Kanlıca Yoğurdu Nerede Yenir

Kanlıca Yoğurdu Nerede Yenir

Yoğurt 7’den 70’e herkesin severek tükettiği vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Dünyada en çok yoğurt tüketilen ülkelerden biri Türkiye’dir. Türkiye de ayranından, cacığına kadar her türlü yemeğin yapımında yoğurt kullanılmaktadır.

 

Her ülkenin ve bölgenin kendine has yöresel ürünleri vardır. Yoğurdun da en meşhur olduğu ve sırf o yoğurdu tüketebilmek için insanların rağbet ettiği bir yer vardır. Yoğurdun en meşhur olduğu yer kanlıcadır. Kanlıca yoğurdu çok eski yıllardan beri devamlı tüketilen ve modası geçmeyecek tek yoğurt türüdür.

Kanlıca yoğurdunun diğer yoğurtlardan farkı

Kanlıca yoğurdunun diğer yoğurtlardan en önemli farklı şeker katılarak tüketiliyor oluşudur. En büyük özelliği şekerli bir yoğurt olması. Tercihe göre toz şeker ya da pudra şekeri atılabiliyor. Bazen farklı bir görünüm elde etmek için gıda boyası da kullanılabilmektedir. Günümüzde büyük kaplarla satılmak yerine tek porsiyonluk, ufak kaplar içerisinde satılmaktadır. Böylece alındığı an rahatlıkla tüketilebilmektedir. İstenildiği takdirde daha fazla yoğurt almakta mümkündür ama kanlıca yoğurdunun özelliği o an deniz manzarası eşliğinde tüketilmesidir. Eskiden çok daha katı ve koyu kıvamlı olduğu söylenmektedir.

 

Günümüzde ise o özelliğini kaybederek daha normal yoğurt kıvamına gelmiştir. Kısacası en önemli özelliği şekerle yenmesidir. Bunun dışında tadı normal yoğurttan çok da farklı değildir. İnsanların çoğu bu geleneği devam ettirmek adına kanlıca yoğurdunun adını yaşatmaktadır.

En meşhur yoğurt

Türkiye de birçok yoğurt türü mevcuttur. Süzmesi, şekerlisi ve normali derken her türlü modeli karşımıza çıkmaktadır. Yoğurdun dünyaya Türkiye aracılığı ile yayıldığı bilinmektedir. Osmanlı zamanında ilk olarak Fransa’ya gönderilmiştir. Bu sayede tüm dünyaya yayılarak ün salmıştır. Türkiye de yoğurt dendiğinde akla kanlıca yoğurdu gelmektedir. Tat olarak diğer yoğurt türlerinden pek bir farkı olmasa da sırf bu güzel geleneğin yaşatılması ve kanlıcanın eşsiz manzarası için gidip yenilmesi gereken bir üründür.

En iyi kanlıca yoğurdu nerede yenir?

Kanlıca yoğurdu Kanlıca’da yenmektedir. Fakat kanlıcanın içerisinde de birçok mekan vardır. Peki, hangisi en lezzetli ve kaliteli kanlıca yoğurdunu satmaktadır? Kanlıcanın en meşhur olan mekanlarından biri asırlık kanlıca yoğurtçusudur. Kanlıca yoğurdu yemek isteyen çoğu insan buraya rağbet etmektedir. Kanlıca iskelesinin yakınında bulunan bu meşhur mekan harika manzarası ve lezzetli yoğurtları ile gidenlerin çok memnun kaldığı bir yoğurtçudur. Burada da yoğurt porsiyonlar halinde şeker ile servis edilmektedir. Fiyatlar yoğurdun çeşidine göre değişmektedir. Klasik, küçük boy şekerli kanlıca yoğurdu ortalama 7 tl civarındadır. Yoğurtların boyutları ve içeriği fiyatlar üzerinde etkilidir. Boyut büyüdükçe fiyatlarda artmaktadır. Asırlık kanlıca yoğurtçusunda her türden yoğurt bulabilmek mümkündür. Klasik şekerli kanlıca yoğurdunun yanı sıra pekmezli, ballı, reçelli ve dondurmalı çeşitleri de mevcuttur. Bu tarz farklı çeşitlerin sebebi turistlerin ilgisini çekebilme içindir.

 

Fakat çoğu insanın ilk tercihi bir klasik olan sade şekerli kanlıca yoğurdundan yana olmaktadır. Tarihi kanlıca yoğurdunun bir önemli özelliği de yapıldığı sütün kaynağıdır. Kanlıca da çoğu mekan bu geleneği devam ettirmek adına fabrikasyon değil el emeği ile yapılmış yoğurtları tercih etmektedir. Bu sayede adının hakkını veren çok daha lezzetli yoğurtlar ortaya çıkmaktadır. Kanlıca yoğurdunun yapıldığı en meşhur ikinci mekan ise İsmail Ağa Kahvehanesidir.

 

Burası kanlıca yoğurdunun merkezlerinden biridir. Çok uzun süredir ayakta kalan bu işletme daha uzun yıllar üretime devam edecek gibi görünmektedir. Kuruluşu çok eski tarihlere dayanmaktadır ve hala eski geleneklere devam ederek en kaliteli kanlıca yoğurtlarını üretmektedirler. 120 yıl gibi uzun bir süre ayakta kalan İsmail Ağa Kahvehanesi hala en doğal ve kaliteli sütlerden kanlıca yoğurdu üretmektedirler.

 

En kaliteli sütlerden üretilen kanlıca yoğurdunun diğer yoğurtlardan en önemli farkı doğal olmasıdır. Marketlerde satılan tam yağlı yoğurtların aylarca bozulmaması sağlık için ne kadar zararlı olduklarını göstermektedir. Kanlıca yoğurdu ise bunlardan farklı olarak son derece sağlıklıdır ve kısa sürede bozulduğundan hemen tüketilmelidir. Bu yüzden ufak porsiyonlar halinde satılmaktadır. İsmail Ağa Kahvehanesinde birçok markete ürün satışı yapılmaktadır. Fakat süt seçimi özel olarak yapıldığından fabrikasyon yoğurtlar gibi her markette bulunması mümkün değildir.

 

Sayılı özel markette satışa sunulmaktadır. Kanlıca yoğurdunu yemek isteyenlerin marketten almak yerine Kanlıca’ya gelip direk merkezinde tüketmesi tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder