İPUÇLARIM

Kadınlarda Emeklilik, Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ?

  • 16 Mayıs 2014
  • 777 kez görüntülendi.
Kadınlarda Emeklilik, Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ?

Emekliliği için prim ödemesi gerçekleştirilmeyen ve maaşlı çalışmayan ev hanımları, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’nun bir takım yeni düzenlemeleriyle birlikte emeklilik primi ödemesi yapabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ödeyerek emekliliğine ek olarak, bazı bankaların sunduğu bireysel emeklilik imkanları da yer almaktadır.

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’na Başvurma Şartları Nedir ?

  • Herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olmak. (Resmi olarak çalışmamak)
  • 19 yaşından gün almış olmak (18 yaşını doldurmuş)
  • Daha önceleri yapılan sigorta kapsamında maaş almıyor olmak

Yukarıda belirttiğimiz şartlar sağlandığı zaman, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Müdürlüğü’ne giderek konu ile ilgili bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Başvuruyu gerçekleştirdiğiniz günden 30 gün sonra sigortanız başlamış olur.

Sigorta Primleri Nasıl Ödenir ?

Yatırılacak prim miktarını gelir düzeyine göre belirlemek mümkündür. Sigortalılık süresi boyunca ödenen prim miktarı, emeklilik ödeminde emeklilik maaşını doğrudan etkileyecektir. Ödenmesi gereken prim miktarı asgari ücrete göre ayarlanmaktadır. En düşük prim, bürüt asgari ücretin yaklaşık %32’sine denk gelmektedir. Bu miktarın %12’lik kısmı genel sağlık sigortası, %20’lik kısmı ise ölüm sigortası, yaşlılık primidir.

Yapılan son değişikliklerle birlikte bir ev hanımının emekli olabilmesi için ödemesi gereken en düşük prim tutarı 195 TL olarak belirlenmiştir. Eski uygulamalara göre, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler genel sağlık sigortasından yararlanmaya hak kazanamıyordu fakat yeni düzenleme ile birlikte ödenen prim miktarının %12’lik kısmı genel sağlık hizmetlerini karşılar hale getirildi. Bir aylık sigorta primi yatırılınca GSS (Genel Sağlık Sigortası) hizmetlerinden yararlanılmaktadır.

Bunların yanı sıra daha önceden çalışmış olanlar ve sigortasını dolduranlar için aradaki boşluğunda doldurulması mümkün hale getirilmiştir. Çalışmayan bayanlar için (ev hanımları) genel sağlık hizmetlerinden yararlanma ve emeklilik imkanı sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) düzenlemesi ile isteğe bağlı sigorta başvurusunda bulunabilir veya bankaların SGK sigortası kapsamında ev hanımlarına özel sunduğu sigorta programlarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kadınlarda ve erkeklerde emeklilik konusu hakkında merak ettiklerini aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı. Kadınlar Ne Zaman Emekli Olabilir ?
Erkeklerde Emeklilik, Erkekler Ne Zaman Emekli Olabilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.