İPUÇLARIM

Kedimin Formunu Nasıl Korurum, Kedi Beslemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kedimin Formunu Nasıl Korurum, Kedi Beslemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kedinizin formunu korumak ve onu aşırı kilo riskinden korumak istiyorsanzı yapmanız gereken ve alışkanlık haline getirmeniz gereken ilk şey kedinizi düzenli olarak tarttırmanızdır. Kedinizi tarttırmak için ideal olan zaman aralığı 2 ila 3 ayda birdir.

Eğer kediniz çok ağır ise o zaman kedinizi tartılması için veterinere götürmeniz gerekir. Eğer kediniz çok ağır değil ise o zaman kedinizi kucağınıza alın ve birlikte tartılın. Çıkan sonuçtan kendi kilo ağırlığınızı düşün ve böylelikle kedinizin kilosunu bulmuş olursunuz. Bazende kediler kendileri çıkıp tartı üzerinde durabilirler. Bunun için kediniz yavruyken kedinizi tartıya alıştırabilirsiniz.

Kedinizin Vücut Kondüsyon Puanını Hesaplayın

Bildiğiniz gibi sevgili hayvan severler, farklı şekil ve büyüklükte kediler vardır. Bu yüzden kedinizin kilosunun yanı sıra vücut kondüsyon puanınıda hesaplamanızda fayda vardır. Kedinizin vücut kondüsyonunu belirlemede veterinerinizden yardım isteyebilirsiniz.

kedi kalori miktari

Kedinizin Kaloriye İhtiyacı Var
Her kedi kendine göre eşsizdir. Her bir kedinin ihtiyaç duyduğu kalori miktarı kısırlaştırılmış olup olmamasına, aktivite seviyesine ve büyüklüğüne göre değişim gösterir.

Kediniz Ne Kadar Kalori Alıyor?
Bildiğiniz gibi her besin maddesi içerdiği kaloriye bağlı olarak birbirinden farklıdır. Bu nokatda bilmeniz gereken kuru mamaların 1 gramında yaş mamalara oranla 4 kat daha fazla kalori vardır. Bunun yanı sıra gün içerisinde kedinize verdiğiniz atıştırmalıkların içerisinde de kalori bulunmaktadır ve bu yüzden atıştırmalıkları fazlaca vermemeye dikkat edin. Her kedinin kalori ihtiyacı farklı olduğu için bunu tespit etmenin en ideal yolu veterinerinize danışmaktır.

Kedinizin Günlük Mamasını Bölün
Kediler için günde 1 defa yemek doğru olan bir beslenme yoludur. Fakat eğer isterseniz kedinizi gün içerisinde ara ara besleyip hem çok acıkammasını hem de sıkılmamasını sağlarsınız. Bu teknik aslında diğer teknikten çok daha iyidir. Hem kediniz bir anda tüm bir mama kabını bitirmemiş olur hemde sizin içiniz çok daha rahat eder. Bunun için mama kabına ara ara mama koyun ama tüm kabı hiçbir zaman doldurmayın.

Birden Fazla Kedinzi mi Var?
Eğer bir taneden fazla kediye sahipseniz o zaman bilmeniz gereken en önemli şey her bir kedinize farklı yerlerde ve farklı saatlerde mama vermektir.

Kediye Bir Tek Kişi Mama Versin
Eğer haneniz kalabalık ise o zaman kediyi kimin ne zaman beslediğini takip etmek kolay olmaz ve bu yüzden kediniz sağlıksız bir şekilde beslenebilir hatta aşırı derecede kilo alabilir. Bu yüzden eğer kedinizi besleme görevi sizde değil ise bunun için sadece 1 kişi belirleyin ve o kişi dışında kimse kedinizi beslemesin. Bunun dışında kedinizi beslerken bilmeniz gereken diğer önemli hususlar ise;
• Hiçbir zaman açık bir yerde mama bırakmayın, kediniz kendini tutamayıp yiyebilir.
• Kedinize hiçbir zaman yemek için yalvarmayı öğretmeyin ve her türlü yalvarma hareketinden vazgeçirin.
• Eğer evde çocuğunzu var ise çocuğunzuun kedinize yemek vermediğinden emin olun çünkü tüm çocuklar yemeklerini evdeki evcil hayvanlar ile paylaşmayı severler.

kedi beslemek

Kedinizi Her İstediğinde Beslemeyin
Unutmayın kediniz her mama istediğinde ona vermemelsiiniz. Unutmayın kediniz doğru bir şekilde beslendiği sürece hiçbir sorun yoktur. Eğer mama istiyorsa onun dikkatini başka yönlere çekin. Örneğin kedinizin tok olduğundan eminseniz ve beslenme saati değil ise ve afacan kediniz mama istiyor ise onunla oyun oynamayı ya da taranmayı seviyor ise tüylerini taramayı deneyebilirsiniz.

Bunun dışında kediler her an ilgi isteyen hayvanlardır ve onun ilgi isteği ile mama isteğini birbirinden ayırmayı bilmeniz gerekir. Belki de kediniz sadece biraz okşanıp mırıldamak istiyor olabilir.

Kedinizi Hareketli Tutun
Her kedi doğuştan oyuncudur ve bir kediyi oyun oynamaya teşvik edecek bir çok oyuncak vardır. Özellikle kedinizin içindeki avcıyı uyandıracak oyuncakları tercih edebilirsiniz. Bu oyuncak genelde kendinden ses çıkarabilen ve hareket eden oyuncaklardır.

Unutmamanız gereken nokta kedinizin gün içerisinde yeterince hareket ettiğinden yani oyun oynadığında emin olmanızdır.

Kedilerin aynı oyuncak ile her zaman oynamayacağını ve aynı oyuncaktan kısa bir süre içinde sıkılacağını aklınızdan çıkartmayın. Başka bir değiş ile miskin ve şişman bir kedi istemiyorsanız o zaman kedinize bir sürü ilginç oyuncak almanız gerektiğini bilmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.