İPUÇLARIM

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın ağrısına ne iyi gelir veya karın ağrısı nasıl geçer evde diyorsanız sizler için karın ağrısına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmek isterim.

Karın ağrısı nasıl geçer evde diyorsan kendi çabalarınla bu sorunu çözmem mümkün. Öncelikle karın bölgesi sıcak tutulmalı. Bunu sıcak su torbaları ile sağlayabilirsin. Vücut ısınması birlikte size bir rahatlama sağlayacaktır.

Karın ağrısına iyi gelen başka bir yöntemde masaj yaparak acıyı azaltmak. Karın bölgenize sağdan sola sonrasında tam tersi olarak soldan sağa fazla bastırmadan dairesel olarak ovalayın.

Sigara ve alkol kullanımı karın ağrısını artırır

Sigara ve alkol, vücudumuzun en büyük düşmanları arasındadır. Birçok rahatsızlığın nedeni olan sigara ve alkol kullanan kişilerde karın ağrılarıyla daha çok karşılaşırlar. Zararlı madde kullanımı mide zarını büyük miktarda zarar verir. Buda karın bölgemizde canımızı yakan dayanılmaz acılara sebep olur.

Peki ne yapmalı!

Kesin bin defa duydunuz ama bırakmanız gerekiyor. Yok bırakamam diyorsan sigara ve alkol kullanımı en asgari düzeye çekmeniz gerekir.

Karın ağrısını tetikleyen ürünler sadece zararlı maddeler mi? Yok tabii ki birçok etken olduğu gibi pul biber, acı biber, karabiber, kızartmalar ve çok yağlı gıdalar gibi ürünlerde gelmektedir.

Midenizi aşırı dolu tutmakta karın ağrısına neden olacaktır. Midenizi mümkün oldukça hafif tutun. Ağır yemek yerine bol bol salata tüketip taze meyve suları içebilirsiniz.

Ağır iki övün (öğlen, akşam) yerine bunu 4-5 hafif övün olarak böle böle yemeye çalışın.

Karın ağrıların başlıca sebepleri nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=52qw3NXWvpY

Karın ağrısı iyi gelen bitkisel öneriler

 • Bir tutam kuru veya yaş nane bir adet bütün limon, parçalara ayrılıp kaynatılarak suyu içilir.
 • Portakal kabuğu Rezene, aynı miktarda karıştırılıp kaynatılarak suyu içilir.
 • 100 gr. çörek otu 1 kg. bala karıştırılıp aç karnına 1 yemek kaşığı ağrı olduğu zaman yenir.
 • Papatya, biberiye, lavanta, mentollü nane, fesleğen, mürver çiçeği, yarpuz çiçeği, ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılıp çay gibi içilir.
 • Biberiye yağı, kekik yağı, küçük çocukların göbeğine veya ayakaltına sürülür. Büyüklere 1 fincan suya 10 damla damlatılıp içilir.
 • Bir miktar tatlı badem içi havanda dövülmek su­retiyle ezilip süt ile karıştırılarak içilir. Özellikle bebeklerin ka­rın ağrısı için faydalı olur.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane ve kü­çük bir parça limon kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp soğuduktan sonra ağalı durumlarda yu­dum yudum aç karnına kullanılır.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı benekli yılanyastığı katılıp sekiz saat beklendikten sonra, süzülerek, her Öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yu­dum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı san şebboy katılıp soğuduktan sonra ağrılı durumlarda günde üç çay kaşığı aralıklarla birer çay kaşığı olarak kullanılır. Daha büyük dolarlarda kullanılması bitkinin zehirli olmasın­dan ötürü sakıncalıdır.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şahtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir litre suyun içine bir adet orta irilikte çam kozalağı ka­tılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmüş olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından, süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yârim kahve fincanı yakılmış ve dövül­müş bir çorba kaşığı şap ilave ettikten sonra, iyice karıştırılarak temiz bir tülbent ’in arasına konulup karın bölgesinin üzerine bağlanır.
 • Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşı­ğı çörek otu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp macun hali­ne getirildikten sonra yenilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşı­ğı tarhun tohumu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp macun haline getirildikten sonra yenilir.
 • Bir adet iri baş soğan çırpıcı yardımıyla sıkıldıktan sonra elde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaşığı ka­tılarak içilir.
 • Karnın üzerine iki kat havlu koyulup üzerinde kızgın ütü gezdirilir.
 • Bal ve tarçın mide ağrısına ve mide ülserine karşı oldukça yararlıdır.
 • Nane, sakinleştirici etkisi ile mide ağrılarına iyi gelir.
 • Papatya çayı da mide ağrısını kesmeye yardımcı olur.

