Kimyasalları Kullanmadan Haşere Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kimyasalları Kullanmadan Haşere Kontrolü Nasıl Yapılır?

Evin her tarafını tertemiz bir şekilde tutmak bazen tüm haşerelerden kurtulmak için yeterli değildir. Haşerelerin hepsinden tamamen kurtulabilmek için aktif bir şekilde haşere kontrolünün yapılması gereklidir.

Bazen biz insanlar haşerelerden kurtulma konusunda gereğinden fazla hassas davranırız. Hâlbuki tüm haşereler hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı için oldukça zararlıdır. Özellikle böcek, fare ve kemirgen türleri için kesinlikle önlemler alınması gereklidir.

Hamam Böceği Kontrolü

Hamam böceklerini kontrol altında tutabilmek için borik asit şeker veya yemek sodasını karıştırarak hamam böceklerinin sürekli olarak gezdiğin yerlere serpebilirsiniz. Hamam böcekleri onlara hazırladınız bu yiyecekleri yedikleri zaman öleceklerdir.

Eğer isterseniz borik asiti su ile karıştırarak koyu bir bulamaç elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu bulamacın içerisinde ayrıca mısır unu da ekleyip küçük topaklar halinde her odanın birkaç tane köşesine koyabilirsiniz. Fakat hazırladığınız bu bulamaç mutlaka çocuklardan uzak tutulmalıdır. Yani bu bulamacı çocuklar kesinlikle yememelidir.

Karınca Kontrolü
Karıncaları kontrol altında tutabilmek için evinizin giriş yerlerini kurutulmuş nane, kırmızı toz biber ya da ezilmiş sinameki serpmeniz yeterlidir.

Sinek Larvaları Kontrolü
Sinek larvalarını temizleyebilmek için ezilmiş olan reyhan yapraklarını 24 saat boyunca suda bekletin. 24 saat sonunda reyhan yapraklarının süzün ve reyhan yaprağı suyunu larvaların üzerine püskürtün.

Akkarınca Kontrolü
Karıncaları kontrol altında tutabilmek için özellikleri tahta hammaddeden olan inşaat malzemelerinin toprak ile doğrudan temas etmemesini sağlayın. Evde ısınmak için aldığınız odunları ise evinize bitişik bir yerde saklamayın.

Kemirgen Kontrolü
Kemirgenleri kontrol altında tutabilmek için kesinlikle zehir kullanmayın. Çünkü bu zehirler sadece bu konuda eğitilmiş kişiler tarafından çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Saz, kerpiç ve çamurdan yapılmış olan duvar çatlaklarında bazı kemirgenler yaşarlar.

Bu yüzden bilhassa duvar çatlaklarını alçı ile kapatın ve özellikle duvarları 1 metreye kadar veyahut da tamamen sıvalamak duvar çatlakları arasında bu tür haşerelerin üremesini önleyecektir. Saz çatı örtülerini metal, kiremit veyahut da çimento ile değiştirmek ya da çatının iç kısmını bu malzemelerle kaplamak haşereleri dışarıda tutmaya yetecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder