Kare Panço Nasıl İşlenir? ( İleri Seviye)

5 mili metrelik tığ ile sarı ve pembe neon renklerde yumuşak yün iplikler bu güzel dikkat çekici pançoyu hazırlamanıza yeterlidir.

Kare Panço

kare panco 1Bu panço için yan yana 42 tane kare işlemeniz gerekiyor. Daha sonra 10 motifi de birleştirin ve sıraları bir araya getirin.

Sıra 1: 5 zincir çekin, daireden 1. zincir ile birleştirin.

kare panco 2Sıra 2: 4 zincir çekin, çektiğiniz 4 zincirden ilkine çift kroşe işleyin= 8 çift kroşe 4 zincir dâhil olmak üzere, 3. zincire tığı kaydırıp birleştirme yapın.

kare panco 3 kare panco 4Sıra 3: 4 zincir çekin, 1. boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 1 zincir çekin, 1. boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, aynı şekilde sırayı takip ederek işlemeye devam edin ve son boşluğa geldiğinizde 2 tane çift kroşe işleyin.=8 (3 çift kroşe) küme işlemeler, çektiğiniz 4 zincirin tepesine birleştirme yapın.

kare panco 5Sıra 4: 5 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 1 zincir çekin, 1 çift kroşe, 1 zincir çekin, tüm boşluklara 1 çift kroşe, (1 çift kroşe işleyin, 1 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 1 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 1 zincir çekin, sonraki boşluğa 1 çift kroşe işleyin, (3 çift kroşelik kısmı atlayın) sıra sonuna kadar tekrarlayın, 3. zincir ile birleştirme yapın ve ipi kesin.

kare panco 6Sıra 5: Yeni renk ile başlayın ve küme çift işlemelerin arasına 2 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, sonraki 2 boşluğun içine 2 çift kroşe birlikte, 3 zincir çekin, sonraki boşluğun içine 1tekli kroşe, 3 zincir çekin, sonraki boşluğa 3 çift kroşe birlikte, sonraki boşluğa 1 tekli kroşe, 3 zincir çekin ve sıra sonuna kadar tekrar ettikten sonra 3 çift kroşe birlikte olan kısmın üzerinde birleştirme yapın.

kare panco 7Sıra 6: 5 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe, aynı boşluğun içine aralarına 2 zincir çekerek 5 tane çift kroşe işleyin, (5 çift kroşeden sonra zincir çekmeyin) 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 3 çift kroşe birliktelik kısmın üzerine 1 çift kroşe işleyin ve diğer tüm zincirleri atlayarak sırayı aynı şekilde tamamlayın. Daha sonra 5 zincir çektiğiniz zincirlerin 3. zinciri ile birleştirme yapın ve ipi kesin.

kare panco 8Sıra 7: 5 çift kroşenin sonundaki 2 çift kroşenin arasında yeni renge geçin. 3 zincir çekin, sonraki zincire 1 çift üçlü kroşe ve 1 üçlü kroşe sonraki zincire, 6 zincir çekin, 1 tekli kroşe sonraki boşluğa, sonraki boşlukta 1 zincir, 2 zincir çekin, sonraki 3 zincire 3 tane çift kroşe, 2 zincir çekin, 1 tekli kroşe, 1 zincir çekin, sonraki boşluğa 1 tekli kroşe, 6 zincir çekin, (1 üçlü kroşe, 1 üçlü kroşe birlikte sonraki 3 boşluğa) 6 zincir çekin, sonraki boşluğa 1 tekli kroşe, 1 zincir, 1 tekli kroşe, 2 zincir çekin, 3 çift kroşe birlikte sonraki 3 boşluğa, 2 zincir, sonraki boşluğa 1 tekli kroşe, 1 zincir, sonraki boşluğa 1 tekli kroşe, 6 zincir çekin ve aynı şekilde sıra boyunca işlemeye devam edin. Birleştirmeyi 3 çiftli kroşenin üzerine yapın.

kare panco 9Sıra 8: 5 zincir, aynı boşluğun içine 2 çift kroşe, 3 zincir, 6 zincirlik boşluğa 1 tekli kroşe, 3 zincir, 1 zincirlik boşluğa 1 çift kroşe, 3 zincir, aşağıdaki 3 çift kroşe birliktelik yere 1 tekli kroşe, 3 zincir, 1 zincirlik boşluğa 1 çift kroşe, 3 zincir, 6 zincirlik boşluğa 1 tekli kroşe, (2 çift kroşe, 2 zincir, 2 çift kroşe aşağıdaki üçlü çift kroşe birliktelik kısmın içerisine) 6 zincirlik boşluğa 1 tekli kroşe, 3 zincir, 1 zincirlik boşluğa 1 çift kroşe, 3 zincir, 1 tekli kroşe aşağıdaki üçlü çift kroşe birliktelik kısmın içerisine, 3 zincir, 1 zincirlik boşluğa 1 çift kroşe, 3 zincir, 6 zincirlik boşluğa 1 tekli kroşe, 3 zincir, bu şekilde devam edin ve sonda başlangıç 5 zincirlik kısmın yanına 1 çift kroşe işleyip 5 zincirlik kısmın üçüncü zinciri ile birleştirin.

kare panco 10 kare panco 11Kısım 2:Motifleme & Birleştirme
İpi ekleyin, 10 parçayı birleştirin, isterseniz her 10 parça da 3 sıra tekli kroşe işleyerek birleştirme yapabilirsiniz. Ya da sadece tekli kroşe tek sıra yapabilirsiniz.

Fakat modeldeki birleştirmeyi tam olarak uygulamak istiyorsanız aşağıdaki işlem tekniğini takip edebilirsiniz.

Aşağıda ilk ve ikinci karenin nasıl birleştirileceği yazmaktadır. İlk iki kareyi birleştirdikten sonra talimatlara uyarak diğer kareleri de birleştirmeniz yeterli olacaktır.

Sıra 9: Kenarları birleştirin ve 2 çift kroşe, 1 zincir, 1 tekli kroşeyi kenar kısımlarına işleyin, sonra 1 zincir, 2 çift kroşe ilk motifin kenarına, 1 zincir, 1 tekli kroşeyi kenar kısımlarına, 1 zincir, ilk motifin kenarına 1 tekli kroşe, kenar kısma 1 tekli kroşe, , 1 zincir, 1 tekli kroşeyi kenar kısımlarına işleyin, 1 zincir, 1 tekli kroşe karşı kenara, 1 zincir, 1 tekli kroşe kenara, 1 zincir, 1 tekli kroşe karşı kenara, 1 zincir, 1 çift kroşe kenara, 1 zincir, 1 tekli kroşe karşı kenara, 1 zincir, 1 tekli kroşeyi kenar kısımlarına işleyin, 1 zincir, 1 tekli kroşe karşı kenara, 1 zincir, 2 çift kroşe ilk motifin kenarına, 1 zincir, 1 tekli kroşe karşı kenara, 1 zincir, 2 çift kroşe ilk motifin kenarına, 3 zincir çekin ve kareyi tamamlayın.

Kenarlar: Pançonun istediğiniz herhangi bir kenarından başlayın. Ama sadece dış kısımdan olmak üzere ve boyun kısmından olmamak üzere başlayın. 24 zincir çekin, 24 zincirin en sonuna 1 tane tekli kroşe işleyin, sonrakine 1 tane tekli kroşe, sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin.

kare panco 12 kare panco 13 kare panco 14 kare panco 15Boyun Kenarı Sınırı
İstediğiniz yerden başlayın ve 3 zincir çekin, her bir boşluğa 1 çift kroşe işleyin, boyun için V yapacağınız yere işaretleme yapın.

Sıra 1: İlk sıra 1 zincir çekin, karelerdeki her bir boşluğa 1 çift kroşe işleyin.
Sıra 2: Her bir boşluğa 1 çift kroşe işleyin. V yerine işaretleme yapın böylece ne zaman azaltma yapacağınızı bilirsiniz.
Sıra 3, 4 ve 5: Sıra 4’de ipin rengini değiştirin, azaltmaya başlayın.
Sıra 6: Azaltmaya devam edin. Sarı iplik ile 2 sıra daha azaltmaya devam edin.
Sıra 9: İlk zincire tığı kaydırın, 1 zincir çekin, sonraki 2 zincire 2 tekli kroşe birlikte işleyin, daha önceki azaltma yerlerine 1 tekli kroşe işleyin ve x2 orta kısma ve sıra sonunda 1 tane daha işleyin.
Sıra 10: İlk zincire tığı kaydırın, 1 zincir çekin ve yukarıdaki sıralar gibi aynı şekilde işleyin.

İngilizce Video İle Anlatım 1

 

 

 


One Response

Leave a Reply