Şunu da belirteyim her hastalıkta olduğu gibi ilk öncelik doktorunuza danışmak olmalıdır. Karın ağrısına ne iyi gelir yazısındaki bilgiler, basit karın ağrısı çeken kişiler için bitkisel tavsiyelerdir. Ağrılarınız şiddetliyse lütfen ilk doktorunuza sorun ve doktor tavsiyesi olmayan bir ilacı kullanmayın lütfen. Sağlıcakla kalın.

Çocuklarda Karın Ağrılarının Nedenleri

Anne babayı en çok telaşlandıran durumlardan bir tanesi çocuklarda görülen karın ağrılarıdır. Karın ağrısı bir çok sebepten kaynaklanabildiği gibi gelecek hastalıkların habercisi olur. Bu hastalıklar çok ciddi bir sağlık problemi olmasa da ciddiye almakta fayda var. İşte çocuklarda görülen karın ağlarının başlıca sebepleri:

 1. Kabızlık çocuklarda uzun süreli karın ağrısına sebebiyet verir.
 2. Çocuklarda bağırsak ve mide enfeksiyonları pek sık görülür. Bu enfeksiyonlar beraberinde ishal, ateş ve kusmayı getirir.
 3. Gaz sancısı da karın ağrısına sebebiyet verir.
 4. Tavuk, et, balık gibi gıdaların tüketilmesi sonucu çocuklarda gıda zehirlenmesi görülebilir ve karın ağrısı meydana gelir. Bunu ishal takip eder.
 5. Psikolojik ağrılar
 6. Hepatit

Bebeklerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hayatın neşe kaynaklarından biri olan bebekler, çok hassas canlılar olarak dünyaya gelmektedir. Yediklerinden giydiklerine kadar dikkatli davranmak, bebeklerin çok daha uygun koşullarda gelişmesine yardımcı olacaktır. Bebeklerin karın ağrısı çekmeleri, kimi zaman doğal karşılanması gereken bir durumdur. Genellikle gaz sıkışmasından dolayı oluşan bu ağrıları gidermek için bebek masajı uygulamak gerekecektir. Bebeklerin birkaç ay geçene kadar bu problemle karşılaşmaları çok normaldir. Sindirim sisteminin tam olarak işlevini yerine getirmemesi, gaz sıkışması problemini, dolayısıyla karın ağrısını beraberinde getirecektir.

Bebeklerin gaz sıkışmasından dolayı yaşadıkları karın ağrıları, basit masaj teknikleriyle giderilebilmektedir. Her karın ağrısının bu sebepten ortaya çıkacağı da düşünülmemelidir. Sürekli ve şiddetli karın ağrısı, kimi zaman hastalıkların habercisi olabilir. Çok nadir olarak görülse de karın ağrısının sebebi apandisit dahi olabilir. Ağrının şiddetli ve kronik hale gelmesi, doktora başvurmanız gerektiğini işaret etmektedir. Onun haricinde norma karın ağrısının çözümü, yukarıda da bahsedildiği üzere bebek masajından geçmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 80 YORUM
 1. ibrahim dedi ki:

  mehabalar benim bi sorum olacak benim nedense sik sik karnim agriyor bazen karin agrisi ve karindan ses geliyor ve bu devamli var bende nedense bilgisi olan varsa lütfen bilgi versin

 2. Ömer dedi ki:

  Çok mentollu seker yedim karnim ağrıyor

 3. Mert dedi ki:

  1 yıldır karnım ağrıyor ne

  1. selim yalçın dedi ki:

   ben hergün cekiyorum bişi olmuyor ne alakası var at siki

 4. Hilal dedi ki:

  2 gündür karnım ağrıyo kesintisiz ne yapmam lazım

 5. Beyza Çağlar dedi ki:

  Bence en iyi yöntem nane limon kaynatıp içmek

 6. Beyza Çağlar dedi ki:

  Bence en iyisi yöntem nane limon kaynatıp içmek

 7. okan dugan dedi ki:

  leblebi ve ilik gazoz

 8. okan dugan dedi ki:

  sekerli sicak su icin

 9. kazim koc dedi ki:

  karnim agriyor doktora gittim enfeksiyon kapmisin diyor ilac verdi gecti amma ac ve baharatli yedimi gine agriyor bilmiyerek ara sira yigiyorum agriyor sebebi nedir neyapma lazim cevap vermeniz rica ederik SAGILARIMLA

  1. Yonetici dedi ki:

   Kazım bey, midenize zararlı gelen her şeyden kaçınmaktan başka bir şansınız yok ne yazık ki. Size tavsiyem kendi vücudunuzu iyi tanımanız gerekiyor. Elinize bir not defteri alın ve yediklerinizi not alın. Atıyorum pul biber yediniz ve karnınız ağrıdıysa pul biberi yemeyi bırakmanız gerekiyor. Bu şekilde kendinize bir liste çıkarın ve yememeniz gereken besinleri hayatınızdan çıkarın. Bir iki ay bu şekilde devam etikten sonra mide kendini iyileştirecektir.

 10. deriş dedi ki:

  benimde karnım çok ağrıyo yardım edin

 11. cansu acil dedi ki:

  Cook karnın agriyoo lütfen yardım eden yoksa bu gecw uyuyamayacammm nolurrr

 12. Eylül dedi ki:

  Karnım çok ağrıyor başka ne yapabilirim yöntem olarak
  Yoksa bu gece uyuyamam

 13. Huriye dedi ki:

  Merhaba ben huriye 4 yıldır karnım ağrıyo bir sürü doktora gittim hiç birşey yok deyip gönderdiler göbek kayması dediler onuda yaptırdım yine de geçmedi ne yapmam gereki yo lütfen yardım edin

 14. Huriye dedi ki:

  Merhaba benim ismim huriye 4 yıldır şiddetli karın ağrım var bütün doktorlara gittim ama bi sonuç alamadım bişey yok diyip gönderdiler göbek kayması dediler onuda yaptırdım yine de geçmiyor lütfen bana yardımcı olun nasıl kurtulurum bu ağrılardan

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Huriye hanım ne yazıkki doktorların söylediklerinden başka bir şey uygulamanız size faydadan çok zarar getirecektir. Size tavsiyem daha büyük bir hastanede işinde uzman bir kaç doktora göstermeniz olacaktır.

 15. sumeyya dedi ki:

  Evimde hicbiri yok nane limon kekik felan ictimmi midem bulaniyo o cok igrenc ben 11 yasindayim hizli soyleyin

 16. sumeyya dedi ki:

  Karnim dun agirmaya basladi biraz agiriyo ne yapmaliyim acil soyleyin lutfen :'(

 17. Hsyn dedi ki:

  Bazı karın ağrısına soda iyi geliyor

 18. Mehmet dedi ki:

  Hepsini denedim ama yinede ağrıyor!….. Ne yapmalıyım?

  1. Anneanne dedi ki:

   Siyah kola iç ve gaz çıkar afedersin osur

   1. Anneanne dedi ki:

    İshal olduysan siyah kola nın içine limon sık ve iç 500 ml kadar filan

 19. mxnnsmjjdjcnjfd dedi ki:

  Siz neyi biliyorsunuz ki İPUCLARIM
  Ya kesin bilgi ver ya da hiç bişiy yazmadan dur.

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Biz bunu kesin biliyoruz mu dedikki bize böyle bir ithamda bulunuyorsunuz.
   Size şunu söyleyim siz sadece bizi çekemeyen birisiniz. Bizi kıskanmak yerine çalışın sizinde ipuclarim gibi marka olmuş bir siteniz olur.

 20. kadir dedi ki:

  Arkadaslar alin yaniniza yarim kilo sarı leblebi açın yaninada 2 litrelik kolayı 2 bilemedin 3 güne gecer çorba türü vs. Sulu yemeklerden uzak durun hade geçmiş olsun.

  1. sevgi dedi ki:

   akıllımısın sen daha öyle çok kötü olur saçmalayın ve böyle saçma yorumlara umursamayın

 21. gbgb dedi ki:

  Ben hiç birini denemediğim için bir fikrim yok ama hala siteleri gezip gezip dolaşıyorum

 22. hastakolik dedi ki:

  karin agrisi ceken arkadaslar cozum ayak sicak olck ,karin bólgeşı de sicak olursa gecer bu bidon havluylawsarlms ya da sicak bir ısitlms tasa oturmak sonuc rahatlik gibi youk

 23. zeynep uluç dedi ki:

  Ya okulda karnım çok ağrıdı eve geldim ne yapabilirim?
  Bunların işe yarayacağını zannetmiyorum.
  Zaten çoğu fikirde saçma sapan otlar,bitkiler vs. bunlar var.
  Çoğuda evimde yok.
  Lütfen bana fikir verin.

