Kavrulma İzleri Nasıl Geçer?

Kavrulma İzleri Nasıl Geçer?

Kavrulma izleri bazen ütü sıcaklığından, bazen yanan sobanın ısısından bazen de sıcak bir tencereden kaynaklanabilir.

Bu izler kimi zaman halıda, kimi zaman en sevdiğiniz koltuğun üzerindeki kumaşta kimi zamanda iş kıyafetinizde meydana gelebilir.

Kavrulma izleri genellikle boraks ve su karışımı ile kolayca geçebilir. Bunun için ¼ ölçek kadar boraks ile 4 ölçek kadar da suyu iyice karıştırın. Daha sonra bu karışım ile kavrulan bölgeyi hafifçe ıslatın ve sonrasında bölgeyi bol su ile durulayın.

Eğer yukarıdaki yöntem ile kavrulma izi geçmediyse o zaman 1 ölçek kadar damıtılmış olan beyaz sirke ve yarım ölçek kadar da bebek pudrasını iyice karıştırın. Daha sonra en az 3 tane orta boy soğanı ortadan kesin ve hazırladığınız karışıma ilave edin ve tüm malzemeyi iyice kaynatın. Kaynatma sonrasında karışımın iyice soğumasını bekleyin ve kavrulmuş bölgeye karışımı uygulayın.

Kavrulma İzleri Ve Temizleme Yolları

Kavrulma izlerini tamamen temizlemenin bir diğer yolu da ¼ kadar gliserin ile 2 ölçek kadar soğuk su ve ¼ kadar da boraksı çok iyi bir şekilde karıştırın. Sonra karışımı lekeli bölgeye sürün. Uygulama sonrasında her 5 dakikada bir kumaşı hafifçe yoğurun. Bu şekilde beş dakikada bir kumaşı yoğurarak en az yarım saat kadar kumaşın karışımı iyice emmesini sağlayın. Yarım saat sonra kumaşı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Halı üzerindeki kavrulma izlerini geçirmek için bazı durumlarda kavrulan bölgeye sadece krem tartar sürmek bile yeterli olabilir. Daha sonra yedirme ve yıkama işlemini yukarıdaki gibi uygulayabilirsiniz.

Kavrulmuş olan bölgeyi arındırmak için temiz bir bezi peroksit solüsyon ile iyice ıslatın ve kavrulma izinin hemen üzerine bu bezi iyice bastırın.

Eğer halıdaki kavrulma izi bir türlü çıkmıyor ise o zaman hasarlı bölgeyi biraz hidrojen peroksit yardımı ile iyice silebilirsiniz. Sonrasında kavrulma bölgesine su ile hafif bir şekilde vurarak soğuk su ile iyice durulayın. Bölgenin tamamen kurumasını bekleyin ve halıyı elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

Özellikle kumaş üzerindeki kavrulma izi yeni ise hemen susuz el temizleyicisini bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

Ya da isterseniz hasarlı bölgeyi soda ile ıslatın ve sonrasında temiz kâğıt havlular yardımı ile iyice emdirin.

Kumaştaki izi temizlemenin bir diğer yolu da büyükçe bir soğanı ikiye kesmek ve kavrulmuş bölgede soğanı iyice gezdirmektir. Sonrasında bu bölgeyi soğuk suda bir süre bekletin ve kumaşın kuruması için asın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder