Keneden Nasıl Korunabilirsiniz?

Keneden Nasıl Korunabilirsiniz?

Yaz mevsiminin gelip havaların ısınmasıyla birlikte neredeyse herkes parklarda ve bahçelerde vakit geçirerek güzel havaların tadını çıkarmaya çalışıyor. Kış mevsimin soğuk ve yağışlı olması yaz mevsimine duyulan özlemi daha da çok arttırdığı için pek çok kişi en ufak bir sıcaklıkta haklı bir istek ile kendisini kapalı ortamlardan çok açık havada zaman geçirmeye çalışıyor.

Yaz mevsiminin güzel ve güneşli olması bu mevsimi oldukça cazip hâle getirse bile her durumda olduğu gibi bu durumunda kendine özgü zorlayıcı ya da dikkat edilmesi gereken durumları olabiliyor. Yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla beraber doğa uyandığı ve canlandığı için pek çok bitki gibi börtü böcekte ortaya çıkıyor. Bu böceklerden bazıları zararsız olsa bile birçoğunun ölüme kadar varan olumsuz etkileri olabiliyor.

 

Eğer dikkat edilmezse ve erken müdahalede bulunulmazsa öldürücü etkisi olduğu neredeyse herkes tarafından bilinen böceklerin başında hiç şüphesiz kene geliyor. Ancak bu durum oldukça ürkütücü olsa bile birkaç pratik yöntem ile keneden nasıl korunabilirsiniz? Sorusuna rahatlıkla çözüm bulabilir ve yaz mevsiminin güzel ve güneşli havasını açık havada rahatlıkla çıkarırsınız.

 

Kene Nedir?

Kene genel olarak yaz mevsiminde ve sıcak havalarda ortaya çıkan oldukça küçük boyutta bir böcek türüdür. Kene genel olarak kahverengi ve siyah tonlarında olan bir şeydir. Ayrıca yeşilliğin ve çimenlerin bol olduğu ortamlarda daha çok ve sık bir şekilde görülür. Bunun dışında ise bazı tüylü hayvanların üzerine yapıştığı için özellikle martı gibi kuş türleri yüzünden insanlara temas edebiliyor. Bu tür durumlara dikkat ederek rahat tutmanız oldukça önemlidir. Kene ölümcül boyutlara sebebiyet verebilecek bir canlı olduğundan böyle bir durumda karşılaşıldığında ilk müdahale uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

 

Kene Yapışması Belirtileri

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olarak ifade edilen bu durumu ilk olarak teşhis etmeniz oldukça zor bir durum olabilir. Kene yapışması gibi bir durum var ise vücudunuzda deriniz üzerinde bir ben gibi bir şey olması gerekiyor. Ayrıca ateş yüksekliği, ishal ve halsizlik gibi şikâyetleriniz varsa derhal hastanelerin acil birimlerine başvurmalı ve asla kendiniz müdahale etmemelisiniz. Ayrıca başka birinin müdahale etmesine de izin vermemelisiniz.

 

 

Keneden Doğal Korunma Yolları

Doğal yöntemler ile keneden kurtulmaktan ziyade keneden korunabilir ve kene yapışmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer açık hava bol yeşilliğin olduğu bir ortama gidecekseniz ya da böyle bir ortamda bulunma durumunuz varsa kıyafetinizin açıkta kalan kısımları ve yüzünüzde dâhil olmak üzere su ile sirke karışımını vücudunuza sürerek keneden korunabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını bilek içlerinize kulak arkanız ve boynunuza sürebilirsiniz. Bu sayede kene dâhil diğer börtü böceklerden korunabilirsiniz.

 

Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçiminiz keneden korumanız için etkili bir yöntem olabilir. Açık havada bir ortamda bulunacağınız zaman oldukça ince penye bir kumaştan kolları uzun kollu bir ürün tercih etmelisiniz. Etek ve elbiseden ziyade pantolon ve eşofmanda oldukça uygun ve doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca yanınızda her ihtimale karşı bir şal taşıyarak da önlem alabilirsiniz.

 

Koruyucu Kozmetik Ürünler

Birçok alanda yaygın olan kozmetik ürünler, çeşitli börtü ve böceklere karşı koruyucu özelliği bulunan ürünlerde satışa sunuyor. Bu tarz ürünlerden temin ederek kene gibi pek çok zararlı haşereden korunabilirsiniz.

 

Ayrıca bu tür koruyucu kozmetik ürünler oldukça kolay kullanıma sahip olduğu için ve genellikle krem formunda olduklarından dolayı cildiniz tarafından rahat bil şekilde emilmesi ile sizi rahatsız etmeyecektir. Bu tarz koruyucu ürünler doğal ve kimyasal özellikli olduğu için istediğiniz şekilde koruyucuya ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder