarak her iki tarafı da şekilde görüldüğü gibi çizginin üzerine katlayın.

kitap ayraci 7Kâğıdı diğer tarafa çevirin ve bu sefer katladığınız parçaların uç kısımlarını aynı yukarıdaki gibi katlayın.

kitap ayraci 8Katlamaları ve orta iki kanadı bant ile yapıştırın.

kitap ayraci 9Gördüğünüz gibi renkli bir kâğıt ve birkaç tane bant ile istediğiniz kadar kitap ayracı hazırlayabilirsiniz.

kitap ayraci 10Model 2: Beyaz kartona 6×6 ölçülerinde yukarıda görüldüğü gibi biri ortaya diğer ikisi yanlara gelecek şekilde 3 tane kare çizin.

kitap ayraci 11Yan taraftaki kareleri ortadan üçgen oluşturacak şekilde cetvel ile çizin ve en dış cephelerine X işareti ile işaretleyin çünkü o kısımları kullanmayacağız.

kitap ayraci 12Daha sonra X işareti ile işaretlediğiniz kısım dışta kalacak şekilde 3 kareyi de kesin. Elde etmeniz gereken şekil yukarıdaki gibi olmalı. Eğer bu tür çizimlere alışkınsanız çizmenize gerek kalmadan direk kesimleri yapabilirsiniz.

kitap ayraci 13Elde ettiğiniz bu şekli renkli kâğıdın üzerine koyun ve kenarlarından çizerek aynı modeli kâğıda çıkartın ve bu modeli ana kâğıttan keserek çıkartın.

kitap ayraci 14Renkli başka bir kâğıdı dekorasyon amaçlı kare olan bölgeden biraz daha küçük keserek kare olan kısma yapıştırın.

kitap ayraci 15Kartondan ayraç yapımındaki şimdiki adım. Yan kanatları katlayın ve birbirlerine yapıştırın.

kitap ayraci 16Renkleri tamamlamak için aynı kâğıttan aynı ölçülerde bir küçük üçgen kesin ve farklı rengi kapatmak için katlanan kanatların üzerine yapıştırın.

kitap ayraci 17Eğer bunu ilkokula giden çocuklarınız için yapıyorsanız dekoratif gözler ve istediğiniz süslemeleri ekleyebilirsiniz.

kitap ayraci 18Kitap okumayı ufaklıklar için daha eğlenceli bir hale getirdiniz bile.

kitap ayraci 19Model 3: Kitabınızın kapağını açın ve kurdeleyi yerleştirip kapağı kapatın. Üst taraftan kurdele uçlarını birleştirin ve birleşim yerinde makas ile kesin.

kitap ayraci 20Saç lastiğinizi kurdelenin bir ucundan geçirin sonrasında iğne ve iplik ile kurdeleye saç lastiğinizi dikin.

kitap ayraci 21Kurdeleyi saç bandına diktikten sonra düğmenin nerede durması gerektiğini görebilmek için kurdeleyi kitabın içine yerleştirin.

kitap ayraci 22Karar verdiğiniz yere düğmeyi dikin. Dikme işleminden önce düğmeyi ekleyeceğiniz yeri isterseniz birkaç defa büzdürüp dikebilir ve sonrasında düğmeyi üzerine ekleyebilirsiniz.

kitap ayraci 23Daha sonra hazır olan ayracı kitaba ekleyebilirsiniz. Bu özellikle genç kızların sevdiği bir modeldir.

Elbette malzemelerin rengi, düğmenin şekli saç tokası ile uyumu ve tüm detaylar sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmıştır. Kızınızın sevdiği renkleri kullanabilir hatta kurdele üstüne farklı süslü pulları da ilave edebilirsiniz. Bu şekilde bir birinden güzel modelde kitap ayracı yapabilirsiniz. Daha sağlam olsunlar diyorsanız kartondan kitap ayracı yapıp eşe dosta hediye edebilirsiniz.

Kitap ayracı yapımı: İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Senem GÜNEŞ dedi ki:

  Ben genelde “Kitap ayracı nasıl yapılır” uygulamasından yararlanıyordum. Bir sürü kitap ayracı yapmıştım ama tabletim bozulunca hepsi gitti. Ben de yeni tabletime indirdim. Gerçekten güzel bir uygulama. Ve sadece 12 MB. İndirmenizi tavsiye ederim.

 2. nisa dedi ki:

  araç güzel ama yapana mdofmnı

 3. Su dedi ki:

  Ben kalpli olanı demedim ama olmadı
  Ne olur yardım edin

  1. nisa dedi ki:

   benimde olmadı kgfpogıkghfd

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder