Kendi Kartını ve Zarfını Kendin Yap, Resimli Anlatım

Kendi Kartını ve Zarfını Kendin Yap, Resimli Anlatım

Sevgililer günü, doğum günü, yıl dönümü, yılbaşı ya da sadece sevdiğiniz birisi ile barışma aracı. Kart ya da zarfa hangi amaçla ihtiyacınız olursa olsun bir türlü duygularınızı tam olarak anlatan ne bir zarf ne de bir kart bulabilirsiniz öyle değil mi? O halde ne yapmalı, kendi duygularımızı anlatan kart ve zarfları kendimiz yapmalı.

Gerekli Malzemeler
Bu hoş projeyi hazırlamak için renkli kartonlar, makas, maket bıçağı, bant, şeffaf tutkal ya da kuvvetli bir yapıştırıcı, boya ya da mürekkep, fırça, kâğıt dekoratif tabak altlığı ile uzun ve geniş silgilere ihtiyacınız var.

Kendi Kartını ve Zarfını Kendin Yap

zarf 1İlk adım olarak renkli kartonlardan birini alın ve 12,5×25,5 cm ölçülerinde dikdörtgen şeklinde kesin.

zarf 2Sonrasında 11,5×11,5 ölçülerinde farklı renkte bir kartonu da kare olarak 2 parça halinde kesin.

zarf 3Daha önce büyük ölçülerde kesmiş olduğunuz dikdörtgen kartonu ikiye katlayın ve kare olan kartonları iç tarafa her iki kanda da yapıştırın.

Eğer isterseniz hazırladığınız kartın iç kısımlarını pullar, simler ya da minik bir kurdele ile süsleyebilir ve farklı kart modelleri yaratabilirsiniz. Ayrıca tamamen farklı ve daha canlı ya da birbirine zıt renkler kullanarak daha göze çarpan bir kart modeli de hazırlayabilirsiniz.

zarf 4Büyük silgilerin üzerine istediğiniz şekli ya da harfi çizin.

zarf 5Üzerine istediğiniz şekli ya da harfi çizdiğiniz silgiden bu şekil veya harfleri maket bıçağı yardımı ile çok dikkatli bir şekilde çıkartın.

zarf 6Şekilli ya da harfli olan silgi parçasının üzerine boya sürün ya da boyayı bir kartonun üzerine bolca damlatın ve silgiyi boyaya batırıp karton üzerine bastırın ve istediğiniz görüntüyü elde etmek için ne kadar çok silgi kalıbını boyamanız gerektiğini belirleyin.

zarf 7İstediğiniz renk tonlarını yakaladığınızda kartın üzerine silgi ile boyama ya da baskı usulü süslemeye başlayın. İsterseniz tek renk isterseniz birkaç rengi bir arada kullanıp kart süsleme işlemini daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Kart üzeri süsleme tamamlandığı zaman en azından 3 ya da 4 saat boyunca kartlara elinizi sürmeyin ve tamamen kurumaları için bekleyin.

Kart üzerini boyarken boyanın içerisine biraz sim ekleyebilir ve kart üzerine yaptığınız baskı şekillerini çok daha şık ve çok daha çarpıcı bir hale getirebilirsiniz.

zarf 8Daha sonra isterseniz bir kalp şekli ya da farklı bir şekil çizip iç kısımlarını keserek şeklin dış kalıbını kâğıt ile oluşturabilirsiniz.

zarf 9Hazırladığınız şekilli kâğıdı kartın üzerine koyun ve yan kısımlarını masaya yapıştırıp kalıbın kart üzerinde hareket etmesini engelleyin.

zarf 10Sonrasında silgi baskıyı direk kâğıttan kalıbın içerisine olabildiğince çok uygulayın. Kâğıt kalıbın da baskıdan nasibini almasından korkmayın çünkü kalıbı zaten biraz sonar çıkartacaksınız.

zarf 11Boyanın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra şekilli kalıbı kartın üzerinden çıkartın.

zarf 12Zarf Yapımı: hazırlamış olduğunuz kartı kâğıt motifli tabak altlığının ortasına yerleştirin.

zarf 13Daha sonra hem sağ ile sol yanlardan hem de alt taraftan kâğıt tabak altlığını eşit olarak katlayın. Fakat önce yan tarafları sonra da alt tarafı katlamayı ihmal etmeyin.

zarf 14Bu noktada zarfı kapatmak için isterseniz zarfın dördüncü kenarına yani kapağının uç kısmına hislerinizi anlatan bir çıkartma yapıştırıp bu çıkartma ile zarfı kapatabilirsiniz.

zarf 15Ya da kartı içinden çıkartıp önce yan tarafları birbirleri üzerine katlamadan önce yapıştırıcı sürüp sonrasında katlayıp en sonda alt tarafa yapıştırıcı sürdükten sonra alt tarafı da katlayabilirsiniz.

zarf 16Daha sonra üst katlama kapak kısmının yan taraflarını düzgün bir şekilde kesip direk kalan tek parçalık kapak kısmını zarfın içine doğru itebilirsiniz.

Eğer farklı ya da istediğiniz renklerde kâğıttan tabak altlığını arayıp da bulamadıysanız o zaman kâğıt tabak altlığını evde kendiniz boyayabilirsiniz.

zarf 17Tabak Altlığı Boyama: Kendi tabak altlığınızı kendiniz istediğiniz renge boyamak için ilk önce biraz kâğıt peçete ve birer tane plastik eldivene ihtiyacınız var.

Sonrasında bir tencereye su koyun ve içerisine bolca boya ilave edin. Elbette istediğiniz renkte olan yani kâğıt altlığı başka bir değişle zarfın rengini belirleyecek olan boyayı tenceredeki suyun içerisine dökün.

zarf 18Sonrasında kâğıt tabak altlığını dikkatlice tencerenin içerisine yani boyalı suyun içine koyun. Eldivenlerinizi taktığınız için kâğıt tabak altlığını rahatça tencerenin içinde döndürebilirsiniz.

Unutmayın kâğıt tabak altlığını boyalı suyun içinde 1 dakikadan daha fazla bekletmemelisiniz. Çünkü altlık kâğıt olduğu için kalın yapıya sahip olsa da kısa süre içinde suyun içinde dağılmaya başlayacaktır.

zarf 19Daha sonra tabak altlığını serdiğiniz peçetenin üzerine koyun ve altlığın üzerine de bir peçete daha serip hemen altlığın nemini alın.

Sonrasında kuruyana dek bir kenarda beklemesini sağlayın.

İsterseniz zarf için kullanacağınız kâğıt tabak altlığını kendiniz de farklı renklerde çizerek boyayabilir ya da farklı renklerde resimler ile süsleyebilirsiniz. Tabak altlığını isterseniz dış tarafa gelecek olan kısmını yapışkanlı simler serpiştirerek ya da önce uhu sürüp üzerine simleri serperek hatta ve hatta birkaç farklı renkte simi serperek de çok farklı zarflar hazırlayabilirsiniz.

Zarf süslemenin bir diğer yolu da çok iyi bir şekilde resim çizmekten geçer. Eğer gerçekten resim çizerim diyorsanız zarf kapandığında ayrı bir şekil ve açıldığında ayrı bir şeklin oluşacağı biçimde resmi zarf açık haldeyken zarfa çizebilirsiniz.
Ya da sadece zarfın kapağı açıldığı zaman zarf kapağının üzerine küçük bir not iliştirerek zarfı sürprizlerle dolu bir hale getirebilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder