Kedi Ve Köpek Isırmalarında Ne Yapılır? Kedi Ve Köpek Isırmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kedi Ve Köpek Isırmalarında Ne Yapılır? Kedi Ve Köpek Isırmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Günlük ev hayatımızda genellikle kedi ve köpeklerin ısırmaları ile karşılaşırız. Kedi yada köpek ısırmalarında ise dikkat edilmesi gereken en önemli şey ısırılan bölgenin yani yaranın temiz olmasıdır.

Kedi yada köpek tarafından ısırılan bölge hemen su ve sabun yardımı ile en az 5 dakika boyunca yıkanıp temizlenmelidir. Yıkanıp temizlene bölge daha sonra hemen temiz bir bez yardımı ile sarılıp kapatılmalıdır.

Eğer ısırılan bölgede kanama var ise yaraya temiz bir bez yardımı ile basın uygulanarak kanama durdurulmalıdır.

Bu gibi durumlarda her zaman kuduz ve tetanoz aşısına dikkat edilmelidir. Çünkü hayvanlar genelde hijyenik ortamlarda yaşamazlar ve bu yüzden ağızlarında çok fazla miktarda mikropları da barındırırlar.

kuduz asisi

 

Hayvan ısırıklarında en önemli ve en tehlikeli olan durum kuduz bulaşma riskidir. Bu yüzden ne olursa olsun ısırılan kişi hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve tıbbi yardım almalıdır. Bildiğiniz üzere kuduz virüsü hayvanın tükürüğünde bulunmakta ve ısırık ile başka bir kişiye geçmektedir. Özellikle hayvanların ansızın beklenmedik saldırılarında bu risk çok daha fazladır.

Ev hayvanlarında ise kuduz riski çok daha azdır. Fakat ev hayvanlarında kuduzu yarasa yada benzeri vahşi hayvanların bulaştırmış olma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu hayvanlar virüsü önce hayvana bulaştırırılar sonrada hayvan size bulaştırabilir ve siz bunun farkında dahi olmayabilirsiniz. Bu yüzden ısıran hayvan muhakkak bir veteriner tarafından değerlendirilmelidir ve eğer aşısı yok ise gözlem altında tutulmalıdır.

Kedi Ve Köpek Isırmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

• Yaralı yada hasta olan kişinin her zaman olduğu gibi yaşamsal bulguları değerlendirilir.
• Hafif yaralanmalarda yaralı olan bölge 5 dakika boyunca sabun ve soğuk su ile yıkanır ve temizlenir.
• Yaranın üzerine temiz bir bez kapatılır.
• Eğer yaralanma ciddi ise yanı ısırılan bölge derin ise ve kan geliyorsa hemen yaraya temiz bir bez yardımı ile basınç uygulamak sureti ile kanın durdurulması sağlanır.
• Daha sonra hemen tıbbi yardım istemek için 112 aranır.
• Isırılan kişiye tetanoz aşısı vurulması için uyarı yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder