İPUÇLARIM

Kafes Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Kafes Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Kafes örgü modeli tekniği 4 ilmek ve katları ile örülen bir örgü tekniğidir. Bu örgü modelinde genellikle yünlü iplikler kullanılır ve bilhassa yelek ya da hırka gibi kışlık giysiler örülür.

Kafes Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Tekniği öğrenmeye başlamak için 4 ila katlarında şişe ilmek dizin. Bu projede toplamda 28 tane ilmek şişe dizilmiştir.

kafes orgu modeli nasil orulur Adım 1: İlk iki ilmeği düz olarak örün ve ipi şişin iç tarafına alıp üçüncü ilmeği de sağ taraftaki şişe atın.

kafes orgu modeli nasil orulurAdım 2: Daha sonra 1 tane düz örün ve daha önce sağ taraftaki şişe aşırdığınız ilmeği bu sefer tüm ilmeklerden dışarıya doğru aşırın.

kafes orgu modeli nasil orulurAdım 3: Şimdi yeniden 2 tane ilmeği düz olarak sırası ile örün ve ipi sağ taraftaki şişin iç kısmına alın.

kafes orgu modeli nasil orulurAdım 4: 1 tane düz olarak örün sol taraftaki şişten 1 ilmeği örmeden sağ taraftaki şişe aktarın.

kafes orgu modeli nasil orulurAdım 5: Yeniden 1 tane düz örün ve bir adım önce sol taraftaki örmeden sağ tarafa aşırdığınız ilmeği önündeki ilmeklerinden aşırın sağ taraftaki şişin alt kısmına aktarın.

Aynı şekilde tüm sırayı örerek sırayı tamamlayın.

Adım 6: İlk sırayı tamamladıktan sonra ikinci sıraya 2 tane ters örerek başlayın. 2 ters ördükten sonra yeniden ipi sağ taraftaki şişe iç kısma doğru aktarın.

kafes orgu modeli nasil orulurAdım 7: İpi sağ taraftaki şişe içe doğru attıktan sonra bu defa soldaki şişte bulunan ilk 2 ilmeği 2 ters birlikte olarak örün.

Bundan sonra aynı şekilde tüm sırayı örmeye devam edin.

Anladığınız üzere sevgili hanımlar sıra 1 ile sıra ikiyi aynı şekilde takip ederek örgü modelinizi ya da örgü projenizi istediğiniz uzunluğa gelene dek örmeye devam edebilirsiniz.

Bu örgü modelini seçtiyseniz ve şık bir hırka ya da yelek örmek istiyorsanız tavsiyemiz bu projede kullanılan türden tiftikli yani huğlu ipliklerden seçmenizdir.

Ayrıca hırka ya da yelek modelini örerken kullandığınız şişlerde çok kalın şişler olmamalı mümkünse orta kalınlıkta ya da ince şişler olmalıdır. Çünkü bilhassa ince şişlerde bu modelin şıklığı çok daha açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Kafes Örgü Modeli Nasıl Örülür Video

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.