  1. isa abi dedi ki:

   abi okulda ise izin alırsın gidersin ama yazılı varsa ben bilemem 🙂

 24. emirhan dedi ki:

  durduk yere çıkmaları kötü

 25. dilay dedi ki:

  Karnim cok kotu agriyo nane limon ictigim halde gecmedi biriniz bana yardim eder misiniz

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Dilay hanım karın ağrınızın nedeni başka olabilir. Size tavsiyem uzman bir doktora danışınız.

 26. Boşver dedi ki:

  Karnım çok ağrıyor yardım edin lütfen

 27. tuğba dedi ki:

  merhaba karın ve kasım ağrımda şiddetlı agrılar olustu ne yapıcam bılmıyorum suan uykumdan uyandırdı çok kötüyüm napcam bılmıyorum 🙁 çok şiddetlıydı suan yok ama karnım şişti iyice şişlik var birazcık lımon suyu ıcmek nasıl olur bılmıyorum

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Tuğba hanım, karında oluşan şişlikler başka hastalıkların habercisi olabilir.

   Lütfen doktorunuza bir görünün.

 28. Zeynep Sezgin dedi ki:

  Merhaba Ferdi bey,
  Öncelikle şunu söylemeliyim 4 gün önce 10 yaşındaki kızımın dışkısında kıl kurdu vardı. İlaçlar kullandık ve geçti fakat kızım çok korkmuş olacak ki bu 4 gün boyunca tuvalete çıkmadı ve karın ağrısı çekti. Ve bugün tuvalete çıktı fakat karın ağrısı devam ediyor ne yapmalıyız ?

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Zeynep hanım, doktor değilim. Bu nedenle size yanlış bilgi vermek istemem. Çocuklarımızın sağlığı biz anne babalar için çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktora danışmanızı öneririm.

 29. nurseba dedi ki:

  evetyok

 30. hüseyin dedi ki:

  Karın ağrım hala gitmedi

 31. sevda dedi ki:

  bence çok güzel şeyler var karın ağrım hemen geçti teşşekür ederim

 32. aylin dedi ki:

  doktora gitmeli yada onu bir çıbzız varsa onla yada tutulucak bir şey varsa onla yavaşça çekmelisiniz

 33. muhammet bilal deniz dedi ki:

  peki ya öyle bana göre bişey varmıkarnım hâlâ karnımın ağrısı hala durmadı ne yapabilirim bilmiyorum bilmiyorum bilmiyorum ama bir türlü de öğrenelim çorap giyim yedim

  1. muhammet bilal deniz dedi ki:

   lütfen cevap yazınne olur

  2. ipuclarim dedi ki:

   Muhammet bey, buradaki öneriler tıbbı yardımdır.Size yardımcı olmuyorsa buradaki tavsiyeler mutlaka doktora görününüz.
   Karnınızdaki sancı başka bir hastalığın habercisi olabileceğini unutmadan acilen doktara gidiniz lütfen.

 34. lezzetliyemeklerperisi dedi ki:

  Sağlığımıza gerçekten dikkat etmemiz gerekiyor elden gidince geri gelmiyor

 35. kustuk dedi ki:

  karnım hergün ağrıyo sakı denemeyin iyce ağrıtıyo bni iyce kusturdu

  1. ipuclarim dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun, buradakilerin hepsi doğal ürünlerdir bir zararı olacağını düşünmüyorum.

 36. Nasıl Basit dedi ki:

  Ayakta çorap yoksa gerisi hikaye kıvranıp durursun.

 37. Hakan dedi ki:

  Valla Hiçbirini deneyemedim başka yönt em yokmu çok ağrıyor limon filan iyi gelmezmi onları denesem

 38. derya dedi ki:

  bencede basit diye önemsememezlik yapmayın. Benimde küçüklükten beri ağrır bi ara 2 gün üst üste ağrıdı hastaneye gittim büyük bi oranda kist çıktı. Bence sizde ihmal etmeyin.

 39. Matematik Öğretmeni dedi ki:

  Nane limonu ben de biliyordum ve ne zaman karın ağrısı çeksem uyguluyorum. Bence verilenlerin arasında en önemlisi nane-limon kaynatıp içmek. Hem sindirime de yardımcı oluyor hem de karın ağrısını kısa sürede keser. r10

  1. rabiya dedi ki:

   Bende tafsiye ederim bence nane-limon…

 40. bedline dedi ki:

  bnm 3.5 haftadır var gececeri kusma ve miğde bulantısı oluyor ve ara sıra ateşlenme ne yapmalıyım ???

 41. pratik bilgiler dedi ki:

  Karın ağrısı bence önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Birçok insan karnı ağrıdığında yemek yiyerek veya uyuyarak karın ağrısının geçeceğini sanar. Bence karın ağrısını geçirecek yöntemler bulunmalıdır. İlk madde de yer alan nane – limon kaynatıp içme maddesini her karnım ağrıdında uyguluyorum ve cidden çok iyi + etkileri var.

 42. Denizli SEO dedi ki:

  Karın ağrısı için güzel ip uçları. Genelde karın ağrısı üşütme sonrasında oluyorsa, sıcak tutmak ve bit

   ki çayları etkili oluyor. Eğer ağrı ile beraber bir ekşime hissi var sa bol miktarda su(çeşme suyu) tüketmeli. Diğer taraftan ağrı yanında bir midede katılık hissi var ise bol miktarda elma yemek veya elma çayı içmek faydalı olabilir.
   Ağrısız günler dileklerimle.
 43. avşa dedi ki:

  Çörek otu yağı karın ağrısına iyi geliyor bilginiz olsun. Fakat karnının sağ tarafı ağrıyanlar doktora gitsinler apantist olabilirler.

 44. Aksaray Haber Sitesi dedi ki:

  karın ağrısı için bol şekerli ılık suda içilebilir arkadaşlar .

 45. boşanma davası dedi ki:

  karın agrısı için bence en onemlı etken beslenme 🙁 gunumuzde cok saglıksız beslenme yuzunden bır cok hastalık artıyor.

 46. Güzel oyunlar dedi ki:

  hocam benimde karnım ağırıyordu doğal tarifleri kullandım sanki işe yaradı. herkese tavsiye ederim.

 47. özlem dedi ki:

  ben ilk çözümü uyguladım memnun kaldım tavsiye ederim herkese

  1. Eylül dedi ki:

   Ama evde malzeme yok

 48. HD Full izle dedi ki:

  Özellikle bayanların yararlanabileceği bilgilenebileceği bir konu olmuş elinize sağlık.

 49. Muharrem ince dedi ki:

  Evet bir çoğu hacıkarı usülleri ve içlerinde denediğim şeyler var. Biraz daha dikkat edersek aslında çokda sıkıntı olmaz vücudumuz bizler için.

 50. yunus damar dedi ki:

  Ferdi bey gittim ve serum taktılar ve ilaç yazdılar ama boş 🙁

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Büyük geçmiş olsun Yunus bey, doktorların tavsiyelerine harfiyen uymanızı öneririm.Bir kaç gün içinde verdikleri ilaçlar etki etmeye başlayacaktır.Umarım yakın zamanda sorunlarınızdan kurtulursunuz.

   1. yunus damar dedi ki:

    Tskler

 51. yunus damar dedi ki:

  Aynen benimde 3 gündür agriyor ne yapacagimi bilmiyorum yardimci olurmusunuz ??

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Yunus bey 3 günlük ağrı geçmediyse size tek tavsiyem acilen doktorunuza danışmak olacaktır.

 52. Ece dedi ki:

  Üç gündür karnım ağrıyor.Artık dayanamıycak hale geldim daha 10 yaşındayım.Çok ağrıyor hergün iki kere sıcak su torbas koydum papatya çayı içtim ama olamadı çok ağrıyor.:(

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Büyük geçmiş olsun doktorunuza neden danışmıyorsunuz.Umarım size uygun bir tedavi uygulayacaktır.

 53. karın ağrısı dedi ki:

  Karın ağrısı ummadık zamanlarda ortaya çıkıyor ne yazık ki…En iyisi yanınızda rahatlatıcı bir mide ilacı bulundurmak.

 54. Aysun dedi ki:

  Bazen tek bir kesme şeker yada 4-5 tatlı kaşığı ile hazırlanmış ılık bir şerbet bile karın ağrısına iyi geliyor. Pratik ve zararsız bir yol.

 55. klima servisi dedi ki:

  birçok yöntem sıralamışsınız. hangisini denesek bilmiyorum uygulayanlar varsa tavsiye alabilirim

 56. aysu dedi ki:

  aynen öyle

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Tamam karın ağrısıda çok büyük ağrılardan biridir ama bence en büyük ağrı diş ağrısıdır

 57. bakırköy devlet hastanesi dedi ki:

  Karın ağrısı kadar kötü bir şey daha var mı acaba? Sanırım yok. (:

  1. Ece dedi ki:

   Bencede yok.

   1. Nadir Baboş dedi ki:

    Diş ağrısı kardş iş ağrısı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.